KrediBorcu.net

Banka Kredilerinde Sigorta Zorunlu mu?

Yazar: - 06 Eylül 2021
18
0

Banka kredilerinde sigorta zorunlu mu? sorusu kredi almak isteyen pek çok kimsenin aklında bir soru işareti olarak yer almaktadır. Bankalara kredi başvurusu yaptıktan sonra dosya ücreti gibi masrafların yanı sıra kredi çekmek isteyen kimselerin karşısına hayat sigortası şartı gelmektedir. Banka kredilerinde sigorta zorunlu mu? Bazı bankalar, hayat sigortası olmadığı taktirde müşterilere kredi kullandıramayacaklarını söyleyebilmektedir. peki ya Banka kredilerinde sigorta zorunlu mu?

Banka Kredilerinde Sigorta

Banka kredilerinde sigorta zorunlu mu? Bankaların türü ne olursa olsun, kredi verdikleri zaman alanlarına göre müşterilerinden sigorta yapmalarını isterler. Buradaki ana hedef, verilen kredilerin geri ödemelerini garanti altına almaktadır. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak konut kredisi çekmek isteyen kimselerden, banka, hayat sigortası ya da DASK yaptırılmasını isteyebilir. Bankalar kredi vermiş oldukları kişinin hayat sigortası yapmasını sağlayarak, bir anlamda kendi parasını garanti altına alır. Zira krediyi çeken müşteri hayatını kaybederse, tüm borcu sigorta şirketi aracılığıyla güven altına alınır. Fakat bu durumda bazı problemler de ortaya çıkabilmektedir.

Hayat Sigortası Nedir?

Hayat sigortası nedir sorusuna cevap verecek olursak, hayat sigortası yaptırarak hayatınızda karşınıza çıkabilecek risklere karşı kendinizi ve ailenizi maddi anlamda güvence altına alabilirsiniz. Hayat sigortasının vermiş olduğu en büyük teminat, ölüm teminatıdır. Vefat etmeniz halinde sigortada belirtmiş olduğunuz aile üyelerinin maddi anlamda güvence altında olması sağlanır. Hayati risklerinizi de güvence altına alan hayat sigortası aynı zamanda herhangi bir sakatlık yaşamanız durumunda yaşam standartlarınızı korumanızı sağlar.

Banka Kredilerinde Sigorta Zorunlu

DASK Sigortası Nedir?

DASK sigortası nedir sorusu özellikle konut kredisi çekmek isteyen kimselerin cevabını merak ettiği soruların başında gelir. 2000 senesinde kurulmuş olan Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun kısaltması olan DASK, Türkiye’de Zorunlu Deprem Sigortası edindirme ve uygulama gibi bazı faaliyetlerin sistemli bir şekilde işlemesinden sorumludur. Tsunami, infilak, yangın ya da heyelan gibi bazı afetlerin meydana getirdiği hasarların sonucunda, hasarın boyutuna bakmadan zarar tespit edilir. Bu noktada kısmi hasar ya da tam hasar arasında bir ayrım yapılmadan ne yapılması gerekiyorsa yapılır ve zararın tamamı, sigorta yaptıran kişiye ödenir.

Konut Sigortası ve DASK Farkı

Konut sigortası ve DASK farkı oldukça ince bir çizgiye dayanır. Konut kredilerini almak isteyen kimseler, DASK sigortasını yaptırmak zorundadır. Fakat bu durumda insanların istediği sigorta acentesiyle anlaşabilme hakkı bulunur. Bu durumu daha net bir şekilde açıklayacak olursak, bankaların yönlendirmesiyle kapsamını ve maddi yükünü bilmediğiniz bir poliçeyi imzalamak zorunda kalmazsınız. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli şey konut sigortası ve DASK arasındaki fark olmaktadır. DASK yaptırılması zorunlu bir sigorta olmasının yanı sıra evinizi yalnızca depreme karşı korur.

Banka Kredilerinde Sigorta Zorunlu mu

Konut sigortasıysa zorunlu değildir fakat evinizi yıldırım, infilak ve yangın gibi afetlerin yanı sıra ferdi kaza, cam kırılması, sel ve hırsızlık gibi durumlara karşı da korumaktadır. DASK limitinin geçilmesi durumundaysa deprem gibi pek çok afet zamanında meydana gelebilecek hasar güvence altına alınmaktadır.

Kredilerde Sigorta Zorunlu mu?

Kredilerde sigorta zorunlu mu sorusuna yasal mevzuat üzerinden bir cevap olursak yanıt hayır olacaktır. Bankacılık mevzuatında böyle bir durum bulunmadığı gibi idari mahkemelerin emsal teşkil edecek herhangi bir kararı da mevcut değildir. Fakat bankalar, kendi paralarını garanti altına alabilmek için hayat sigortası gibi bazı koşulları şart koşarlar. Asıl olarak hiçbir banka kredi verme işlemi esnasında “hayat sigortası yaptırmak zorunludur” gibi bir şey diyemez. Yapılan sözleşmeye böyle bir madde koyamaz. Karşı taraf sigorta yaptırmazsa verdiği krediyi iptal edemez. Ancak bankaların kredi verdikleri kişilerden sigorta yaptırmayı isteme hakları da bulunmaktadır.

Eğer size sunulan, hayat sigortası yaptırma şartını kabul etmezseniz banka daha yüksek miktarda kredi faizi isteyebilir.

Kredi Sigortası Ne İşe Yarar

Kredi sigortası ne işe yarar sorusunu yanıtlayacak olursak aslında bu durumdan iki tarafın da avantaj sağladığını söyleyebiliriz. Kredi çeken bir kişinin hayat sigortası yaptırmasıyla birlikte banka, vermiş olduğu krediyi garanti altına alır. Müşterinin vefatı halinde banka hiçbir zarara uğramadığı gibi sigorta kanalıyla verdiği krediyi geri alabilir.

Bu duruma kredi çeken müşterilerin gözünden bakacak olursak, herhangi bir vefat halinde kişilerin çekmiş olduğu kredi kesinlikle ailelerinden istenmez. Hayat sigortası yapan kurum tarafından, bütün kredi borcu sigorta acentesi tarafından ödenir.

Banka Kredilerinde Sigorta 1 1

Hayat Sigortası Yaptırmanın Faydaları

Hayat sigortası yaptırmanın faydaları arasında en başta kişilerin sakatlık gibi durumlarda ailenin güvence altına alınması gelir. Diğer faydaları sıralayacak olursak:

  • Kredili hayat sigortası kapsamında bankanın müşterisi, maluliyet ya da sakatlık gibi durumların yanı sıra ölüm halinde de geride kalan sevdiklerini güvence altına alır
  • Kişilerin kredi borcunun bankaya ödenmesi sağlanır
  • Böylelikle kişilerin krediyle satın almış olduğu konutu kaybetme riski de ortadan kalkar

Hayat sigortası yaptırmanın bir diğer faydası da alacağınız kredi tutarına uygulanacak faiz oranını düşürmesidir. Banka, parasını garanti altına aldığı için sizlerden daha az miktarda faiz oranı ister. Ayrıca geri ödeme konusunda daha iyi bir ödeme planı sunarlar.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ