KrediBorcu.net

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar 2021

Yazar: - 16 Eylül 2021
10
0

Faizsiz ihtiyaç kredisi veren bankalar 2021 senesinde de pek çok destek paketi açıkladı. Pek çok insanın aklında faizsiz kredi sisteminin nasıl işlediğiyle ilgili soru işaretleri bulunuyor. Zarar ya da kara katılma yöntemi ile çalışan faizsiz bankacılık sistemi, karşılığında belirli miktarda faiz talep edilen kredi yönteminden oldukça farklıdır. Müşterilerinden nakit fon toplayarak, finansman ihtiyacı bulunan kimselere bu fonları kredi şeklinde sunan bankaların, bu sistemde dikkat ettikleri en önemli şey kâr payı olmaktadır. Ayrıca bu sistemde verilen kredi şirkete değil projeye verilir. Bunu bir örnek üzerinden açıklayacak olursak faizli kredi sisteminde bankalar vermiş oldukları finansman paketlerini değerlendirirken şirketin mali tablolarına bakarlar. Yaptıkları değerlendirme sonucunda eğer şirket istediği krediyi sorunsuz bir şekilde geri ödeme gücüne sahipse kredi başvurusu olumlu bir şekilde sonuçlanır.

Faizsiz Ihtiyac Kredisi Veren Bankalar

Faizsiz kredi sistemindeyse şirketin mali tabloları, finansman geçmişi ya da kredi notu değil uygulamayı düşündüğü proje esas alınır. Bu proje eğer yatırım yapmak için elverişliyse banka belirli miktarda krediyi faizsiz olarak projenin sahibine verir. Bu bir nevi iş ortaklığıdır, banka kara da zarara da vermiş olduğu krediyle birlikte ortak olur.

İslami Bankacılık

İslami bankacılık yukarıda anlatmış olduğumuz bu kar-zarar bankacılığının bir diğer ismi olarak bilinir. Kâr payı üzerinden kredi veren katılım bankaları diğer tüm bankalarda olduğu gibi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na tabiidir. Bu kurumun yayımlamış olduğu mevzuatın dışına çıkamazlar. Aynı zamanda katılım bankaları da düzenli olarak denetim müfettişleri tarafından denetlenir. Bankaların iç sisteminde kredilere onay veren bir İslami Kurul bulunmaktadır. Yapılan işin mahiyeti ve açılan kredinin fıkhi olarak uygunluğu bu kurum tarafından belirlenir. Her katılım bankasında son onayı veren bir İslami Kurul bulunmaktadır.

İslami bankacılık ya da katılım bankası modeli yalnızca İslami düşünceye sahip olan kimseler için değil aynı zamanda nedensiz borçlanma altına girmek istemeyen kişiler tarafından da tercih edilmektedir. Ticari ve ekonomik faaliyetlere girerek parasını değerlendirmek isteyenlerle, nakit ihtiyacı bulunan kimselerin bir araya getirilmesiyle oluşturulan bu sistemde taraflar yalnızca kara değil zarara da ortak olmaktadır.

Faizsiz Ihtiyac Kredisi Veren Bankalar 2021

Faizsiz bankacılık hizmeti sunan katılım bankalarının açıkladığı finansman paketlerinde; ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi gibi bazı seçenekler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra altın hesabı, banka kartı, katılma hesapları ve kredi kartı gibi diğer bankaların da sunmuş olduğu pek çok ürünü müşterilerine sunan bu bankalar toplum içerisinde faizsiz kredi veren bankalar olarak bilinir.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2021

Faizsiz kredi veren bankalar 2021 yılı itibariyle aşağıdaki gibidir:

  •  Ziraat Katılım Bankası: Taşıt, ihtiyaç ve konut finansman paketleriyle müşterilerinin mevduatlarını değerlendirebilecekleri altın hesabı ve katılım hesabı gibi pek çok imkan sunmaktadır. Bunun yanı sıra banka kartı ve kredi kartı gibi ürünleri de bulunmaktadır.
  • Vakıf Katılım Bankası: Katılım hesabı, arsa, işyeri, konut, taşıt, cari hesap ve tüketici kredisi gibi pek çok finansal destek paketi bulunmaktadır. Ayrıca Vakıf Katılımın VKArt isimli kartıyla çok kolay bir şekilde para yatırıp çekebildiğiniz gibi para transferinizi de sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Fatura ödemelerinizi de yine bu kartla birlikte halledebilirsiniz.
  • Kuveyt Türk Katılım: Bütün finansman paketlerinin yanı sıra katılım hesaplarıyla da müşterilerine hizmet veren Kuveyt Katılım; Sale Plus, Seyyah Kart, İhtiyaç Kart ve Altın Kart gibi pek çok ihtiyaca yönelik geliştirilen ürünlere sahiptir.
  • Türkiye Finans: Taşıt ihtiyaç finansmanı ve bireysel konut gibi finansman paketleri sunan Türkiye Finans üzerinden aynı zamanda döviz ve TL hesabı açabilir ve kar payından yararlanabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bu banka ticari müşterilere ve KOBİ’lere de birçok ürün hizmeti sunmaktadır.
  • Albaraka Türk: Mobil bankacılık üzerinden pek çok işlemi şubeye gitmeden gerçekleştirebileceğiniz Albaraka Türk ile taşıt ihtiyaç finansmanı ve bireysel konut kredisinden faydalanabilirsiniz. Hicaz Kart ve 7/24 Albaraka banka kartı gibi bünyesinde yer alan pek çok banka kartını da kullanabilirsiniz. Ayrıca World ile anlaşmalı olan gold, klasik ve platinum kredi kartlarını da rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Faizsiz Ihtiyac Kredisi Veren Bankalar 20211

Faizsiz Kredi ve Sıfır Faizli Kredi Aynı Şey mi?

Faizsiz kredi ve sıfır faizli kredi aynı şey mi sorusu katılım bankacılığıyla henüz yeni tanışmış olan pek çok kimsenin cevabını merak ettiği bir sorudur. Sıfır faizli kredi sistemiyle faizsiz kredi sistemi pek çok ortak noktaları olsa da birbirlerinden farklı şeylerdir. Sıfır faizli krediyle kullanılan kredinin üstüne herhangi bir faiz eklenmeden yalnızca anaparayı geri ödersiniz. Faizsiz krediyse katılım bankalarının faizsiz kredi prensipleriyle vermiş oldukları bir finansman paketidir. Burada da tıpkı sıfır faizli kredi sisteminde olduğu gibi herhangi bir faiz ödemezsiniz. Ancak anaparanın üzerinden hesaplanan kâr payını banka sizden tahsil edecektir.

Sıfır faizli kredi başvuruları genellikle taşıt kredisi için kullanılırken faizsiz krediler çoğunlukla ticari amaçla tercih edilmektedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ