KrediBorcu.net

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? Şartları ve Faiz Oranları Nelerdir?

Yazar: - 11 Eylül 2021
10
0

Hayvancılık kredisi nasıl alınır? Şartları ve faiz oranları nelerdir? gibi sorular 2021 yılının yükselen yıldızı olan tarım sektörüyle uğraşan kimselerin en çok merak ettiği ama cevabını alamadığı soruların başında gelmektedir. Bu yazıda bu sorulardan çok daha fazlasının cevabını alabilirsiniz. İlk olarak hayvancılık kredisi nedir sorusuyla başlayalım. Hayvansal üretimle uğraşan kimselerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için verilen kredilere hayvancılık kredisi denir. Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığın yanı sıra arıcılık, kanatlı hayvancılık gibi sektörlerde de yapılan üretim ve yatırım faaliyetlerinin geliştirilmesi için bu krediye başvurulabilir.

Hayvancilik Kredisi Nasil Alinir Sartlari ve Faiz Oranlari Nelerdir

Çiftçi Kayıt Belgesi Nedir?

Çiftçi Kayıt Belgesi nedir sorusuna cevap verecek olursak özellikle hayvancılık kredilerine başvurmak isteyen kimseler için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından istenen bu belge oldukça önem arz etmektedir. Eğer Çiftçi Kayıt Sistemi içerisine kayıt olmazsanız devlet tarafından verilen hiçbir hibe ve destek paketinden yararlanamazsınız. Ayrıca herhangi bir hayvancılık kredisine de başvuramazsınız.

Çiftçi Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?

Çiftçi kayıt belgesi nasıl alınır diye merak ediyorsanız, bu belgeye sahip olmadan herhangi bir krediye veya destek paketine başvuramayacağınızın altını bir kere daha çizelim. Tarım sektörü için hayati önem arz eden bu belgeyi alabilmek için iki yol izleyebilirsiniz. İlk olarak e-Devlet kapısı üzerinden kullanıcı ismi ve şifrenizle giriş yapıp başvuru formunu doldurarak sisteme kaydınızı yaptırabilirsiniz. İkinci yol olarak da Çiftçi Kayıt Sistemi Başvuru Formu doldurup bulunduğunuz ilçedeki Tarım Müdürlüğü’ne giderek elden teslim yapmak suretiyle sisteme kaydolabilirsiniz.

Hayvancilik Kredisi Nasil Alinir Sartlari ve Faiz Oranlari Nelerdir 1

Hayvancılık Kredisi Şartları

Hayvancılık kredisi şartları arasında ilk başta, girişimcinin Çiftçi Kayıt Belgesi alması gelir. Diğer şartlar ise aşağıdaki gibidir:

 • Girişimcinin işletme belgesine sahip olması
 • Kredi notunun iyi bir seviyede olması
 • İpoteğe verilebilecek arsa, tarla, ev ya da canlı hayvan gibi değerli mallar sahip olunması ya da bunlara sahip olan bir yakınının olması
 • Krediyi kullanacak olan girişimcinin hiçbir vergi borcunun bulunmaması
 • Çekilecek kredi meblağına göre en az 2 çalışanın olması
 • Tercihen memur olan bir kefilin bulunması (Bu kefillerin eş onayına da sahip olması gerekir)
 • Satın alınacak olan hayvanların Resmî Gazete Hayvancılık Desteklemeleri Bildirgesi içerisinde bulunan özelliklere sahip olması gerekir
Hayvancılık Kredisi Faiz Oranları

Hayvancılık kredisi faiz oranları sabit değildir. Hayvancılık makine ekipman kredilerinin faiz oranları, hayvan alım kredilerinin faiz oranları ve işletmeler için çekilen kredilerin faiz oranları oldukça farklıdır. Bu kredilerin ödeme planları, çekilen kredinin türüne göre aylık veya yıllık bir şekilde ödeme yapılmak üzere planlanır.

Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar 2021

Hayvancılık kredisi veren bankalar 2021 yılında da bazı kredi paketleri açıkladı. Tarım sektörüyle uğraşan ya da bu alana girmek isteyen kimseler için kredi veren bu bankaları sıralayacak olursak:

Hayvancilik Kredisi Nasil Alinir Sartlari ve Faiz Oranlari Nelerdirrr 1
 • Ziraat Bankası- Hayvansal Üretim Kredileri
 • Şekerbank- Bitkisel ve Hayvancılık Yatırım Kredisi
 • İş Bankası- Hayvancılık Kredileri
 • QNB Finansbank- Tarım ve Çiftçi Kredileri
 • Türkiye Ekonomi Bankası- Besicilik- Hayvancılık Kredisi
 • Denizbank- Tarımsal Yatırım Kredileri

Tarım ve Çiftçi Kredisi Hesaplama

Tarım ve çiftçi kredisi hesaplama işlemini doğru bir şekilde yapabilmek için eldeki verileri gerçeğe en yakın olacak şekilde hesaplamak gerekir. Tarım amacıyla kullanılacak olan kredilerin vade tutarları 3 ile 60 ay arasında değişkenlik göstermektedir. Çekilecek olan kredi miktarı ise banka üzerinden seçilmiş olan kredinin türüne göre belirlenir. Örneğin tarla kredisinin hesaplaması yapılırken kredi tutarıyla birlikte bu tutarın binde beşi oranındaki dosya masrafını da hesaba katmak gerekir. Ayrıca sigorta giderleri de bu kredi türünün içerisine girmektedir.

Hayvancilik Kredisi Nasil Alinir Sartlari ve Faiz Oranlari Nelerdir 2

Tarım ve Çiftçi Kredisi Faiz Oranları 2021

Tarım ve çiftçi kredisi faiz oranları 2021 senesinde de değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenliğin ana nedeniyse alınan kredinin türü olmaktadır. Hasat kredisi için uygulanan kredi faiz oranları ve vade tarihleri, hayvancılık ve seracılık kredileri için uygulanan faiz oranlarından ve vade tarihlerinden daha farklıdır.

Seçmiş olduğunuz kredi türü için uygulanan faiz oranı ve vade tarihi hakkındaki en doğru bilgiyi ancak krediyi çekeceğiniz bankadan öğrenebilirsiniz. Bunun için bankanın gerekli birimiyle iletişime geçmeniz gerekir.

Tarım ve Çiftçi Kredisi Şartları

Tarım ve çiftçi kredisi şartları her banka için aşağı yukarı aynı olmaktadır. Ancak arada bazı istisnalar olabilir. Bir banka, vermiş olduğu krediyi güvence altına alabilmek için sizden diğer bankaların istemediği bazı belgeleri talep edebilir. Fakat genel olarak yerine getirilmesinin istendiği şartlar şu şekildedir:

 • Krediyi çekecek olan girişimcinin kredi yeterliliğine sahip olması gerekir
 • Herhangi bir teminat gösterebiliyor olması gerekmektedir
 • Tarım ile ilgili bir faaliyetinin olması gerekir
 • Ürünün ve teminatlarının sigortalanmasını kabul etmesi gerekir

Bu şartları sağladıktan sonra yapacağınız kredi başvurusu büyük bir ihtimal ile onaylanacaktır. İşletmenizin en son mali tablosunu bankaya sunmanız, krediyi sorunsuz ve hızlı bir şekilde almanız konusunda büyük bir yarar sağlayabilir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ