KrediBorcu.net

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir? (2021)

Yazar: - 03 Eylül 2021
28
0

Bireysel Emeklilik Sistemi BES nedir 2021 diye soranlar için uzun yollar aktif ve yorucu çalışma temposu sonrasında yapılan birikimlerinizin emeklilik süresinde sizlere geri dönmesidir. Konforlu bir emeklilik dönemi için herkes gençliğinde birikim yapmaya başlayarak emeklilik döneminizde faydalı olacaktır. Bireysel emeklilik sistemi yani BES’in birçok avantajı bulunmaktadır.

Bireysel Emeklilik Sistemi BES nedir? bireylerin her ay bir miktar para ödeyerek emeklilik dönemini birikim yapmasını sağlayan özel sisteme denmektedir. BES’e katılmak için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Yakın zamana kadar 18 yaşına kadar doldurmuş olması önemli şartlardan biriydi. Fakat mayıs ayı ile beraber yeni düzenleme ile beraber bu durum değiştirildi. 2021 yılı ile yürürlüğe giren uygulama ile beraber fiil ehliyeti bulunmayan kişilerde yasal temsilcileri ile beraber bireysel emeklilikten yararlanabilecekler.

Bireysel Emeklilik Sistemi BES Nedir 2021

Bireysel Emeklilik Sistemi Devlet Katkısı Kaç Yıl Sonra Alınır?

BES devlet katkısı kaç yıl sonra alınır konusunda 56 yaşınızı doldurduğunuz zaman ve minimum 10 yıl boyunca katkı paylarını ödedikten sonra Bireyler Emeklilik Sistemi’nde kaldığınız süre boyunca bireysel olarak emekli olabileceksiniz. Kişiler 10 yıl boyunca 56 yaşını doldurmadan BES’te kalmadan istediğiniz zaman sistemden çıkış yapabileceksiniz. Bu durumda sistemden çıkış yapmak istediğinizde bireysel hesabınızda yapmış olduğunuz birikimlerin hepsini alamayabilirsiniz.

Bu durumda sadece kendi ödediğiniz primlerin tümünü alabileceksiniz çünkü devlet katkısını hak edebilmek için minimum 10 yıl boyunca BES’te kalmanız ve 56 yaşını doldurmanız gerekmektedir. Bireysel emeklilik en az kaç TL derseniz minimum katkı payı 125 TL olmaktadır. Eğer bu şartı yerine getirmezseniz sistem üzerinden alabileceğiniz devlet katkısı şu şekilde hesaplanır,

 • Eğer 3 yıl öncesinden sistemden çıkarsanız devlet katkı payının %0’ını alabileceksiniz.
 • Eğer 3 ila 6 yıl arasında sistemden çıkarsanız devlet katkı payının %15’ini alabileceksiniz.
 • 6 ila 10 yıl arasında sistemden çıkarsanız devlet katkı payının %35’ını alabileceksiniz.
 • 10. Yılın sonunda ise devlet katkı payının %60’ını alabileceksiniz.
 • Bireysel Emeklilik Sisteminde 10 yıl doldurduğunuz zaman ve sigortalı olarak 56 yaşınızı doldurduğunuz zaman tamamını alabileceksiniz.
Bireysel Emeklilik Sistemi BES Nedir

Bireysel Emeklilik Aylık Ödeme Tutarı

Bireysel emeklilik aylık ödeme tutarı ister minimum ister maksimum şekilde ödeyebilirsiniz. Bireysel emeklilik planı için minimum katkı payı tutarı 125 TL olmaktadır. Bununla beraber katkı paylarınızı aylık, 6 aylık, 3 aylık veya yıllık olarak otomatik ödeme talimatıyla veya kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Bireysel emeklilik avantajları birçok kişiye bu zamana kadar yardım etmiştir. Bununla beraber bireysel emeklilik sistemi avantajları şu şekildedir,

 • BES ile birikim yapabilirsiniz.
 • BES ile yapmış olduğunuz birikimler devlet tarafından desteklenmektedir. Her katkı payı için devletten %25 oranında devlet katkısı alabilirsiniz.
 • BES ile şirketinizi ve fonunuzu değiştirme hakkınız bulunmaktadır ve bunu herhangi bir ücret ödemeden yapabilirsiniz.
 • BES ödemelerinizi bütçenize göre arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Aynı zamanda birikiminizi istediğiniz zaman kontrol edebilirsiniz.
 • BES ödemelerinizi istediğiniz zaman dondurabilme imkânınız bulunmaktadır.
bireysel emeklilik yas siniri kac

Bireysel Emeklilik Sistemi Devlet Katkısı Üst Sınırı

Bireysel emeklilik devlet katkısı üst sınırı konusunda 2021 yılı için üst sınırı yıllık asgari ücretin brüt ücretinin 42.930 TL’nin %25’i kadar olmaktadır. Yani bu tutar yaklaşık olarak 10.732 TL’dir. Bu limitler katılımcı bazlı hesaplanmaktadır ve bazı katılımcılar birden fazla Bireysel Emeklilik sözleşmesi yaptıkları zaman toplam katkı payı ödemeleri üzerinden devlet katkısından yararlanabilirler.

2021 yılı için üst sınır Bireysel Emeklilik Sistemine yaklaşık 42.930 TL’nin %25’i olmaktadır. Kişileri teşvik etmek amacı ile ve sistemde uzun süre kalmaları için devlet katkıları kademeli hak kazanma süresi uygulanmaktadır.

Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel Emeklilik Sistemi Kesintileri Nasıl Geri Alınır?

Bireysel emeklilik kesintileri nasıl geri alınır konusu için mevcut bir emekliliğiniz varsa ve sistemden çıkış yapmak istiyorsanız kesintileri öncelikle öğrenmeniz gerekmektedir. Her ne kadar bireysel emeklilik sisteminin avantajları olsa da bazı kesintiler vardır ve bazı kesintilerde geri alınamaz. Bireysel emeklilik kesintileri için yasal kesintiler şu şekildedir,

 • Sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren üç yıl içerisinde girmiş oldukları sistemden ayrılmak isteyen kişiler brüt asgari tutarın %75’i.
 • Sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren üç yılını dolduran ve imzalanan sözleşmelerden, yaklaşık 5 yıldan öncesinde ayrılanlar için aylık brüt asgari ücretin %50’si.
 • Sözleşmenin ilk beş yılı süresince her yıl için aylık brüt asgari ücretin %8,5’ine karşılık gelen tutar ile beraber yapılan birikimlerin üzerinden yönetim gider kesintisi yapılabilmektedir.
 • Tahsil edilmemiş olan yıllara ait kesintilerin hesaplanması için ayrılma tarihinde o yılın takviminin Ocak ayınca geçerli olan aylık asgari brüt ücretin %8,5’ine karşılık gelen yönetim gider kesintisi tahsil edilmemiş kısmı, ertelenmiş giriş aidatı olarak sözleşmenin birikiminden tahsil edilmektedir.

Bireysel emeklilik sistemini 10 yıl doldurmadan çıkarsanız devlet sizlerden ciddi miktarlarda kesinti yapabilmektedir. Bu yüzden bireysel emeklilik sistemine girmeden önce iyi bir şekilde düşünmeli ve karar vermelisiniz. Aynı zamanda fonları iyi bir şekilde yönetmelisiniz aksi takdirde hedeflediğiniz geliri elde edemeyebilirsiniz. BES şirketleri yönetim kesintileri yapabilmektedir bu kesintiler ise yaklaşık %8 ila %10 arasında değişmektedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ