KrediBorcu.net

Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Yazar: - 08 Eylül 2021
28
0

Kapatılan kredi kartı nasıl açılır? diye merak ediyor fakat bir türlü aklınızdaki soruların cevaplarını alamıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazının sonunda merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını almış olacaksınız. Her türlü alışveriş için nakit harcamadan kullanılan kredi kartları, bazı hallerde bankalar tarafından kapatılmaktadır. Genellikle kredi kartı ekstrelerinin ödemesinin gecikmesinden sonra bankalar, kredi kartlarını kapatma yoluna başvururlar. Bu süre her banka için farklılık arz etse de genel olarak üç hesap kesim tarihi boyunca ekstrenizi ödememeniz durumunda kredi kartınız kullanıma kapanacaktır. Bunun yanı sıra ATM’de ya da başka bir pos cihazında işlem yaparken kartınızı üç kere üst üste yanlış girmeniz halinde bankanız otomatik olarak kartınızı bloke edecektir.

Kapatilan Kredi Karti Nasil Acilir

Kapatılan Kredi Kartı Açılır mı?

Kapatılan kredi kartı açılır mı sorusunun cevabı, kartın kapanış nedenine göre değişkenlik gösterir. Kartınız banka yönetimi tarafından kullanıma tamamen kapatıldıysa, tekrardan açmanız mümkün değildir. Ancak kredi kartınız geçici olarak kapatıldıysa, bir diğer deyişle “bloke” olduysa tekrardan açabilirsiniz.

Blokeli Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Blokeli kredi kartı nasıl açılır diye merak ediyorsanız ve kartınız yalnızca bir aylık gecikmeden dolayı bloke edildiyse kolaylıkla tekrardan kullanıma açabilirsiniz. Hesap ekstrenizde yazan asgari ödeme tutarınızı bankaya yatırdıktan sonra kartınız tekrardan aktif edilecektir. Ancak üç aylık yasal süreyi geçirmeniz durumunda kartınız kesinlikle bir daha açılmayacaktır. Kaybolma, çalıntı gibi durumlardan sonra kartınıza bloke getirilmez. Eski kart iptal edilir ve yeni bir kart talebi yapmanız taktirde yeni kartınız adresinize teslim edilir.

Kredi Kartına Neden Bloke Konulur?

Kredi kartına neden bloke konulur sorusunun pek çok cevabı bulunmaktadır. Eğer bir firmadan alışveriş yaptıktan sonra borcunuzu uzun bir süre ödememeniz halinde bloke işlemi uygulanabilir. Firma, bankaya borcunuzu ispatlı bir şekilde gönderdikten sonra, banka yönetimi kredi kartınızı bloke edebilmektedir.

Kapatilan Kredi Karti Nasil Acilirr

Bunun yanı sıra eğitim amacıyla yurtdışına gittiğinizde bazı ülkeler, eğitim giderlerinizin miktarı kadar kartınıza bloke konulmasını isteyebilir. Yurtdışında kaldığınız zaman boyunca, giderlerinizi düzenli bir şekilde ödemeye devam ederseniz, kartınızın üzerindeki bloke işlemi kaldırılır. Konsolosluğun devreye girmesiyle uygulanan bu bloke yönteminin ana amacı, söz konusu ülkenin kendi eğitim kurumlarının parasını güvence altına almak istemesidir.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Kredi kartı borcu yapılandırma işlemi, kart borcunu ödemek için başvurulan yöntemlerden birisidir. Bu yol ile birlikte kişiler, bankaya olan borçlarını belirli taksitler halinde öderler. Fakat bu yöntemi, tercih ederseniz banka kartınızı iptal edecektir. Zira bankalar, yapılan anlaşmalar gereği borcu tek bir seferde tahsil etmek isterler. Bu durumun gerçekleştirilmemesi halinde, yasal olarak tüm haklarını kullanacaklardır.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcu yapılandırması nasıl yapılır sorusuna yanıt vermeden önce yukarıda bahsetmiş olduğumuz durumun altını bir kere daha çizelim: Yapılandırılarak ödenen kredi kartı borçlarında, kart üzerine konulmuş olan bloke kesinlikle kaldırılmaz. Taksitler halinde borcun tamamını ödemeniz durumunda dahi, banka kredi kartına koymuş olduğu blokeyi kaldırmayabilir. Bu uyarıyı bir kere daha yaptıktan sonra başlıktaki soruya cevap verelim: Kredi kartı borçlarınızı yapılandırmak için ilk olarak bankanıza gitmeniz gerekmektedir. Bankanıza durumunuzu anlatan bir dilekçe ile başvurmanız, daha olumlu bir sonuç doğuracaktır.

Kapatilan Kredi Karti Nasil Acilirrr

Kredi Borçları Kaç Kez Yapılandırılır?

Kredi borçları kaç kez yapılandırılır sorusu daha önce yapılandırma yöntemine başvurmuş ancak taksitlerini ödeyememiş kimselerin en çok merak ettiği sorudur. Eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız, bankanıza tekrardan başvurabilirsiniz. Çünkü yapılandırmanın herhangi bir sınırı yoktur, istediğiniz kadar yapılandırma yapabilirsiniz. Ancak her yeni yapılandırma sonrasında bankanızdaki kredi notunuzun düşeceğini de unutmamalısınız.

Sürekli aşağıya doğru seyreden bir kredi notuna sahipseniz, bankanız yapılandırma talebinizi hiç işleme bile almadan ret edebilir.

Kapatilan Kredi Karti Nasil Acilirrr 1

Bloke Teminatlı Kredi Kartı

Bloke teminatlı kredi kartı bankaların vermiş olduğu kredi notlarının aşağıya çekilmemesi için başvurulan bir yoldur. Bu yolu takip ederek notunuzu yükseltebilirsiniz. Kart almadan önce bankaya belirli bir oranda mevduat blokesi güvencesi vermeniz ile başlayan bu yöntemin sonunda aldığınız kredi kartınızda herhangi bir fark yoktur. Önceki kartlarınız gibi taksitle alıveriş yapabileceğiniz gibi bankanızın düzenlemiş olduğu puan kampanyalarından yararlanabilirsiniz.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Başvurusu

Bloke teminatlı kredi kartı başvurusu yapmak istiyorsanız ilk olarak bu yöntemin biraz gizli kalmış bir yol olmasından dolayı internet bankacılığı üzerinden yapılamadığını söyleyelim. Yaptığınız ve yapacağınız her işlem için bizzat banka şubesine gitmeli ve işlemlerinizi orada halletmelisiniz.

Kartınızı alabilmek için ilk olarak bloke tutarının içerisine yatırılacağı bir mevduat hesabı açmalısınız. Daha sonra açtığınız bu hesaba banka memuru kredi kartı başvuru alacaktır. Hakkınızda herhangi bir yasal takip olup olmadığını kontrol eden banka memuru, hesabınıza bloke işlemini uygular. Bu yöntem ile birlikte hesabınızın bloke olma ihtimali daha da düşeceği gibi aynı zamanda bankaların uyguladığı kredi not sistemindeki puanınızın düşme ihtimali de azalacaktır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ