KrediBorcu.net

Ev Kredisi Limiti Ne Kadar?

Yazar: - 23 Eylül 2021
7
0

Ev Kredisi Limiti Ne Kadar? Kira gibi çeşitli masrafları sonlandırmak veya azaltmak için birçok kişi aileleri ile beraber ev satın almak ister, bu durumda ev kredisi limiti ne kadar sorusu merak edilmektedir. Gelecek kaygılarını en aza indirmek ve kira ödemeden ev satın almak için uzun yıllar birikim yapabilir ve yaptığınız birikimlerle beraber kredi çekere istediğiniz evi alabilirsiniz.

Eğer belli bir miktarda birikiminiz varsa ve almak istediğiniz ev sizlere yetmiyorsa bu durumda konut kredisi alabilirsiniz. Maaşa göre konut kredisi hesaplama yöntemi ile bankalarla görüşerek maaşınıza göre kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Ev Kredisi Limiti Ne Kadarrr

Ev Kredisi Nedir?

Ev kredileri birçok banka tarafından verilen ve konut almanız için ihtiyaç duyulan maddi desteği sağlayan bir kredi türüdür. Fakat konu kredileri evlerin değerinin tümünü karşılamaz yani öncesinde mutlaka bir ev gerekmektedir. Bankalar üzerinden alacağınız konut kredisi konut değerinin en fazla %80’lik bir bölümünü karşılar. Ev kredisi hakkında,

 • Mart 2020 senesi ile beraber 500.000 TL’ye kadar olan konutlar için en fazla %90’ı karşılayacak bir kredi seçebilirsiniz.
 • Konutun değerine bakıldığı zaman ev bedelinin yüzde kaçını kredi olarak alabileceğiniz konusunda alacağınız kredi hesaplama şekillenecektir.
 • Konut kredileri, bankaların vermiş olduğu kredilerin geri ödeme noktasında sorun yaşanmasında borcunuz bitene kadar evi ipotekli olarak tutmaları istenmektedir. Borcunuz bittiğinde ise yaptığınız ipotek kaldırılacaktır.

Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

Bir ev sahibi olabilmek için sıfır konut kredisi için bazı şartlar aranmaktadır. Eğer bankaların belirtmiş olduğu şartlara uyuyorsanız rahatlıkla konut kredisi alabileceksiniz. Konut kredileri için aranan bazı şartlar şu şekildedir,

Ev Kredisi Limiti Ne Kada
 • Konut kredisi çekecek kişilerin 18 yaşını tamamlamaları gerekiyor ve kişileri 70 yaşına kadar bu kredileri çekebiliyorlar.
 • Bankalar üzerinden konu kredisi çekebilmek için istenilen belgelerin eksiksiz olarak sağlanması gerekiyor. İstenen belgeler sizlere dair bilgi edinilerek, çalışma, sigorta gibi durumlar inceleniyor.
 • Kişilerin ev kredilerinde kredi notları önemli oluyor. Eğer kredi notunuz düşükse ev kredileri alma şansınız azalıyor. Kredi notunuz yüksekse konut kredisi almanız kolaylaşıyor.
 • Kredi notlarınızı etkileyen durumlar, kredilerinizi ödeme düzeyiniz, kredi kullanım sıklığınız borç durumunuz gibi durumlar olmaktadır.
 • Konut kredisi ödemesi noktasında hane gelirinizin rutin harcamalar dışında aylık olarak konut kredisi ödeyebilecek durumda olması gerekiyor.
 • Konut kredisi şartları içerisinde evin iskanının olması gerekiyor ve eğer inşası tamamlanmamış bir eviniz varsa ve konut kredisine başvurmak istiyorsanız bu durumda bir kat irtifakı bulunması gerekmektedir.
 • Bankalar inşası olan evler konusunda %80’i tamamlanmış projeler için kredi vermektedir.
 • Kişiler banka üzerinden onay almak istedikleri zaman başvuru sonrasında hazırlanan ekspertiz raporları ile beraber bankaların onaylamasına kalıyor.
Ev Kredisi Limiti Ne Kadar

Ziraat Bankası Konut Kredisi

Ziraat bankası veya herhangi bir banka üzerinden konut kredisi istendiği zaman gerekli olan bazı evraklar bulunmalıdır. Konut kredileri için gerekli evrak listesi bankalara göre genellikle değişiklik göstermektedir. Ücretli bir çalışansanız, emekliyseniz maaş cüzdanı fotokopisi gibi pek çok evrak gerekiyor. Ziraat bankası konut kredisi veya başka bankaların istediği belgeler şu şekildedir,

 • Banka şubesinde verilen olan formun doldurulmuş hali.
 • Nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport.
 • İkamet Belgesi
 • Satın alınmak istenen evin veya konutun tapu fotokopisi, iskân belgesi veya kat mülkiyet tapusu.
 • Bankalardan bankalara farklılık gösteren çalıştığınız şirketin imza sirküleri fotokopisi.
 • Maaşınızda herhangi bir sebepten dolayı kısıtlama olmadığına dair belge.
 • Serbest meslekte çalışan kişiler için faaliyet belgesi, imza sirkülesi, son 1 seneye ait bilanço ve gelir tablosu, son yıla ait kurumlar vergisi tahakkuk fişi ve ticaret sicil gazetesi kaydı istenmektedir.

İstenen belgeler toplandıktan sonra almak istediğiniz konu hakkında bir ekspertiz işlemleri yapılıyor ve sonrasında kredi sonucu sizlere bildiriliyor. Sonrasında kredi isteğinizin sonucu sizlere bildirilerek kredi işlemleriniz gerçekleştiriliyor. Yine de konut kredisi için bankalarla daha detaylı olarak görüşebilirsiniz.

Ev Kredisi Limiti Ne Kadarrr 1

Konut Kredisi Faiz Oranları

Bankalardan bankalara göre farklılık gösteren konut kredisi faiz oranları değişiklik gösterebiliyor. Faiz oranları genellikle kredi vadesi ile veya aldığınız krediyi kaç ayda bankaya geri ödeyeceğiniz hakkında olmaktadır. Ziraat konut kredisi hesaplama veya başka bankalar ile beraber kredinizi hesaplarken faiz oranlarınızda öğrenebilirsiniz.

Konut kredisinin faizlerinin bu kadar yüksek olması ev sahibi olmak isteyenleri zorlamaktan çıkarak 2020 senesi ile konut kredisi destekleri daha avantajlı olmaya başlandı. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi kamu bankaları 12 ay ertelemeli olarak 15 yıla varan vade imkanlarını sunmaya başladı.

Ev Kredisi Hesaplama

Ev kredisi hesaplama konusunda öncelikle taksit tutarları belirlenmeli ve konut kredisi faiz hesaplaması yapılmalı. Kişilerin konut kredisi hesaplaması için izlemesi gereken bazı adımlar bulunuyor,

 • Konu kredileri çekilen tutar ile beraber belirtilen faiz oranı çarpışır.
 • Ödenen tutarlar düşürülerek kalan ana para için her ay tekrarlanır.
 • Faizli bir şekilde ödenecek olan tutarlar vadelere bölünerek eşit taksitler oluşturulur.
 • Maaşa göre kredi hesaplama olayı da bankalardan bankalara göre değişiklik göstermektedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ