KrediBorcu.net

Faizsiz Esnaf Kredisi Veren Bankalar 2021

Yazar: - 10 Eylül 2021
9
0

Faizsiz esnaf kredisi veren bankalar 2021 senesinde de önceki yıllarda olduğu gibi bazı destek paketleri açıkladı. Büyük firmalarla rekabet edebilmek için sıcak para akışına oldukça ihtiyaç duyan esnaf için iyi bir finansal kaynak sağlayan tüm bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

Kredi konusunda birçok ürünü bulunan bankalar, konut kredisinden ihtiyaç kredisine, cep telefonu kredilerinden tatil kredilerine birçok alanda çıkardıkları finansal paketlerle esnafa destek sunmaktadır. KOBİ kredisi ve Esnaf kredisi ismi altında sunulan bu destekler aynı zamanda düşük faiz oranlarına sahiptir.

Faizsiz Esnaf Kredisi Veren Bankalar

Esnaf Kredisi Nedir?

Esnaf kredisi nedir diye merak ediyorsanız bankalar, esnafların bazı ekonomik ihtiyaçlarını giderebilmeleri amacıyla sundukları kredidir. Bir başka adıyla KOBİ kredisi olarak da bilinir. İş yerleriyle ilgili açılış masrafların yanı sıra bazı giderlerin karşılanabilmesi için açılan bu kredilerden yararlanabilmek için bazı şartlara uyum sağlamak gerekir. Eğer bu şartlara uyum sağlamıyorsanız, bazı başka bankalara da başvurabilirsiniz. Bu bankalar sizlere ihtiyaç kredileri yöntemi ile bazı finansal destek paketlerini sunabilirler. 11828 sayılı Resmî Gazete ’de yayımlanmış olan “Kobilerin Tanımı, Nitelik ve Sınıflandırılması Hakkındaki Yönetmelik” ile getirilen bazı yenilikler olmuştur. Bu yönetmeliğe göre KOBİ tanımı değişmiştir.

KOBİ Türleri

KOBİ türleri yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi yakın zamanda bir yönetmelik değişikliğiyle bazı sınıflara ayrılmıştır. Bu yönetmeliğe göre KOBİ’ler:

 • Mikro ölçekli
 • Küçük ölçekli
 • Orta ölçekli

Olmak üzere üçe ayrılır.

Faizsiz Esnaf Kredisi Veren Bankalar 202

Mikro ölçekli kobiler 10 kişi ya da daha az çalıştıran işletmeler için kullanılan bir tabirdir. Bunun yanı sıra bu işletmelerin yıllık hasılatı 3 milyon lirayı geçmemelidir. Küçük ölçekli kobiler ise çalışan sayısı 50 veya daha az olan, yıllık satış hasılatı 25 milyon lirayı geçmeyen işletmelerdir.

Orta ölçekli kobiler ise 250 ya da daha az kişinin çalıştığı ve yıllık hasılatın 125 milyon lirayı aşmadığı işletmelerdir. Bankalar kredi verirken bu sınıflandırmayı göz önünde bulundurarak finansal destek paketi sağlarlar. Ancak bir bankadan kredi alırken dikkat etmeniz gereken şey kredinin miktarından ziyade faiz oranının yüksekliği olmalıdır. Bazı bankalar müşterilerine faizsiz bir şekilde kredi verirlerken (Bu bankalar genellikle katılım bankalarıdır) bazıları da değişik faiz oranları uygulayabilirler.

Faizsiz Esnaf Kredisi Veren Bankalar 20

Faizsiz Esnaf Kredisi Başvurusu için Gerekli Evraklar

Faizsiz esnaf kredisi başvurusu için gerekli evraklar eğer eksiksiz bir şekilde bankaya sunulmazsa, kredi almanız imkansızdır. Bu yüzden kredi başvurusu yapmadan önce bu evrakları hazırlamalı ve işlemler henüz başlamadan bankaya teslim etmelisiniz. Genel olarak her banka aşağı yukarı aynı evrakları ister ancak bazı bankaların istemiş olduğu evraklar daha farklı olabilir. Genel olarak istenen belgeler ise aşağıdaki gibidir:

 • Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Belgenizin fotokopisi (Eğer işletmenin birden çok ortağı varsa tüm ortakların kimlik fotokopileri)
 • Vergi levhası
 • Bilanço
 • Ticaret Sicil Gazeteniz
 • Noter üzerinden alınacak imza sirküleri
 • Gelir Tablosu

Bu evrakları hazırlayıp tamamladıktan sonra en yakın banka şubesine giderek talebi talebinde bulunmak istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. Bu noktada bankalar, kendi tekellerinde olmak üzere kefil ya da teminat talebinde bulunabilirler.

Faizsiz Esnaf Kredisi Veren Bankalar 2 1
Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi

Halkbank faizsiz esnaf kredisi pek çok esnafın yararlandığı finansal destek paketlerinin başında gelir. Fakat bu krediden yararlanabilmek için taşımanız gereken bazı koşullar bulunmaktadır. İlk olarak, Gelir Vergisi Kanunu’nda yer alan bazı meslek kollarında faaliyet gösterdiğinizi belgelendirmelisiniz. Bu meslek alanları ise Maliye Bakanlığı’nın onayından geçmiştir. Bütün bu meslekleri kosgeb.gov.tr adresinden görebilirsiniz.

Bu kredinin yanı sıra Halkbank’ın genç girişimcilere vermiş olduğu bir kredi daha bulunmaktadır. Bu krediden faydalanmak istiyorsanız ilk olarak online ortamda gerçekleştirilen girişimcilik eğitimini tamamlamalısınız. Ancak henüz 30 yaşını doldurmamış olmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra güzel bir iş planı hazırlayarak bankaya sunmanız da krediyi alma ihtimalinizi yükseltecektir. Eper iş planınız bankanın onayından geçerse, Halkbank 100 bin TL faizsiz kredi imkânı sunmaktadır.

Akbank Düşük Faizli Esnaf Kredisi

Akbank düşük faizli esnaf kredisi de pek çok esnafın yararlandığı kredi paketlerinden birisidir. Özellikle kobiler için %1,69 gibi oldukça düşük faiz oranının uygulandığı bu kredinin üst limiti ise 50 bin lira civarındadır. Ayrıca kolay geri ödeme planı ile de pek çok girişimcinin başvurduğu kredilerin başında gelmektedir. Akbank düşük faizli esnaf kredisi geri ödeme planı ise şu şekildedir:

 • 2 ayda 1 ödeme
 • Balon taksitle ödeme
 • 3 ay ertelemeli aylık sabit taksitli ödeme
 • 6 ay ertelemeli sabit taksitli ödeme
 • Aylık sabit taksitli ödeme
 • 6 ayda bir ödeme

Bu 6 seçenekten herhangi birini seçerek geri ödeme planını kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Albaraka Türk Esnaf Kredisi

Albaraka Türk esnaf kredisi faiz sistemiyle değil kâr payı düzeniyle çalışır. Eğer iş kurmak istiyorsanız ve güzel bir fikriniz varsa Albaraka Katılım Bankası üzerinden TL cinsinden oldukça geniş imkânlara sahip kredi paketleri alabilirsiniz. Yalnızca sıfırdan iş kurmak isteyenler değil mevcut iş yerini büyütmek isteyen herkes bu krediden faydalanabilir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ