KrediBorcu.net

İşyeri Büyütme Kredisi Devlet Desteği Ne Kadar? Hangi Bankalar Veriyor?

Yazar: - 08 Eylül 2021
22
0

İşyeri büyütme kredisi devlet desteği ne kadar? Hangi bankalar veriyor? Gibi sorulara cevap amacıyla hazırlanmış olan bu yazının sonunda aklınızdaki tüm soru işaretlerini giderebilirsiniz. İşyeri büyütme kredisi devlet desteği herhangi bir sermayesi bulunmayan vatandaşlara yönelik bir uygulamadır. Bu desteklerden sıfırdan bir işletme kurmak isteyenler yararlanabileceği gibi aynı zamanda var olan işletmesini büyütmek isteyen kimseler de bu avantajlardan yararlanabilir. Bu desteklerin verilmesindeki ana amaç, küçük esnafların güçlü firmalarla rekabet edebilmesini sağlamaktadır. Başta Esnaf Kefalet Kooperatifleri olmak üzere pek çok girişimci kurumu bu faaliyetleri organize eder.

İşyeri Büyütme Kredisi Nedir?

İşyeri büyütme kredisi nedir diye merak ediyorsanız bu kredi yeni bir iş kurmak isteyen ancak yeterli sermayesi olmayan kişiler için verilen bir destek paketidir. Bunun yanı sıra kurulu iş yerini daha da büyütmek, örneğin ikinci bir şube açarak daha geniş bir alana yayılmak isteyenler de bu paketten yararlanabilir.

Isyeri Buyutme Kredisi Devlet Destegi Ne Kadar Hangi Bankalar Veriyo

İşyeri Büyütme Kredisi Alma Şartları

İşyeri büyütme kredisi alma şartları bu destek paketinden yararlanmak isteyen kimselerin uyması gereken bazı kuralları ifade eder. Buna göre eğer işyeri büyütme kredisi almak istiyorsanız aşağıdaki şartlara uyum sağlamanız gerekmektedir:

 • Eğer bir iş yeriniz varsa, gelir- gider tablosunu bankaya sunmalısınız
 • Bu aşamadan sonra her kredi finansmanında olduğu gibi bir müşteri analizi yapılır
 • Talep ettiğiniz tutarı geri ödeyip ödeyemeyeceğiniz hesaplandıktan sonra kredi notunuza bakılır ve başvurunuz değerlendirilir
 • Eğer yeterli ödeme gücüne sahipseniz sizden kesinlikle kefil talep edilmeyecektir
 • Bu bağlamda en düşük faizli krediyi veren bankayı tercih etmeniz rasyonel bir karar olacaktır
 • Bankaların haricinde, devletin KOSGEB gibi kurumlarından da işyeri büyütme kredisi alabilirsiniz
Isyeri Buyutme Kredisi Devlet Destegi Ne Kadar Hangi Bankalar Veriyorr
İşyeri Büyütme Kredisi Veren Bankalar

İşyeri büyütme kredisi veren bankalar ilk olarak yukarıdaki koşullara uyum sağlayıp sağlamadığınızı kontrol ederler. Eğer herhangi bir problem bulunmuyorsa aşağıdaki bankalardan kolaylıkla işyeri açma kredisi alabilirsiniz:

 • HSBC
 • Denizbank
 • Ziraat Bankası
 • QNB Finansbank
 • Halk Bankası
 • Vakıflar Bankası
 • Akbank

Bütün bunların yanı sıra dükkân ya da ofis gibi alımlarda da müşterilerine finansman desteği sağlayan bazı bankalar bulunmaktadır. Bu bankalar, satın almak istediğiniz yerin ekspertiz değerinin %80’i oranında bir kredi imkânı sunarlar. Kredi alırken de herhangi bir kefil talep etmezler. Zira satın almak istediğiniz yere ipotek koyarak kredi verdikleri için herhangi bir kefil göstermenize gerek yoktur.

Isyeri Buyutme Kredisi Devlet Destegi Ne Kadar Hangi Bankalar
KOSGEB İşyeri Büyütme Kredisi

KOSGEB İşyeri büyütme kredisi işletmelerini büyütmek isteyen kimselerin başvurduğu bir destek paketidir. Buna göre kurum tarafından verilecek olan krediyi almanız için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar da bankaların sunmuş olduğu şartlarla aşağı yukarı aynı olmaktadır ancak talep ettiğiniz kredi oranına göre bazı farklı koşullar ileri sürülebilir.

KOSGEB Kredileri Nasıl Alınır?

KOSGEB Kredileri nasıl alınır sorusu bu destek paketlerine başvurmak isteyen kimselerin cevabını en çok merak ettiği soruların başında gelir. İster iş yeri açma kredisi olsun ister iş yeri büyütme kredisi olsun bu finansal destek paketlerine başvurmak için ilk olarak KOSGEB’e üye olmanız gerekir. Bu aşamadan sonra kurumun açacağı destek programlarına katılmalı ve tamamlama belgesini almalısınız.

Isyeri Buyutme Kredisi Devlet Destegi Ne Kadar Hangi Bankalar Veriyor

65 Bin TL Geleneksel Girişimcilik Destek Programı

65 Bin TL geleneksel girişimcilik destek programı yeni iş kurmayı amaçlayan kimselere en fazla 65 bin lira tutarında verilecek olan hibe programının ismidir. Bu programdan faydalanabilmeniz için öncelikle Geleneksel Girişimcilik Eğitimi programına kaydolarak sertifikanızı almanız gerekmektedir. Bu programa örgün eğitim modeliyle katılabileceğiniz gibi uzaktan eğitim sistemiyle de katılmanız mümkündür. Bunun yanı sıra kurmak istediğiniz işin kesinlikle KOSGEB desteklenen sektörler listesinde yer alması gerekir.

Geleneksel girişimcilik programı adı altında ilk olarak Kuruluş Desteği bağlamında 5 bin ile 10 bin TL arasında bir hibe almanız mümkündür. Eğer gerçek kişi şirketi kuruyorsanız bu tutar 5 bin lirayken, sermaye şirketi kurmayı amaçlıyorsanız 10 bin TL tutarında bir hibe desteği alabilirsiniz.

KOSGEB PERFORMANS DESTEĞİ

KOSGEB performans desteği işyerinin açılmasından sonraki ilk 24 aylık (2 yıl) süre içerisinde işletmenin gösterdiği performansa göre verilen bir pakettir. İlk 12 aylık süre 1.Performans Dönemi ikinci 12 aylık süreyse 2.Performans Dönemi diye isimlendirilir. Buna göre 1.Performans döneminde 1 işçinin sigorta primini ödüyorsanız 5 bin liralık bir hibe alabilirsiniz. Bu dönemde 2 ile 3 arasındaki bir çalışana sahip olursanız alacağınız primin tutarı 10 bin liraya yükselir. Eğer 1.dönem içerisinde 4 ile 5 çalışanın sigorta primlerini ödüyorsanız bu sefer en üst destek miktarını yani 20 bin lira destek paketini alabilirsiniz.

2.Performans dönemindeyse, ilkinde olduğu gibi en fazla 20 bin liralık bir hibe paketi verilememektedir. Ancak bu dönemde 1440 gün ve üstü prim gününü yakalamanız halinde 20 bin TL’lik bir hibe alabilirsiniz. Bununla birlikte 30 yaşını geçmemiş olan gazi, girişimci, engelli, şehit, kadın, girişimci yakınıysanız bu dönemin sonunda 5 bin liralık bir hibe daha alabilirsiniz.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ