KrediBorcu.net

Garanti Bankası Günlük Havale Limit Artırımı Nasıl Yapılır?

Yazar: - 06 Eylül 2021
18
0

Garanti Bankası günlük havale limit artırımı nasıl yapılır? sorusunun cevabı ödemelerini havale sistemiyle yapan kimseler için oldukça önem arz etmektedir. Garanti bankası havale limiti ya da Garanti bankası EFT limiti arttırmak isteyen kimseler bunu ancak banka şubeleri üzerinden yapabilirler. Garanti Bankası günlük havale limit artırımı nasıl yapılır?

Milyonlarca insana bankacılık hizmeti vermekte olan Garanti Bankası, ticari hedeflerini koruma amacıyla getirmiş olduğu düzenlemelerin yanı sıra devletin belirlediği yasal mevzuata göre hareket etmek zorundadır. Müşterileri çok da ilgilendirmeyen bu konu, bir bankanın ticari olarak kar elde edebilmesi için oldukça önemlidir. Bu yüzden ticari kar elde etme amacıyla kurulan bankalar yapılan tüm işlemlerde kendi çıkarlarını düşünmek zorunda. Garanti Bankası günlük havale limit artırımı nasıl yapılır?

Garanti Bankasi Gunluk Havale Limit Artirim

Bu yasal mevzuat çerçevesinde belirlenen EFT ve havale limitleri hesap içerisinde bulunan paranın tamamı hesabın sahibine ait olsa da istenilen miktardaki paranın havale ya da EFT kanalıyla gönderilmesinin önüne geçer. Bu sınırı aşmak mümkün değildir. Fakat insanlara verilen hizmetler başlığı adı altında özel hizmet ismi verilen bazı alternatifler de bulunuyor. Bankalar, müşterilerini kaybetmemek için yasal mevzuatı delmeden bazı yollar üretiyorlar. Bu yollardan birisi de havale limit artırımı olmaktadır. Garanti Bankası günlük havale limit artırımı nasıl yapılır?

Garanti EFT Limiti Arttırma

Garanti EFT limiti arttırma işlemini gerçekleştirebilmek için izlenmesi gereken ilk yol banka şubesine gitmektir. Bankalar, müşterilerine oldukça farklı hizmetler sunuyor olsalar da bu gibi genel başvurular şubeler üzerinden yapılmaktadır. Özellikle limit gibi oldukça hassas bir konuda işlem yapmak istiyorsanız önünüzdeki tek yol bankaların şubelerine gitmektir. Bankalar, sizin ekonomik durumunuzu ve banka işlemleri için kullanmış olduğunuz maddi potansiyelinizi dikkate alarak bir değerlendirme yaparlar. Bankalar, ticari kar elde etme amacıyla kuruldukları için müşterilerini kaybetmek istemezler. Bundan dolayı talebinizi dikkate alarak limit konusunda esneklik göstereceklerdir.

EFT limiti artırma ya da havale limiti artırma konusundaki talebiniz bankanın operasyon ekibi tarafından değerlendirildikten sonra bu duruma bir çözüm bulabilmek için limit artırımı yapılır. Bu oran her zaman için sizin istediğiniz seviyede olmayabilir. Garanti bankası belirlemiş olduğu limitlerde gün içerisinde en fazla 250 bin lira limit artırımı yapıyor.

Garanti Bankasi Gunluk Havale Limit Artirimi

Garanti Havale Limiti Azaltma

Garanti havale limiti azaltma işlemi yapabilmek için şubeye gitmeniz gerekmiyor. İnternet bankacılığı kanalıyla çok kolay bir şekilde yapabileceğiniz limit azaltma işlemini gerçekleştirebilmeniz için izlemeniz gereken bazı yollar bulunuyor. Öncelikle internet bankacılığı sistemine kayıt olmalısınız. Daha sonra sistem üzerinden limitinizi düşürebilirsiniz. Bununla birlikte EFT limiti azaltma işlemi için illaki internet bankacılığını kullanmanız şart değildir. Bir şubeye giderek limitinizi azaltmak istediğini söyleyebilir ve kısa süre içerisinde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Limit Artırımı Kaç Gün Sürer?

Limit artırımı kaç gün sürer sorusunun kesin bir cevabı bulunmamaktadır. Bu durum bankadan bankaya değişkenlik göstereceği için tam olarak bir tarih veremiyoruz. Fakat bankanızın şubesine gittiğiniz zaman bu durumu onlara sorabilir ve tarih konusunda kesin bir cevap alabilirsiniz.

Eğer bankanız limit artırımı talebinizi kabul etmediyse bu durumu sikayetvar.com gibi platformlar üzerinden belirterek şikayetçi olabilirsiniz.

Garanti Bankasi Gunluk Havale Limit Artirimi Nasil

Günlük EFT Limiti

Günlük EFT limiti her banka için değişkenlik gösterir. Eğer farklı bankada hesabı olan birine para göndermek istiyorsanız bu durumu havale kanalıyla değil EFT sistemi üzerinden gerçekleştirmeniz gerekir. Göndermek istediğiniz meblağ hesabınızda mevcutsa banka tarafından onay verildikten sonra EFT işlemi gerçekleşir. Eğer bu işlemi mesai saatleri içerisinde yapıyorsanız fazla beklemeniz gerekmez. En fazla beş dakika içerisinde işleminiz gerçekleşmektedir. Fakat mesai saatlerinin dışındaysanız, verdiğiniz EFT talimatı en yakın mesai saatleri içerisinde gerçekleşecektir.

Bankacılık mevzuatı gereğince her bankanın belirli bir EFT limiti bulunmaktadır. Bu limitleri sıralayacak olursak:

 • Akbank 150 bin lira
 • Halkbank 150 bin lira
 • Garanti Bankası 250 bin lira
 • Enpara.com 100 bin lira
 • Aktifbank 200 bin lira
 • QNB Finansbank 200 bin lira
 • Yapı Kredi Bankası 300 bin lira
 • TEB 100 bin lira
 • Vakıfbank 200 bin lira
 • Ziraat Bankası 100 bin lira
 • İş Bankası günlük EFT üst limiti 200 bin lira
 • HSBC bireysel hesaplardaki üst limit 50 bin lira Advance hesaplarda 75 bin lira Premier hesaplarda 300 bin lira
 • ING Bankta ise 100 bin liradır.
Garanti Bankasi Gunluk Havale Limit Artirimi Nasil Yapilirr

EFT ile Havale Arasındaki Fark

EFT ile havale arasındaki fark yapılan işlemlerin farklı olmasından kaynaklanmaz. EFT işlemi farklı bankalar arasında meydana gelen para alışverişidir. Havale işlemiyse aynı bankanın farklı şubeleri ya da aynı şubedeki farklı hesaplar arasında yapılan para transferidir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından belirlenen ve her bankanın sıkı sıkıya uyması gereken bankacılık mevzuatına göre, havale ve EFT işlemleri bazı limitlere tabiidir.

Havale işlemi limitleri de tıpkı EFT işleminde olduğu gibi bankalara göre değişkenlik gösteriyor olsa da her bankadaki limit oranı aşağı yukarı 250 bin lira civarındadır. Hesabınızda bulundurduğunuz paraya göre artabilecek olan bu rakam, talebiniz halinde banka yönetimi tarafından düşürülebilir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ