KrediBorcu.net

Banka Kartı Olmadan ATM’den Nasıl Para Çekilir?

Yazar: - 16 Eylül 2021
12
0

Banka kartı olmadan ATM’den nasıl para çekilir sorusunun cevabını arıyorsanız bu yazıda bulabilirsiniz. Gelişen teknolojiyle birlikte kredi kartları nakit taşıma problemini ortadan kaldırdı. Yakın zamana kadar yüklü miktarda bir ödeme yapacağınız zaman bu parayı nakit bir şekilde üzerinizde taşımanız gerekiyordu. Bunun haricinde yaptığınız alışverişlerde taksitli olsun ya da olmasın ilk olarak karşı taraf belirli miktarda bir meblağ talep ediyordu. Kredi kartlarıyla birlikte bu nakit taşıma probleminin yanı sıra daha pek çok sorun çözüldü.

Karşılanması gereken bir ihtiyaç için o an yeterli bir sermayeniz yoksa bunu cebinize sığacak kadar küçük olan kartlar yardımıyla yapabiliyorsunuz. Ancak artık teknolojinin büyük bir oranda büyümesiyle birlikte kredi kartı taşıma ihtiyacı da ortadan kalkmaya başladı. Günümüzde pek çok banka ATM üzerinden yapılacak işlemler için kartınızın yanında bulunmasını şart koşmuyor.

Banka Karti Olmadan ATMden Nasil Para Cekilir

ATM’den Kartsız Para Çekme

ATM’den kartsız para çekme işlemini yapmanız için bankanız sizden bazı bilgileri isteyecektir. Bu durum bankadan bankaya göre değişkenlik gösterir fakat genellikle atılacak adımlar aynıdır. Eğer ATM’den kartsız bir şekilde para çekmek istiyorsanız şu işlemleri uygulamanız gerekir:

  • İlk olarak bankanızın mobil uygulamasını telefonunuza indirmeniz gerekiyor
  • Daha sonra bu mobil uygulamaya girip ATM’ye gidebilirsiniz
  • ATM ekranındaki kartsız işlemler menüsüne girmelisiniz
  • Daha sonra karşınızdaki ekranda size ait olan bazı kişisel bilgiler istenecektir. Bankadan bankaya değişkenlik gösteren bu bilgi ekranında istenen şeyler ya T.C Kimlik numarası ya da IBAN numarası olmaktadır. Bunun haricinde bankanız sizden bankamatik numaranızı da girmenizi isteyebilir.
  • Bu üçünden hangisi sizden talep ediliyorsa onu girdikten sonra cep telefonu bilgisi ekranı karşınıza gelecektir. Burada cep telefonu numaranızı girdikten sonra telefonunuza bir onay mesajı gelir. Bu mesajda yazan şifreyi ATM tuşlarıyla sisteme girdiğiniz zaman istemiş olduğunuz miktarı kartsız bir şekilde ATM’den çekebilirsiniz.
Banka Karti Olmadan ATMden Nasil Para Cekilirr 2

ATM Kartsız İşlemler

ATM kartsız işlemler bankaların güvenlik sistemi üzerinden gerçekleştirilir. Kart kullanmadan çok kolay bir şekilde para yatırabilir ya da çekebilirsiniz. Bunun yanı sıra haftanın her günü 24 saat boyunca bu işlemi gerçekleştirilebilirsiniz. Ancak yukarıda da söylemiş olduğumuz gibi kart kullanmadan ATM’den bir işlem yapmak istiyorsanız ilk olarak bankanızın mobil uygulamasını telefonunuza indirmeniz gerekiyor.

Karekodla ATM’den Para Çekme

Karekodla ATM’den para çekme ATM üzerinden kartsız olarak gerçekleştirebileceğiniz işlemlerden yalnızca birisidir. Dilediğiniz işlemi -para çekme, yatırma ya da gönderme- karekod uygulaması üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Karekod kullanarak ATM üzerinden kartsız işlemleri gerçekleştirebilmek için ilk olarak telefonunuza bankanızın mobil uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Mobil uygulamayı indirdikten sonra internet bankacılığı sistemine üye olarak giriş yapabilirsiniz.

Menü bölümü üzerinden Karekod butonuna tıklayarak dilediğiniz saatte istediğiniz işlemi banka üzerinden kartsız bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Karekodun haricinde dilerseniz biyokimlik uygulaması üzerinden de kolaylıkla banka işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Parmağınız damar haritasını bankanın sistemine kaydettirdikten sonra kartsız işlem yapabilirsiniz.

Bütün bunların yanı sıra eğer bankanın sistemine mobil imzanızı tanımladıysanız kartsız para yatırma ve çekme işlemlerinin yanı sıra diğer tüm bankacılık işlemlerini yapabilirsiniz. Son olarak cep anahtar uygulamasını telefonunuza indikten sonra uygulamanın üzerinden kartsız işlem yapabilirsiniz.

Mobil İmza Nedir

Mobil imza nedir sorusu özellikle bu uygulamayla yeni tanışan kimselerin en çok merak ettiği soruların başında gelmektedir. 1 Mayıs 2021 tarihi itibariyle düzenlemeye giren bu uygulama ile birlikte banka üzerinden işlem yapabilmek için ya da bankada hesap açabilmek için bizzat şubeye gitmeye gerek kalmadı. Yapılan düzenlemeler ile birlikte bankalar internet üzerinden uzaktan kimlik kontrolü yaparak bilgisayarlar ve mobil cihazlar ile müşteri kabul edebiliyorlar.

Banka Karti Olmadan ATMden Nasil Para Cekilirrr 1

Bu işlemi gerçekleştirilebilmek için ise muhakkak yeni T.C kimlik kartınızı çıkarış olmalısınız. Aynı zamanda akıllı telefonunuzun da olması gerekir. Kimlik kartınızın üzerinde yer alan bilgilerin okunabilir ve hasar görmemiş olması da şarttır. Bankanızın mobil uygulamasını indirdikten sonra uzaktan kimlik tespiti yapabilmek için banka yetkisiyle telefon üzerinden irtibata geçmeniz gerekiyor. Bu görüşme esnasında kimlik tespitinde bir sorun meydana gelmemesi için de maske ve güneş gözlüğü gibi yüzü kapatan şeylerin kullanılmaması gerekir.

Yapılan görüşme bilgisayar üzerinden yapılacak olsa da muhakkak akıllı telefonunuzun yanınızda bulunması gerekir. Ayrıca telefonun arka ve ön kameraların da çalışması ve internete bağlı olması şarttır. Görüşme esnasında kameranız sürekli açık olmalıdır. Bu aşamada banka yetkilisi sizden Yakın Alan İletişimi yani NFC özelliğini kullanmanızı isteyebilir. Bu nedenle telefonunuzda yer alan NFC özelliğinin nerede bulunduğunu ve nasıl açılabileceğini önceden öğrenmeniz gerekiyor. Youtube üzerinden bankanızın yayımlamış olduğu mobil bankacılık eğitim videolarını kullanarak bu işlem hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yapılan görüşmeler yalnızca hesabı açmak isteyen kimse ile gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle asla üçüncü kişiler devreye girmemeli ve bizzat kendiniz bu işlemi gerçekleştirmelisiniz. Size sorulan sorulara da net ve eksiksiz bir şekilde cevap vermeniz, işlemin daha hızlı gerçekleşmesini sağlayacaktır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ