KrediBorcu.net

E-Haciz Nedir? Nasıl Kaldırılır? 2021

Yazar: - 05 Eylül 2021
26
0

E-haciz nedir? Nasıl kaldırılır? 2021 gibi soruların yanıtlarını merak eden kimselerin bu meraklarını gidermek için hazırladığımız yazımızın sonunda aklınızda cevaplanmamış hiçbir soru kalmayacak. Öncelikle E-haciz nedir? Nasıl kaldırılır? sorusuyla başlayalım: Açılımı elektronik haciz olan ve devlete ödenmemiş borçlar nedeniyle uygulanan bir haciz türü olan E-haciz maaşlar üzerinden uygulanmaktadır. Fakat ödemenin durumuna göre araç ya da gayrimenkul gibi mazı menkullere de uygulanabilir. E-haciz nedir? Nasıl kaldırılır?

E-Haciz Süreci

E-haciz süreci ise şu şekilde işler: VEDOP yani Vergi Dairesi Otomasyon Programı üzerinden borçluların kişisel bilgileri alınır ve daha sonra borçluların bağlı oldukları vergi dairesine alınan bilgiler iletilir. Bu bilgi aktarımı sonrasında elektronik ortam üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı devreye girer ve bütün bilgiler bu kuruma gönderilir. GİB yani Gelir İdaresi Başkanlığı kurumuysa bankaları bilgilendirerek, kısa bir süre sonra borçlu kişilerin hesaplarına elektronik haciz uygular. E-haciz nedir? Nasıl kaldırılır?

E Haciz Nedir

E-Haciz Kimlere Uygulanır?

E-haciz kimlere uygulanır sorusu da internet üzerinde en çok aranılan soruların başında gelmektedir. Bu soruya kısa ve öz bir şekilde cevap verecek olursak, devletin bazı kurumlarına ödenmeyen borçlardan dolayı, borcu bulunan kimselere e-haciz uygulanmaktadır. Elektronik haczi oluşturan borçlar yalnızca devlet kurumlarına olan borçları kapsamaktadır.

E-haciz uygulaması kullanan kimselerin sık sık sorguladığı bazı borçları sıralayacak olursak bunlar:

  • Motorlu Taşıtlar Vergisi
  • Karayolu taşıma kanunu dikkate alınarak kesilen para cezaları
  • Trafik cezaları
  • Gümrük vergileri ve idari para cezalarıyla gecikme zamları ve gecikme faizi
  • Radyo ve Televizyon Üst Kurulu( RTÜK) idari para cezaları
  • Mahkeme tarafından verilen cezalar
  • Sigorta primleri; Sosyal güvenlik destek primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezaları ve bütün bu alacaklara yönelik gecikme cezaları ve zamları
  • Bütün vergi borçları
E Haciz Nedir Nasil Kaldirilir 2021

Arabalara E-Haciz Uygulanabilir mi?

Arabalara e-haciz uygulanabilir mi sorusu araç sahiplerinin en çok merak ettiği soruların başında gelir. Evet, arabalar üzerine de e-haciz uygulanabilmektedir. Fakat araç bağlama prosedüründen farklı olarak e-haciz altına girmiş bir aracın satışı konusunda bazı kısıtlamalar bulunur. Bununla birlikte icra takibi başladıktan sonra tahsilatı yapabilmek için değişik yöntemlere başvurulabilir. Borcun büyüklüğüne göre değişebilen bu yöntemler arasında en bilinen şey ise araç satışıdır.

90’lı yıllarda doğrudan eve gelen hacizlerde pek çok mala haciz işlemi uygulanabiliyordu. Fakat gelişen teknolojiyle birlikte paralel olarak değişen yasal mevzuata göre, yaşamı devam ettirmeye yardımcı olan eşyalara el konulması yasaklanmıştır. Buna bir örnek vermek gerekirse, örneğin bir ev içerisinde 4 kişi yaşıyorsa ve evde yalnızca 4kişinin uyuyabileceği kadar yatak bulunuyorsa, kesinlikle bu yataklara el konulmamaktadır. Bu nedenden dolayı bazı hallerde icrayla borcun giderilmesi mümkün olmamaktadır ve bu durumda haciz altındaki araç satışa çıkarılmaktadır.

E-hacizli araç satışı sonrasında elde edilen para, borç miktarından fazlaysa kalan tutar borçluya verilmektedir. Bunu da bir örnekle açıklayacak olursak: Üzerinde e-haciz olan bir aracın sahibi tarafından satışa çıkarıldığını farz edelim. Araç üzerinden tahsil edilmek istenen borç miktarı da 80 bin lira olsun ve araç 100 bin liraya satılsın. Araç satışından elde edilen 100 bin liranın 80 bin lirasıyla aracın üzerindeki haciz kaldırdıktan sonra geriye kalan 20 bin lira borçluya verilmektedir.

E Haciz Nedir Nasil Kaldirilir

E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

E-haciz nedir? Nasıl kaldırılır? sorusuna cevap arıyorsanız ilk olarak takip etmeniz gereken bazı prosedürler olduğunu söylemeliyiz. Yukarıda ana hatlarıyla belirttiğimiz borçların tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde bir ödeme yapmadığınız taktirde e-haciz işlemleri başlatılmaktadır. Banka hesapları gibi pek çok sayıda taşınır veya taşınmaz mal varlığına devlet tarafından haciz ve bloke işlemleri uygulanır. Bu haczi kaldırabilmek için e-Devlet kapısına başvurmak, yapılan işlemlerin güvenilirliği bakımından daha güvenilir olacaktır.

E-devlet kapısına şifrenizle girdikten sonra arama bölümüne, “Banka hesaplarına uygulanan elektronik haciz sorgulama” yazın. Açılan pencereyi tıkladığınızda karşınıza herhangi bir borç bilgisi çıkmıyorsa, banka hesaplarınıza uygulanan bir haciz bulunmuyor demektir. Fakat bu hiç borcunuz olmadığı ya da borcunuza haciz gelmediği anlamına gelmez. Tekrardan ana sayfaya dönerek, arama bölümüne, “Araçlara uygulanan elektronik haciz sorgulama” yazarak tekrardan açılan pencereye tıklayın. Eğer karşınıza yine hiçbir şey gelmediyse gayrimenkul ya da menkulleriniz üzerinde herhangi bir e-haciz işlemi yok demektir.

E Haciz Nedir

E-Haciz Taksitlendirilebilir mi?

E-Haciz taksitlendirilebilir mi sorusuna vereceğimiz yanıt hem evet hem hayır olacaktır. E-haciz işlemine geçilmeden önce borçlu durumdan haberdar edilir ve 15 gün müddet tanınır. Eğer e-hacze konu olan borç 15 gün içinde ödenirse bu durumda borç taksitlendirilebilir ve haciz işlemi taksit yoluyla ödemeye gidilerek durdurulabilir. Bunun için başlangıçta borcun toplam tutarının beşte biri yani %20’si ilgili kuruma ödenir. Daha sonra kurum tarafından belirlenen taksit tutarlarının düzenli bir şekilde ödenmesi halinde herhangi bir sorun çıkmayacaktır. Tabii bu durum için 15 günlük sürenin kesinlikle geçirilmemesi gerekiyor. Eğer 15 gün içerisinde herhangi bir ödeme yapmazsanız borcunuzu taksitlendirme imkanından yaralanamazsınız.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ