KrediBorcu.net

100 Bin TL’ye Aylık Faiz Getirisi 2021

Yazar: - 20 Eylül 2021
12
0

100 bin TL’ye aylık faiz getirisi üzerinden sıklıkla sorulmaktadır. 100.000 TL birikim olan pek çok kişi bankaların aylık faiz getirilerini ve 2021 yılında ne kadar kazandıracağını merak etmektedir. 100 bin TL’ye aylık faiz getirisi 2021 ,Bankaların sunduğu faiz getirisi önemli olmasının nedenlerinin başında; kur farkı ya da enflasyon gibi sebepler; dolayısıyla değeri azalan paranın kaybetmesini önleme ihtiyacı gelir. 100 bin TL’ye aylık faiz getirisi 2021

100 bin TL’ye aylık faiz getirisi 2021 , Belli bir sermayesi olanlar, büyük ya da küçük ölçekli yatırımcılar tarafından sıklıkla araştırılan konulardan birisi bankaların faiz oranları olmaktadır. Hem insanlar ellerinde yer alan birikimi evde bulundurmak istemekten hem de birikime güvenli bir yerde saklamak amacıyla bankalar ev sarıldığında ek bir faiz alımı da sağlanmaktadır.

100 Bin TLye Aylik Faiz Getirisi 2021

En Yüksek Faiz Veren Banka

En yüksek faiz veren banka denildiğinde genelde özel bankaların faiz oranlarının daha yüksek olduğunu söylemek mümkün. Bununla birlikte kamu bankalarında da cazip faiz oranları sunulabilmektedir. 100 bin TL’ye aylık faiz getirisi

Arabasını ya da evini satanlar, belli bir yerden bekledikleri ödemeyi alan kişiler, kendilerine ait herhangi bir mülkü satanlar ya da belli bir miras alanlar veya emekli ikramiyesini teslim almış olan çok sayıda kişi; elindeki yatırımı doğru değerlendirmek için hangi adımları izlemesi gerektiğini düşünmekte.

10 bin TL aylık faiz getirisi tarzında sorular sıklıkla sorulmaktadır. Bu aşamada para ile özel bir işlem yapılmadığında, enflasyon oranı nedeniyle; ilerleyen zamanlarda paranın değerinde düşüş meydana gelebileceği için; bankalar tarafından belli cazip faiz oranları karşılığında saklanması tercih edilmektedir.

Belli bir birikimi sağlamış olan insanlar, bankalar dışında farklı yatırım kaynaklarını da başvurmaktadır. Örnek olarak döviz ve altın ve borsa senedi gibi unsurlar ilk akla gelen yatırım içerikleri arasında yer alır. Bununla beraber belli bir yatırım aracına dair işlem yapıldığı takdirler aracını geleceğini doğru öngörmek önemlidir.

Çünkü tüm yatırım varlıkları kendi içinde belirli bir kayıp ve düşüş riski de barındırmaktadır. Dolayısıyla herhangi bir risk almadan ve garantili bir şekilde parasını korumak isteyen tüm kişiler; genelde bankaların yatırım hesaplarını tercih etmektedir.

100 Bin TLye Aylik Faiz Getirisi

Genelde vadeli olarak mevduat hesaplarında saklanan bu miktarlarda kaybetme ya da düşüş yaşama riski olmaz. Banka tarafından belirlenmiş olan faiz oranı karşılığında paranın üzerine ödemesi yapılır. Parasını vadeli mevduat hesabına yatırmış olanlar; daha bu işlemin başında kazanacakları faiz oranını bilerek işleme girerler ve herhangi bir risk oluşmaz.

En Yüksek Mevduat Faiz Oranları

En yüksek mevduat faiz oranları; bu bağlamda sıklıkla sorulmaktadır. Mevduat faizine dair oranlar mevcut yatırımın büyüklüğü ve kapasitesine göre aynı zamanda paranın bankada duracağı vadeye bağlı olarak değişir.

Bunun yanı sıra günün piyasa koşullarına bağlı olarak da belirlenen faiz oranları değişiklik gösterir. Farklı bankalarda mevduat faiz oranları değişken olarak ilerlemektedir. Bu farklı oranlar hem bankaya göre hem de döneme göre değişebilir.

Çoğunlukla bu vade süreleri en az 30 gün olmak üzere; en fazla ise 1 sene olarak belirlenmektedir. Vadenin uzaması faiz oranın da artmasına sebep olur. Dolayısıyla bankanın parayı tutabileceği ve işleyebileceği süre arttıkça size ödeyeceği faiz miktarı da artış gösterecektir.

Bu noktada tercih edilebilecek yöntemlerden birisi de faizlerin ileriye dönük artacağı düşünülüyorsa, uzun dönem yatırım yerine parayı aylık şekilde bağlamanın daha doğru olacağıdır. Vade belirleme işleminin doğru yapılması oldukça önemlidir. Hem yatırımcının kendi ihtiyaçları doğrultusunda bir düzenlemeye gidilmesi için hem de faiz beklentisi üzerinden daha fazla kazanç elde edebilmek açısından ve bu paraya ne zaman ihtiyaç duyulacağını öngörerek hareket etmekte fayda vardır.

100 Bin TLye Aylik Faiz Getirisii

100.000 TL Ne Kadar Faiz Getirir 2020- 2021

100.000 TL ne kadar faiz getirir 20202021 yıllarında da merak edilen içeriklerden birisidir. Mevduat hesabına yatırılacak para vade sonu gelene kadar piyasada yer alan faiz değişikliğinden etkilenmeyeceği için sabit bir gelir anlamına gelir ve aynı zamanda enflasyona karşı paranızın değerinin düşmesini önlemeye yardımcı olur. Bununla birlikte vadeli mevduattan elde edilen gelirin vergiye tâbi olduğunun bilinmesi gerekir. Bu vergi stopaj vergisi adı altında faiz üzerinden kesinti uygulanması şeklinde yapılır.

Bu noktada yüksek faizle dikkat çeken bazı bankalar yer almaktadır. Özel bankalar faiz oranlarını biraz daha yüksek tutmakla birlikte; genelde daha güvenlikli işlem yapmak isteyen müşterilerin devlet bankalarına da yöneldiğini görmek mümkün. Bununla birlikte her iki banka çeşidinde de farklı faiz oranları ile işlem yapan bankalar mevcuttur.

200.000 TL aylık ne kadar faiz getirir gibi sorulara da ışık tutabilecek ve 100.000 TL için ne kadar gelir alınacağının hesabı temel olarak aşağıdaki şekildedir:

 Cepteteb tarafından sunulan vadeli mevzuatlarda yıllık faiz oranı şu anda; % 19.25 olarak hizmet vermektedir. Bu oran yıllık faiz oranıdır; dolayısıyla şu an 100.000 TL’sini bankaya yatıran bir kişi aylık 1514 lira faiz getirisi elde etmiş olur. Bununla birlikte Odeobank ve Alternatif Bank, Fibabank, ING Bank, Halkbank, Denizbank, HSBC, Yapı Kredi ve Türkiye İş Bankası; yüksek yıllık faiz oranına sahip bankalar arasında yer almaktadır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ