KrediBorcu.net

İslami Şartlara Uygun Helal Kredi Nasıl Alınır?

Yazar: - 24 Eylül 2021
6
0

İslami Şartlara Uygun Helal Kredi Nasıl Alınır? Kredi çekmek, dinimizce faiz nedeniyle haram olarak kabul gördüğü için nakit ihtiyacı olan bireylerin sıkça araştırdığı konulardan biri de İslami şartlara uygun helal kredi nasıl alınır sorusunun cevabıdır. Faiz işletmek veya faiz karşılığında hizmet veya para almak, İslam dinince yasaklanmıştır. Bu bağlamda helal kredi çekmek isteyen bireylerin mutlaka faizsiz şekilde sunulan kredi seçeneklerine göz atması gerekmektedir.

Faizsiz krediler, pek çok banka tarafından sunulan hizmetlerden bir tanesidir. Ancak bu noktada bazı şartlar koşulduğunu bilmek gerekmektedir. Bazı bankalar, bünyelerine müşteri kazandırabilmek için zaman zaman faiz ödemeye gerek kalmadan kredi çekme kampanyaları düzenlemektedir. Bu kampanyalardan faydalanmak ve faiz ödemeden kredi alabilmek için ise, daha önce de belirttiğimiz gibi bazı koşulları yerine getirmek gerekecektir.

Islami Sartlara Uygun Helal Kredi Nasil Alinirrr

Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

Faizsiz kredi çekmek isteyen vatandaşlar, bazı bankalara başvurabilmektedir. Eğer faizsiz kredi almak için araştırma yapıyorsanız, bu noktada ilk olarak bankaların faizsiz kredi adı altında sundukları bankacılık hizmetlerinin şartlarını öğrenmelisiniz. Örneğin bazı bankalar yalnızca sağlık çalışanları için faizsiz ve masrafsız krediler oluşturmakta, bazı bankalar ise kara listeye girmiş vatandaşları rahatlatabilmek için faizsiz kredi vermektedir.

Faizsiz kredi almak isteyen bireyler, normal kredi çekermiş gibi başvuruda bulunabilmektedir. Bu bağlamda seçtiğiniz bankanın faizsiz kredi kampanyası var ise, mobil bankacılık uygulamaları veya şubelerden bu başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru sonucunuz ise bankaya kayıtlı cep telefon numaranıza kısa mesaj ya da çağrı şeklinde gönderilecektir.

Islami Sartlara Uygun Helal Kredi Nasil Alinirr

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Özellikle pandemi döneminde yaşanan ekonomik zorluklar nedeniyle pek çok banka faizsiz kredi kampanyaları hazırlamaktadır. Hem masrafsız bir kredi olması hem de İslam dinin şartlarına uygunluk göstermesi nedeniyle faizsiz kredi almak isteyen vatandaşlar, bu noktada bazı bankaları tercih ederek gerekli başvuru işlemlerini tamamlayabilmekte ve daha sonra faiz eklemesi olmadan çekmiş oldukları kredi tutarını geri ödeyebilmektedir. Aşağıdaki listede faizsiz kredi veren bankalar belirtilmektedir.

  1. Türkiye Finans Katılım Bankası
  2. Vakıf Katılım Bankası
  3. Kuveyt Türk Katılım Bankası
  4. Ziraat Katılım Bankası
  5. Albaraka Türk Katılım Bankası

Yukarıda da görülebildiği gibi faizsiz krediler, katılım bankaları tarafından sağlanmaktadır. Zira katılım bankaları, İslam dinine uygun olacak şekilde hareket etmekte ve vatandaşların haram para ile ilgilenmemesini sağlamaktadır. Bu sayede çoğunlukla esnaflar, nakit ihtiyaçlarını katılım bankaları aracılığıyla gidermekte ve herhangi bir faiz ödemesi ile karşı karşıya kalmadan aldıkları borç parayı ödeyebilmektedir.

Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Helal olarak adlandırılan krediler ile ilgili en çok araştırılan konulardan bir tanesi de faizsiz kredilere nasıl başvuru yapılabileceği yönündedir. Helal kredi veren bankalar, genellikle çok fazla belge istememekle birlikte bazı şartlar belirleyebilmektedir. Bu şartlardan bir tanesi gelir belgesidir. Helal kredi için başvuracağınız bankanın başvuru şartlarını incelemeniz ve bu doğrultuda hareket etmeniz tavsiye edilmektedir. Bu sayede başvuru aşamasında herhangi bir problem ile karşılaşmamış olursunuz.

Faizsiz kredi başvurunuzun onay alabilmesi için çekmek istediğiniz tutarın geliriniz ile orantılı olması gerekir. Eğer düşük bir geliriniz varsa ve yüksek tutarlarda kredi çekme talebi oluşturursanız, kredinin onay alması zor olacaktır. Katılım bankaları, genellikle esnaf olan vatandaşlara daha kolay bir şekilde kredi vermektedir. Bu bağlamda başvurularınızı direkt olarak katılım bankaların şubelerinden yapmanız daha iyi bir izlenim yaratmış olacaktır.

Islami Sartlara Uygun Helal Kredi Nasil Alinir1

Helal Kredi Hesaplama

Helal kredi çekmek isteyen bireyler, kredi hesaplama işlemi yapmak için bankaların internet sitelerini tercih edebilmektedir. Helal kredi hesaplama işlemleri, katılım bankalarının internet sitelerinden yapılabilmektedir. Örnek vermek gerekirse, Ziraat Katılım Bankası üzerinden kredi çekmek istiyorsanız internet tarayıcınıza “ Ziraat Katılım Bankası kredi hesaplama” yazmanız ve karşınıza çıkan ilk siteye giriş yapmanız yeterli olacaktır. Sayfayı açtıktan sonra karşınıza kredi tutarı ve vadesini girerek aylık ödeme planınızı oluşturabilir ve kredi kampanyaları hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Helal kredi hesaplama işlemi yaptıktan sonra bankaya başvurunuzu yapabilir ve sizinle ilgilenen kredi temsilcinize ödeme planının nasıl olmasını istediğiniz hakkında bilgi verebilirsiniz. Başvurunuzun onaylanması durumunda ödeme planınıza sadık kalarak kredi borcunuzu geri ödeyebilirsiniz.

Islami Sartlara Uygun Helal Kredi Nasil Alinir1 1

Kimler Faizsiz Kredi Çekebilir?

Faizsiz kredi çekmek, hem daha fazla borca girilmemesi hem de faiz işletmesinin haram olmasından dolayı sıkça talep edilen bir bankacılık işlemidir. Bu bağlamda kimler faizsiz kredi çekebilir sorusunun cevabı sık sık araştırılmaktadır. Faizsiz kredi, çoğunlukla katılım bankaları tarafından sunulduğu için esnaflar rahatlıkla bu krediden faydalanabilmektedir. Ancak tüm vatandaşların bu tür kredilere başvurma hakkı mevcuttur.

Faizsiz kredi çekmek istiyorsanız, ilk olarak helal kredi veren bankalar araştırması yapmalı ve borcunuzun en az düzeyde olduğundan emin olmalısınız. Zira bankalar, borçlu kimselere kredi vermeye sıcak bakmamaktadır. Bu nedenle borcunuzun olması durumunda başvurunuz onay almayabilir. Gelir belgesi, kredi notunun yüksek olması, kredi borcunun bulunmaması durumunda rahatlıkla bu kredilere başvurabilir ve gelirinizle orantı faizsiz krediler çekebilirsiniz.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ