KrediBorcu.net

2021 Kurumlar Vergisi Ne Kadar?

Yazar: - 20 Eylül 2021
12
0

2021 kurumlar vergisi ne kadar? Kurumlar Vergisi 2020 döneminin ardından; 2021 yılında da merak edilen içeriklerden birisi olmaktadır. Kurumlar vergisine dair ayrıntıların yer aldığı kanun 7316 sayılı amme alacaklarının tahsil usulü hakkındadır ve 22 Nisan 2021 tarihinde resmi gazetede yayımlanmıştır.

Kanun aracılığı ile yapılan düzenlemelerin en önemlilerinden birisi, 2018- 2019 ile 2020 yılları arasında kanunlar aracılığı ile belirlenmiş olan kurumlar vergisi oranını; yüzde yirmi değil, 3 yıl dönem için yüzde yirmi iki uygulanmasının ardından; 2021 yılından itibaren yüzde yirmi beklentisi varken; yüzde yirmi beş gibi bir oranda zam yapılmış ve 2021 senesi için yüzde 25; 2022 senesi için ise yüzde 23 olarak belirlenmiştir.

Belirlenen oranlar özel hesap dönemi tayininde belirtilen kurumlar için, o sene içerisinde başlayan hesap dönemine ait kazançlara uygulanır. Kurumlar vergisinde daire oran değişikliği 1 Temmuz 2021 tarihinden başlamak üzere ve 1 Ocak 2021 tarihine ait kurum kazançları açısından geçerli olmak kaydıyla; 22 Nisan 2021 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

2021 Kurumlar Vergisi Ne Kadar

Yeni Kurumlar Vergisi Oranları

Yeni kurumlar vergisi oranları temel olarak yukarıda verilen yüzdeler halinde gerçekleşmektedir. Beklentinin üzerinde bir yüzde ve zam oranı ile ilerleyen 2021-2022 döneminden sonraki süreçler de merak konusu olmaktadır.

Yürürlüğe giren kanun ile 17 Mayıs 2021 tarihine varıncaya dek beyanda bulunulması gereken ve ödeme yükümlülüğü olan; aynı zamanda 2021 döneminin bir geçici vergi süreci olan Ocak, Şubat ve Mart dönemlerine ait kurumlar için geçici vergi beyanında, mevcut kurumlar vergisi oranının yüzde yirmi; sonraki ortaya çıkan geçici vergileri ait oranların ise, yüzde 25 şeklinde uygulanmasına karar verilmiştir.

Geçici Vergi Oranı 2021

Geçici vergi oranı 2021 dahilinde merak edilen içeriklerden bir diğer olmaktadır. Bu anlamda geçici vergi dönemi üçer aylık süreçleri kapsamak ile birlikte, beyan edilen kazancın hesaplanması aşamasında 3, 6, 9 ile 12 aylık mali tablo yöntemi esas alınır ve yıl sonunda tüm sene yüzde 25’i oranında vergiye tabi tutulur.

Kurumlar Vergisi Oranı 2021 Resmi Gazete

Kurumlar vergisi oranı 2021 resmi gazete bünyesinde yayınlanmasının ardından oran artışının sebepleri de merak konusu olmuştur. Oran ortasındaki temel neden olarak bütçe açığını göstermek mümkündür. Daha önce Kurumlar Vergisi mükellefleri adına sunulan kanun teklifi ile de ilgili olduğu düşünülmektedir. Kurumlar Vergisi mükellefleri adına 2020 senesi, 2021 ve 2022 senesinde uygulanmak kaydı ile, kar payı tevkifatı durumuna mahsuben ön ödeme alınma uygulamasına yönelik işlem yapılmak istenmekteydi.

2021 Kurumlar Vergisi Ne KadarR

Daha sonra uygulamadan vazgeçilmiş ve kurumlar vergisine ait oranlar 2021 ile 2022 senesi hesapları için artırılmış oldu. Yine 2017 senesinde de kurumlar vergisine dair bir oynama olduğu görülmektedir. Maliye Bakanı tarafından yapılan açıklamada ülkemizdeki Kurumlar Vergisi oranına ait rakamların yüzde 12 ve yüzde 16 gibi rakamlara çekilebileceği söylenmişti. Açıklamanın ardından 3 ayın sonunda, yüzde yirmi olarak belirlenmiş olan kurumlar vergisi oranının 3 yıl süre zarfı için yüzde yirmi iki çıkartıldığı bilinmektedir.

Türk vergi sistemi yapısı içinde bulunan ve yaklaşık olarak 860 bin mükellefe sahip olan kurumlar vergisi geliri ve tahsilatı 5 yıl içerisinde çok daha fazla artış göstermiştir. İlk 3 ayda Merkez Bankası tarafından aktarılmış olan ve aynı zamanda vergi tahsilatı ile sağlanması öngörülen %8 oranındaki artışın üzerinde, yaklaşık %44.9’luk bir tahsilat artışı gerçekleşmiştir.

Bu artışla 22 milyar 780 milyon TL fazla verildiği görülmektedir. Ancak bütçe açığı rakamlarının fazla olması ve bütçe açığı verilmemesi maksadıyla kurumlar vergisinin oranları tekrar yükseltilmiştir.

2021 Kurumlar Vergisi Ne KadarRR

Kurumlar Vergisi Oranı Nedir?

Kurumlar vergisi oranı nedir sorusu konuda hangi sıklıkta sorulmaktadır. Aslında ülkemizdeki bir vergi çeşit olarak bilinmekte ve her sene yüzdesi değiştiği için özellikle bu alanla ilgilenen kişiler tarafından sıklıkla takip edilmektedir.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yaptığı açıklamada 2019 dönemi hesabına ait en çok vergi ödemekte olan kurumlar vergisi mükellefleri sıralaması içerisinde, ilk 10 mükellef toplam vergi paydasının %34.5’ini oluştururken ilk 100 mükellef bu paydanın %50.5’ini oluşturmaktadır.

Kurumlar vergisini ödemekte olan mükelleflerin genel yapısı, Merkez Bankası ile birlikte çeşitli finans şirketleri, bankalar, sigorta şirketleri ve sanayi şirketleri ile şekillenmektedir. Türkiye’de çok sayıda kurumlar vergisi mükellefi bulunmaktadır.

Bu nedenle; 2020- 2021 dönemlerinde olduğu gibi; ileriye dönük dönemlerdeki kurumlar vergisi oranları da merak konusu olmaktadır. Geleceğe dönük yatırım yapmak isteyen pek çok yatırımcı oranların nasıl ilerleyeceği hakkında bilgi sahibi olmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle sık sık 2023 kurumlar vergisi oranı gibi araştırmalar yapılmakta ve yatırımcılar konunun takipçisi olmaktadır.

Kurumlar vergisi oranları içinde geçici vergi oranı olarak bilinen durum; ekonomideki belli hareketlenmeleri bağlı olarak belirlenen süre zarfları içerisinde vergi oranında değişikliğe gitmek yönünde işlemektedir. Genelde bütçe açığına bağlı olarak farklı işlemler ve farklı vergi oranları gündeme gelmektedir.

 Ülkemizde yer alan çok sayıda yatırımcının merak ettiği kurumlar vergisi oranları; bu sebeplerden dolayı dalgalanmalar yaşayabilmekte ve senelere göre farklılık arz etmektedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ