KrediBorcu.net

İhtiyaç Kredileri En Fazla Kaç Ay Vade ile Verilir?

Yazar: - 02 Ekim 2021
3
0

İhtiyaç Kredileri En Fazla Kaç Ay Vade ile Verilir? İhtiyaç kredileri, bir kişinin herhangi bir ihtiyacını karşılamak adına çekmiş olduğu kredi çeşitlerinden biridir. Buna göre ihtiyaç kredisi dışında konut kredisi, taşıt kredisi, kurumsal ve ticari kredi türleri olduğundan da bahsetmemiz mümkündür.

Kredi çekmek için bu kredi türlerinden birini tercih etmeniz gerekir ancak hangi kredi türünü seçeceğiniz tamamen çekmiş olduğunuz parayı nereye harcayacağınıza göre değişecektir. Buna göre her kredi çeşidi için belirlenmiş bir üst limit bulunmaktadır. Buna göre tüketici kredisi üst limiti 2021 senesi için 100.000 TL olarak belirlense de farklı bankalar içerisinde 125.000 TL’ye kadar çıktığı görülmüştür.

En uygun krediyi çekmek için ise öncelikle bankalarla görüşmeli, vade, faiz ve verilecek kredi ücreti gibi konuları tartışarak sizin için en iyi seçeneği belirlemelisiniz.

Ihtiyac Kredileri En Fazla Kac Ay Vade ile Verilirrr

İhtiyaç Kredisi Almak ve Geri Ödemek Kolay Mıdır?

İhtiyaç kredisi almak için herkesin olduğu belirli bir kredi skorundan yararlanılmaktadır. Bu skor genel anlamda farklı bir bankanın bünyesinde kredi çekme ya da geri ödeme problemi yaratıp yaratmadığınız gibi durumlara göre değişiklik gösterecektir.

Kredi geri ödemesi ise asıl olarak tamamen planlı bir şekilde yürütüldüğü takdirde oldukça kolay işlem olarak görülmektedir. Buna göre öncelikle vade ve faiz oranlarını kendinize uygun olarak belirleyecek bir banka ile anlaşmalısınız. Bunun dışında ise krediyi çekmiş olduğunuz aydan itibaren geri ödeme döneminiz başlayana dek sıkı bir program oluşturmalı ve kredi ödemenizi bu sıkı programa yönelik olarak yürütmelisiniz. Bu anlamda geri ödeme konusunda bir sıkıntı yaşamazsınız. Bu programı oluştururken özellikle gelirinize ve giderlerinize odaklanmalısınız.

İhtiyaç Kredisi Almak İyi Bir Seçenek Midir?

İhtiyaç kredisi çekmek iyi bir seçenek midir sorusu yöneltildiği takdirde cevap doğrudan doğruya sizinle ilgili olacaktır. Buna göre özellikle çektiğiniz krediyi ne için kullanmak istediğinize göre değişir. Eğer evlilik planları, eğitim gibi ertelenemez bir durum ile karşı karşıyaysanız ihtiyaç kredisi iyi bir alternatif olacaktır.

Bunun yanında gelir düzeyiniz önemli bir etkendir. Çektiğiniz kredinin yanında geri ödemesini de düşünüp iyi bir plan hazırlamanız gerekir. Bununla birlikte elinize bir anda toplu bir para geçeceği için ertelemiş olduğunuz uygulamaları da hayata geçirebilirsiniz. Buna göre ihtiyaç kredilerinin faydalı bir tercih olacağını söylemek doğru olacaktır.

Ihtiyac Kredileri En Fazla Kac Ay Vade ile Verilirrrr

Vade Nedir?

Vade, genel olarak iki şekilde incelenmektedir. Buna göre öncelikle “vade” sözcüğünün zaman anlamına geleceğinden bahsetmemiz gerekir. Direkt olarak çekmiş olduğunuz ihtiyaç kredisini ne kadar bir süre içerisinde faizi ile birlikte geri ödemeniz gerektiği ile ilgili bir konsepttir.

Buna göre vadeli hesap adı verilen türler de bulunur. Bu türler, belirli bir miktar parayı, açmış olduğunuz vadeli hesaba yatırmanız ile ilgilidir. Buna göre vadeli hesabınızda bulunan para, belirli bir oranda, hesapta kaldığı süre boyunca katlanarak büyüyecektir. Aynı şekilde vadesiz hesaplar da bulunur ve bu vadesiz hesaplar, vadeli hesaplarla aynı şekilde bir miktar para koyduğunuz ancak belirli bir süre koymadığınız hesaplardır.

Bununla birlikte ihtiyaç kredinizi geri ödemek için banka ile anlaştığınız vade, faiz oranınıza da etki edebilir biçimdedir.

Faiz Nedir?

Faiz nedir dediğimizde cevap, genel anlamda çekmiş olduğunuz kredinin sizde duracağı süre boyunca, yani vadesi boyunca artı olarak ödemeniz gereken bir miktar paraya işaret edecektir. Buna göre her ay ödeyeceğiniz paraya artı olarak her bankanın kendisinin belirlemiş olduğu bir miktar faiz de eklenecektir.

Ihtiyac Kredileri En Fazla Kac Ay Vade ile Verilirr

Bu anlamda faiz oranları farklı olsa da bankalar, kredi çektiğiniz sırada bunu belirtecek ve bununla birlikte faiz ile birlikte toplamda ödemeniz gereken miktarı bildirecektir. Bu anlamda faiz oranlarını farklı şekillerde belirleyecek olan bankalar arasından sizin için en uygun fırsatı sunanı seçmelisiniz. Ancak bununla birlikte değişen faize ek olarak çekeceğiniz miktarda ve geri ödeme vadesinde de oynamalar olacağını bilmeniz gerekir.

İhtiyaç Kredileri En Fazla Kaç Ay Vadeli Olarak Verilmektedir?

İhtiyaç kredileri en fazla kaç ay vadeli olarak verilir dediğimizde karşımıza birden fazla soru çıkacaktır. Bu sorulara göre ilk olarak bireysel ihtiyaç kredisi en fazla kaç ay vade ile verilir dediğimizde karşımıza çıkacak olan cevap 36 aya işaret edecektir. Bununla birlikte çekmiş olduğunuz ihtiyaç kredisini en fazla 3 yıl içerisinde geri ödemeniz beklenmektedir.

Geri ödenecek taksitler vadeye göre değişiklik gösterir mi dediğimizde ise çekmiş olduğunuz miktarın büyüklüğüne uygun olarak sizi zorlamayacak şekilde bankalar ile belirlemiş olduğunuz taksitlere hitaben vade sayısında da değişiklikler görüleceğini söyleyebiliriz.

Bunun yanında son olarak ihtiyaç kredisi çekmek ve vadeli bir biçimde geri ödemek için gereken kredi notunuzdan da bahsetmemiz gerekir. Buna göre ihtiyaç kredisi çekebilmeniz için bu kredi skorunun en az 1099 olması gerekecektir. Buna göre 1099 kredi skoru, orta riskli olarak görülür ve bunun daha düşük biçimlerinde çoğu banka kredi vermekten kaçınacaktır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ