KrediBorcu.net

Gelir Belgesi Olmadan Kredi Veren Bankalar 2021

Yazar: - 11 Eylül 2021
8
0

Gelir belgesi olmadan kredi veren bankalar 2021 senesinde git gide çoğalmaya devam ediyor. Daha önceden uygulamış oldukları katı prosedürlerle rekabet piyasasında ayakta kalamayan bankalar, özellikle serbest meslek sahiplerine yönelik pek çok destek paketi açıklamaya devam ediyor. Bunların yanı sıra ev hanımı olan kimseler için de kredi imkanları sunan banklar, bu finansman kaynağı için bir gelir belgesi de istemiyor.

Bordrosuz bir şekilde çalışan ve bu nedenden dolayı gelirini banklara bir türlü ispat edemeyen kimseler için pek çok banka 50 bin liraya varan 36 ay vadeli kredi olanakları sağlamaktadır.

Gelir belgesi olmadan kredi veren bankalar 2021

Gelir Belgesi Nedir?

Gelir belgesi nedir sorusu geçtiğimiz yıllarda banka kredilerinden faydalanmak isteyen pek çok kimsenin cevabını en çok merak ettiği soruların başında geliyordu. Kişilerin gelir durumlarını gösteren ve bir diğer ismi aile gelir belgesi olan bu belgeler kişiye özeldir. Genellikle finansal konularla ilgili olan resmi işlerde talep edilir. Yakın zamana kadar bir gelir belgesine sahip olamayan hiç kimse bankalardan kredi çekemiyordu. Ancak gelişen bankacılık düzenlemeleriyle birlikte sigortalı olsun ya da olmasın herkes bankaların sunduğu kredilerden faydalanabiliyor.

Gelir Belgesiz Kredi Kartı

Gelir belgesiz kredi kartı yukarıda da bahsetmiş olduğumuz üzere çok yakın zaman kadar neredeyse imkânsız bir şeydi. Fakat artık sigortasız olarak çalışanlar ya da hiç çalışmayan kimseler de bazı nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bankalara kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunabiliyorlar.

Bilindiği gibi faiz oranları sürekli olarak yükselmeye devam ediyor. Bundan dolayı kredi kartı kullanan insan sayısı git gide düşerken bir de pandemi süreci yaşandı. Bu süreç hayatın her alanında olduğu gibi ekonomiyi ve özellikle bankaları da doğrudan doğruya etkiledi. Bu gibi nedenlerden dolayı daha çok müşteri çekebilmek ve elindeki finansman kaynağını piyasa içerisinde dolaştırmak isteyen bankalar, gelir belgesi olmadan kredi vermeye başladılar.

Gelir belgesi olmadan kredi veren bankalar 20211

 Gelir Belgesiz Kredi Nasıl Alınır?

Gelir belgesiz kredi nasıl alınır diye merak ediyorsanız bu finansman paketlerine internet şubesi üzerinden kolaylıkla başvurabilirsiniz. Pek çok banka, müşteri potansiyelini daha da yükseltebilmek için hiçbir belge istemeden internet üzerinden kredi kartı vermektedir. Ancak bazı bankalar, gelir vergisi beyan etmeden kredi açmak riskli olduğu için sadece şubeler aracılığıyla bu hizmeti vermektedir.

Gelir belgesi beyan etmeden kredi kartı alınmasındaysa ilk olarak başvuruda bulunan kimsenin kredi sicil bilgileri kontrol edilir. Eğer kredi notunuz düşükse ya da bankaların kara listesine girdiyseniz kesinlikle hiçbir kredi paketinden yararlanamazsınız.

Şubeye gitmeden, sadece internet aracılığıyla, KKB sisteminde bulunan kredi notunuza göre gelir belgesi beyan etmeden kredi alabileceğiniz bankalar aşağıdaki gibidir:

  • Denizbank
  • ING Bank
  • Odeabank
  • Fibabank
  • Cepteteb
  • Aktif Bank
  • Garanti Bankası
  • QNB Finansbank
  • Enpara
  • Akbank

Garanti Onaylı Kredi Kartı

Garanti onaylı kredi kartı gelir belgesi olmadan kredi kartına sahip olmak isteyen kimselerin en çok başvurduğu bankacılık modelidir. Herhangi bir gelir belgesi olmayan ancak kredi notu orta ya da yüksek seviyede olan kimseler bu modelden yararlanarak kart sahibi olabilirler. Her ne kadar bazı bankalar şube üzerinden başvuru yapmayı şart koşuyor olsalar da internet üzerinden başvuruda bulunmak daha avantajlı bir yol olacaktır. Zira bankanın sistemi, kredi kartı vermek için doğrudan doğruya KKB sistemine bağlanıp kredi notunuzu sorgular. Bu aşamada gelir belgeniz dikkate alınmayacağı için online başvurularda kredi alma ihtimaliniz daha yüksek olacaktır.

Bankaların internet şubeleri üzerinden yalnızca cep telefonu numaranız ve T.C Kimlik numaranız ile kolaylıkla başvurabilirsiniz.

Gelir Belgesiz Kredi Kartı Limiti

Gelir belgesiz kredi kartı limiti hesaplarken çok farklı bir yol izlenir. Geleneksel kredi kartlarında limit oranı hesaplarken hane geliri dikkate alınmaktadır. Bu yöntemde hane gelirinin en çok dört misli limiti olan bir kredi kartına sahip olabilirsiniz. Ancak gelir belgesi beyan etmeden alacağınız kredi kartındaki limit belirleme ise daha farklı bir yöntemle yapılır. Buna göre, alacağınız kredi kartı için belirlenecek olan limit eğer daha önce bir gelir belgesi beyanınızda varsa o belge dikkate alınarak yapılmaktadır. Yine en son gelirin 4 katı oranında bir limit belirlenir.

Eğer hali hazırda bir kredi kartınız bulunuyorsa, almak için başvuruda bulunduğunuz kredi kartınızın limiti bu oranda olmayacaktır. Yeni kredi kartınızın limiti, mevcut kartınızın limitinin hane gelirinden düşülmesiyle hesaplanır. Bu durumu bir örnek üzerinden açıklayacak olursak, hane gelirinizin aylık 5 bin lira olduğunu varsayalım. Kredi kartı limitiniz ise yukarıda bahsettiğimiz formül üzerinden hesaplanarak 20 bin lira olacaktır. Ancak hali hazırda bir kredi kartınız bulunuyorsa (Kullanıp kullanmamanız önemli değil, sistemde böyle bir kart bulunuyorsa) ve bu kartın limiti de 8 bin liraysa yeni kartınızın üst limiti 20-8=12 bin lira olacaktır.

Son olarak önemli bir hatırlatma yapmamızda fayda var: Gelir belgeniz olsun ya da olmasın herhangi bir kredi paketinden faydalanabilmek için kredi notunuzun iyi bir durumda olması gerekiyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ