KrediBorcu.net

İhtiyaç Kredisi Üst Limiti Nedir?

Yazar: - 03 Ekim 2021
2
0

İhtiyaç Kredisi Üst Limiti Nedir? Banka kredileri, kişilerin ihtiyaç duyabileceği herhangi bir durum için özel olarak başvuruda bulunulan ve belirli bankalardan geri ödemek üzere geri alınan bir miktar parayı işaret edecektir. Bununla birlikte aldığınız banka kredisinin geri ödemesinde belirli bir faiz de uygulanmaktadır. Bu faizler, kredi alınacak banka ile önceden tartışılarak karar verilmiş ve ayrıca farklı ödeme seçenekleri bulunan bir kredi çekme ve geri ödeme işlemidir.

Hem Türkiye içerisinde hem de farklı ülkelerde kredi çekme sistemi bulunur. Bununa birlikte kredilerin neden alındığına ya da alınan miktara ve alınan kuruma bağlı olarak bazı çeşitleri de kendini belli edecektir. Bu anlamda kredi çeşitleri, birçok farklı şekilde sıralanarak sizlere sunulmaktadır.

Ihtiyac Kredisi Ust Limiti Nedir

Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Kredi çeşitleri, krediyi alan kurum, kredinizi ne için kullanacağınız ya da kredi miktarınız gibi değişkenlere odakla değişiklik gösterebilecektir. Buna göre de bankalar ile yürüteceğini konuşmalar ve anlaşmalar doğrultusunda hangi kredi türünün size uygun olduğunu öğrenebilir ve bu krediyi çekebilirsiniz. Aynı şekilde kredi çeşitlerine göre size sunulan miktarların da değişeceğini bilmeniz oldukça önemli bir durumdur.

  1. İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç kredileri en genel anlamda bir kişinin farklı bireysel ihtiyaç ve harcamalarını yönetmek ya da düzenlemek adına çekmiş olduğu kredi çeşididir. Buna göre kişiler genellikle evlerde olacak belirli tadilatlar, eğitim veya evlilik hazırlıkları gibi sebeplerden dolayı ihtiyaç kredilerine başvurmaktadır.

Bununla birlikte ihtiyaç kredisi çeken bir kişi, çekmiş olduğu ücreti en fazla 60 aya denk gelen bir süre

2.      Konut Kredisi

Konut kredisi ise bir kişinin bir ev satın almak, taşınmak gibi sebeplerle çekmiş olduğu kredi türüdür. Buna göre ihtiyaç kredisi ile ters düştüğü bir alan vardır. Bu alan ise %25 peşinat şartının bulunmasıdır. Konut kredisinin geri ödemesi ise, elbette faizi ile birlikte toplamda 120,180 veya 240 ay gibi vadelere ayrılabilmektedir. Bu sebeple de kişiler ödemekte zorlanmaz ve aylık ödeme ücreti oldukça düşüktür. Aynı şekilde ödeme kolaylıklarının bulunduğundan bahsedebiliriz.

Konut kredisi hakkında bilmeniz gereken bir diğer önemli durum ise satın almış olduğunuz evin üzerine, kredi ödemeniz tamamlanana dek ipotek konulacağıdır. Yalnızca ödemeniz bittiğinde evin gerçek sahibi banka değil, siz olursunuz.

Ihtiyac Kredisi Ust Limiti Nedirr
  • Taşıt Kredisi

Taşıt kredisi ise, genel anlamda satın alacağınız bir otomobil için çekeceğiniz kredidir. Buna göre her banka bu krediyi hem ikinci el araçlarda hem de sıfır araçlarda kullanmanıza izin verecektir. Konut kredisine benzer bir şekilde banka satın almış olduğunuz araca ipotek koymaktadır. Aynı anlamda yalnızca borcunuz bittiğinde satın aldığınız otomobilde bulunan ipotek kaldırılır.

Yine konut kredisine benzer bir şekilde bu krediyi sağlamak adına belli bir miktarda ödenecek peşin para aranabilir.

  • Kurumsal Krediler

Kurumsal kredi, genel anlamda büyük boyuttaki kuruluş ve işletmelerin çekmiş olduğu kredi çeşidi olarak geçmektedir.  Faiz oranları yine bankanın belirlediği düzeydedir ancak bu kredi türünde kurumunuz için çekmiş olduğunuz miktarda para ile paralel olarak faizin de yükselebildiği gözlenmektedir.

  • Ticari Kredi

Ticari kredi ise yine kurum, kuruluş ve belirli şirketler için çekilmekte olan kredi türüdür. Ancak kurumsal krediyle ayrıldığı nokta, ticari kredinin daha küçük ya da orta boylu işletmeler tarafından tercih edilmekte olduğudur. Şirket bünyesinde bulunmakta olan herhangi bir ihtiyaç adına bu kredi türünü kullanmanız mümkündür. Diğer kredilerle aynı şekilde geri ödeme içerisinde kullanılacak olan faiz oranı tamamen bankalara bırakılmıştır.

Kredi Çekmek Yararlı Mıdır?

Kredi çekmek, belirtildiği üzere birçok kişi tarafından ihtiyaçları düzenlemek adına tercih edilen bir yöntemdir. Bu anlamda hem iş hem de kişisel hayatınızdaki birtakım eksikleri gidermek adına kredi çekmenin oldukça faydalı bir yöntem olacağından bahsedebiliriz. Ancak burada bilmeniz gereken en önemli konu geri ödemenin yapılacağı biçimdir.

Ihtiyac Kredisi Ust Limiti Nedirr

Aldığınız kredi miktarına ve geri ödeme zamanınıza göre belli bir faiz uygulaması yapılacağını da bilmeniz gerekecektir. Aynı şekilde kredi içerisinde hangi kredi çeşidinden yararlandığınıza bağlı olarak belli bir üst limitten de bahsedebiliriz.

Kredi çekerken, alacağınız bankayı iyi belirlemeli ve en baştan başlayarak sıkı bir geri ödeme prensibini kendinize uyarlamalısınız. Bu anlamda kredi hesaplama gibi işlevlerden de yararlanmanız uygun olacaktır.

İhtiyaç Kredisinden Çekebileceğiniz Üst Limit Nedir?

Her kredi türü için belirlenmiş olan “üst limit”, o kredi türünden alabileceğiniz en yüksek miktar parayı işaret edecektir. Buna göre tüketici kredisi üst limiti 2021 yılında 100.000 TL olarak belirlenmiştir.

Bunun yanında bilmeniz gereken önemli durumlardan biri de bu üst limitlerin zaman zaman bankaların bünyesinde de oynama göstereceğidir. Buna göre İş Bankası ihtiyaç kredisi üst limiti ve Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi üst limiti aynı olmayacaktır.

Buna göre bakıldığında bankaların yaklaşık olarak 125.000 TL tüketici kredisi civarına çıkabileceği bilinmektedir. Tabii bu durum doğrudan doğruya sizin krediyi ne için kullanacağınıza da bağlı olacaktır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ