KrediBorcu.net

Hibe Kredisi Nasıl Alınır? Kimler Hibe Desteği Alabilir?

Yazar: - 09 Eylül 2021
12
0

Hibe kredisi nasıl alınır? Kimler hibe desteği alabilir? Gibi sorular genellikle yeni iş yeri kuran kimselerin cevabını en çok merak ettiği soruların başında gelmektedir. Ancak bu finansal paketler sadece sıfırdan iş kuranlara değil aynı zamanda mevcut iş yerini geliştirerek büyütmek isteyenler için de verilmektedir. Genellikle devlet destekli verilen bu hibeleri almak içinse bazı şartlar bulunur. Bu şartlara birer örnek verecek olursak, hangi kurumdan kredi almak istiyorsanız o kuruluşun yayımlamış olduğu kriterleri yerine getirmeniz gerekir. Örneğin İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü gibi kurumlar, belirli aralıklarla verecekleri hibeler için bir ilan yayınlarlar. Bu ilanda finansal destek paketinin hangi durumlarda ve şartlarda verileceği en ince ayrıntısına kadar anlatılır.

Hibe Kredisi Nasil Alinir Kimler Hibe Destegi Alabilir

Hibe Kredisi Nedir?

Hibe kredisi nedir sorusu genellikle hibe ve kredi kavramlarının anlamlarının tam olarak bilinmemesinden kaynaklanan bir sorudur. Aslında hibe kredisi diye bir kalıp yoktur. Hibe; sözlük anlamı itibariyle karşılıksız verilen şey manasına gelir. Bir bedeli ya da ürünü bir başkasına geri almamak üzere bağışlamaya hibe ismi verilir. Yatırım yaparak işini geliştirmek isteyen kimselere devletin sağlamış olduğu hibeler bir daha geri alınmaz.

Krediyse belirli bir sermayeye sahip olmak isteyen kimseler tarafından genellikle fazlasıyla yani faiziyle geri ödeme koşuluyla bazı kuruluş ve kurumlardan sağlanan sıcak nakit paraya verilen isimdir. Krediler hibelerden farklı olarak geri alınan sermayelerdir. Kredilerin son ödeme tarihinin gecikmesi durumunda belirli bir temerrüt faizi uygulanır.

Hibe kredi denilen şey aslında çok düşük oranda faizle verilen kredilerdir. Bu durumu biraz daha açacak olursak, almış olduğunuz hibe kredi paketini çok düşük faizlerle sanki hiç kredi çekmemiş gibi geri ödemiş olursunuz. Fakat hibede olduğu gibi yüzde yüz bir geri ödenmeme durumu söz konusu değildir. Yasal mevzuatta böyle bir kalıp olmamasına rağmen düşük oranlı kredi faiz tutarları yüzünden halk dilinde “hibe kredi” olarak bilinen desteği alabilmek içinse bazı şartları taşıyor olmak gerekir.

Hibe Kredisi Nasil Alinir Kimler Hibe Destegi Alabilir1

Devlet Hibe Kredisi Kimlere Verilir?

Devlet hibe kredisi kimlere verilir diye merak ediyorsanız ilk olarak söylememiz gereken şey eğer hayvancılık sektöründe faaliyet gösteriyorsanız bu destek paketini çok rahat bir şekilde alabilirsiniz. Bunun yanı sıra devletin vermiş olduğu hibe krediden faydalanabilecek olan kişilerin taşıması gereken koşullar şu şekildedir:

 • Hayvancılık yapan çiftçilere hibe kredi verilme ihtimali çok yüksektir
 • Tarımsal üst bitkisel ya da örtü altı üretim yapan kimseler hibe kredisi alabilirler
 • Fikre dayalı proje üreten girişimcilere hibe kredisi desteği verilir
 • Esnaflar devletin vermiş olduğu hibe kredilerden yararlanabilirler
 • KOBİ’ler devletten hibe kredi alabilmek için başvuru yapabilirler

Yeni İş Kuracaklara Devlet Hibe Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni iş kuracaklara devlet hibe kredi başvurusu nasıl yapılır sorusuna cevap vermeden önce bu destek paketinin yeni bir iş fikri olan kimselere yönelik olduğunun altını çizmemiz gerekiyor. Sıfırdan bir iş yeri açmak isteyen ve KOSGEB’in desteklemiş olduğu sektörlerde bir iş fikri bulunan kimseler bu paketten yararlanabilirler. Bunun için olarak KOSGEB’in uygulamalı olarak verdiği girişimcilik seminerlerine kaydolarak bu eğitimi başarıyla tamamladıktan sonra bir sertifika alınmalıdır. Devletten hibe kredi almak isteyen kimseler, akıllarındaki sektörü uygun bir iş planı hazırlamalı ve daha sonra bunu hayata geçirmelidir.

Hibe Kredisi Nasil Alinir Kimler Hibe Destegi Alabilir2

Bu süre zarfında yapılan tüm giderler- masraflar belgelendirilmelidir. Yalnız burada şuna dikkat etmeniz gerekiyor: Yapılan masraflar tamamıyla yapılan işle ilgili olmalı. İş yerinizle bir alakası bulunmayan giderler destek paketi kapsamında değerlendirilmeyeceği gibi aynı zamanda KOSGEB yönetiminde imajınızın bozulmasına da yol açabilir.

Genç Çiftçi Hibe Kredisi

Genç çiftçi hibe kredisi kırsal kalkınmayı desteklemek amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen bir kredidir. Bu krediden faydalanabilmek için ilk olarak gencciftci.tarim.gov.tr adresine girerek bir ön kayıt formu doldurmanız gerekiyor. Başvuru esnasında genç çiftçilerden istenen evraklar ise aşağıdaki gibidir:

Hibe Kredisi Nasil Alinir Kimler Hibe Destegi Alabilirr
 • Nüfus kimlik fotokopisi istenir
 • Bir taahhütname istenmektedir
 • Destek paketinden yararlanmak isteyen genç çiftçinin okur yazar olduğunu belgelendirmesi gerekir. Bu yüzden kuruma bir diploma sunulması istenir
 • Genç çiftçi projesi başvuru dilekçesini yazarak kuruma teslim edilmesi istenir
 • Proje için bir tanıtım formu istenir
 • Herhangi bir işte ücret karşılığında çalışılmadığının belgelenmesi gerekir. Bunun için de genç çiftçinin SGK’dan sigortalı olarak hiçbir yerde çalışılmadığına dair bir yazı alması ve kuruma sunması gerekmektedir.
KOSGEB Desteklenen Sektörler Listesi

KOSGEB desteklenen sektör listesi içerisinde yer alan tüm sektörlere kosgeb.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Bu liste içerisinde bulunan sektörler belirli kriterlere göre alt kollara ayrılmıştır ve her bir sektör için değişik bir iş konusu ve kolu bulunur. Bu iş kollarıysa farklı kodlara sahiptir, başvuru esnasında bu kodlar kullanılır. Bu kodlar kısa olarak NACE kodu olarak isimlendirilir. Bu kodların her birine yukarıda vermiş olduğumuz adres üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ