KrediBorcu.net

Halkbank Faizsiz İşyeri Açma Kredisi 2021

Yazar: - 09 Eylül 2021
13
0

Halkbank faizsiz işyeri açma kredisi 2021 yeni iş kurmak isteyen kimseler için oldukça geniş imkanlar sunan finansal paketlerin başında gelir. 18 yaşını doldurmuş tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvurabileceği bu paketi alabilmek için ise bazı şartlar bulunmaktadır. Bilindiği üzere krediler genellikle belirli bir faiz oranı hesaplandıktan sonra verilir. Ancak bazı durumlarda kredi aldığınız kurum sizden hiçbir faiz talep etmeden de kredi paketi açabilmektedir.

Genellikle devlete bağlı olan bu kurumların başında ise Halkbank gelir. Doğrudan devlete bağlı olan bu banka, şu an için faizsiz işyeri açma kredisi veren tek bankadır. 29 Aralık 2020 tarihli Resmî Gazete ’de yayınlanan karar bağlamında sanatkarlara ve esnaflara %50 faiz indirimli kredinin yanı sıra %100 faizsiz esnaf kredisi imkânı sunulmaktadır. Faizden ziyade kâr odaklı bir şekilde çalışan bu kuruluşlar, sizlerden hiçbir faiz istemeden finansman desteği sağlayabilirler. Fakat burada faizin yerini kâr payı almaktadır.

Halkbank Faizsiz İşyeri Açma Kredisi 2021

Halkbank Faizsiz Kredi

Halkbank faizsiz kredi sistemi yukarıda da söylemiş olduğumuz gibi kâr payı mantığına dayanarak çalışır. Bu sistem, 3 farklı destek programı üzerinden kurulmaktadır. Bu 3 yol ise şu şekildedir:

 • Eskiden yapılan ve artık kaybolmuş olan mesleklerden birini icra ederek iş yeri açanlar (Bu kaybolan meslekler, GVK’nin 19.maddesinde ayrıntılı bir şekilde düzenlenmiştir. Bu maddede geçerli olan mesleklerin tamamı vergiden muaf tutulmuştur)
 • Ustalık belgesine sahip olarak kendi mesleğini yapmak için iş yeri açanlar
 • 30 yaşından küçük olan gençler, projelerinin KOSGEB tarafından onaylanması halinde Halkbank’tan faizsiz iş kurma kredisi çekebilirler.

Bu üç ana koşulun haricinde eğer ki berberlik ustalık belgesiyle bir elektrikçi açmak istiyorsanız ve daha önce KOSGEB’den sıfır faizli kredi çektiyseniz maalesef kredi alamazsınız. Fakat bir elektrikçi yerine kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerden birisini icra ediyorsanız Halkbank’ın vermiş olduğu faizsiz iş kurma kredisinden yararlanabilirsiniz.

Halkbank Faizsiz İşyeri Açma Kredisi 2021

Halkbank Sıfır Faizli İş Yeri Açma Kredisine Başvuru Şartları

Halkbank sıfır faizli iş yeri açma kredisine başvuru şartları sadece sıfırdan iş yeri açmak isteyenler içi değil hali hazırda var olan işlerini büyütmek isteyen kişileri de kapsar. Örneğin ikinci şubeyi açmak istiyor fakat bir türlü finansman desteğini bulamıyorsanız, Halkbank’a başvurabilirsiniz.

Elbette bu finansal paketin belli başlı bazı şartları bulunuyor. Bu şartlar ise verilen kredinin büyüklüğüne ve iş yapacağınız sektöre göre farklılar göstermektedir. Bazı krediler için durum bundan çok daha farklıdır. Sıfır faizli kredi alma şartları ise aşağıdaki gibidir:

 • Esnaf odasına kayıt yaptırmak
 • En az bir sene ustalık sertifikasına sahip olmak ya da en az bir senedir iş yapılacak alanda faaliyet göstermek
 • Esnaf siciline sahip olmak
 • Başka bir esnaf ve sanatkârlar kooperatifine üye olmamak
 • ESKK (Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi) üyesi olmak
 • ESKK’dan verilmiş olan belgeleri kooperatiflere teslim etmek

ESKK’ya üye olan kimseler 30 bin TL sıfır faizli kredi çekebilirler. Bunun yanı sıra daha fazla miktarda kredi almak isteyenleri, ESKKK göstererek kredi başvurusu yapma imkanına sahiptir.

Hibe Kredisi Nasil Alinir Kimler Hibe Destegi Alabilir1

Esnaf Sanatkâr Kredi Kefalet Kooperatifi

Esnaf Sanatkâr Kredi Kefalet Kooperatifi ya da uzun ismiyle ESKKK esnaf ve sanatkâr olanların yanı sıra Kobilere de bankadan kredi çekme konusunda yardımcı olan bir kuruluştur. 1969 senesinde yürürlüğe girmiş olan 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu’nda bulunan hükümler çerçevesinde faaliyetlerini sürdüren bu kurum tüzel bir kişiliğe sahiptir. Ana amacı küçük ve orta ölçekli işletmelerin, ticarete devam edebilmeleri için ihtiyaç duydukları finansal paket desteklerini sağlamaktır. Bu desteği de kendisine ortak olan işletmelere, bankalardan gereken krediyi almaları için kefil olarak verir.

ESKKK bütün bu destekleriyse Halkbank aracılığıyla gerçekleştirir. İkisi de birer devlet kuruluşu olan ESKKK ve Halkbank arasında bulunan protokole göre, bir işletme ESKKK’dan kefalet onayı aldıktan sonra Halkbank’ın esnaflara, sanatkarlara ve KOBİ’lere yönelik tüm kredi paketlerinden yararlanabilir.

Hibe Kredisi Nasil Alinir Kimler Hibe Destegi Alabilir1

ESKKK’ya Nasıl Başvuru Yapılır?

ESKKK’ya nasıl başvuru yapılır diye merak ediyorsanız ilk olarak bu kuruma ortak olmanın bazı şartları olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bu koşullar, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi tarafından yayınlanan ana sözleşmenin 10.mmaddesinde belirtilmiştir. Buna göre ESKKK kefaletiyle kredi almak için şu koşulları yerine getiriyor olmanız gerekmektedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak veya yabancı bir ülke vatandaşı olunması halinde Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde sanat ya da ticaretle ilgili bir sektörde iş yapmak
 • Medeni Haklarını kayıtsız şartsız kullanabiliyor olmak
 • İkametgâh adresi veya işyerinin ortak olunacak olan kooperatifin fiziki sınırları içerisinde yer alması gerekir
 • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne kayıt yaptırmamanız gerekir
 • Vergiden muaf tutulmak ya da vergi mükellefi olmak da şarttır
ESKKK Kredisi Şartları

ESKK kredisi şartları aşağıdaki gibidir:

 • Söz konusu işletmenin sanatkâr, KOBİ ya da esnaf statüsünde olması gerekir
 • İşletmenin sanatkâr ve esnaf siciline kayıtlı bulunması şarttır
 • Herhangi bir vergi borcunun olmaması şarttır

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ