KrediBorcu.net

KOSGEB Seracılık Desteği Kredisi 2021 Seracılık Destekleri

Yazar: - 07 Eylül 2021
19
0

KOSGEB seracılık desteği kredisi 2021 seracılık destekleri hakkında bilgi almak istiyor fakat bir türlü aklınızdaki sorulara yanıt alamıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazıda seracılıkla uğraşan kimselere verilen destekleri öğrenebilirsiniz. Pek çok kişi KOSGEB isimli kurumun vermiş olduğu destekleri almaya çalışırken başarısız oluyor. Bunun ana nedeniyse bu kurumun tam olarak hangi işlevi gerçekleştirdiğini bilmemelerinden kaynaklanıyor. Açılımı Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan KOSGEB, girişimcileri destekleyen ve onlara geniş bir destek ağı sağlayan bir kurumdur. KOSGEB seracılık desteği kredisi 2021 seracılık destekleri Ticarete atılarak kendi işini kurmak isteyen her insan sermaye ve bazı desteklere ihtiyaç duymaktadır. Günümüzde herkes anında iş kurarak gelir elde edebilecek kadar büyük bir sermayeye sahip olmadığı için bu durum o kadar da kolay değildir. KOSGEB seracılık desteği kredisi 2021 seracılık destekleri

KOSGEB Seracilik Destegi Kredisi 2021

Tam olarak bu noktada devreye giren ve girişimcilerin kendi işlerini kurmaları konusunda büyük destekler veren KOSGEB, ülke ekonomisinde katkıda bulunmayı amaçlar. Ayrıca ülkedeki işsizlikle mücadelede büyük bir rol oynayarak yeni istihdam olanaklarının ortaya çıkmasını sağlar. Eğer yaratıcı bir fikriniz ve gerçekçi planlarınız var ama yeterli sermayeye sahip değilseniz KOSGEB bu konuda sizler için bir çıkış yolu sağlamaktadır. Ülkemizde küçük ve orta ölçekli işletmecilerin sanayi piyasası üzerindeki etkilerini ve paylarını arttırabilme amacıyla kurulan KOSGEB sayesinde pek çok işletme kurulmaktadır. Pek çok insan bu kurumun sağlamış olduğu desteklerden faydalanabilmek için başvuruda bulunup planlarını hayata geçirme konusunda çabalasa da bazı KOSGEB ’ten destek alma şartları bulunmaktadır. peki ya KOSGEB seracılık desteği kredisi 2021 seracılık destekleri nelerdir?

KOSGEB’e Kimler Başvurabilir?

KOSGEB’e kimler başvurabilir diye merak ediyorsanız ilk olarak söylememiz gereken şey her iş kurmak isteyen, bu kurumun vermiş olduğu desteklerden faydalanamıyor olmasıdır. Son derece mantıklı ve gerçekçi bir planınızı olmasına rağmen KOSGEB ’ten hemen destek alamazsınız. Öncelikle KOSGEB tarafından verilen kurslara katılarak, iş kurma eğitiminizi tamamlamalı ve buna göre bir yol haritası çizmelisiniz. Bunun yanı sıra üniversiteler tarafından düzenlenen Genç Girişimci Geliştirme Programı seminerlerine katılarak KOSGEB ’ten destek alabilirsiniz.

KOSGEB Seracilik Destegi Kredisi 2021 Seracilik

KOSGEB Seracılık Destekleri

KOSGEB seracılık destekleri son zamanlarda bu desteği almak için başvuran kişi sayısı arttığı için daha da arttırılmıştır. Ülke ekonomisine katkı sağlama amacı güden KOSGEB, özellikle bazı sebze ve meyveleri yetiştirmek isteyen ya da sektörünü geliştirerek daha da büyümek isteyen seracılara düşük faizli seracılık desteği vermektedir. Bu destekten faydalanmak ise hemen mümkün olmamaktadır. KOSGEB ’ten destek alabilmek için sağlamanız gereken bazı KOSGEB sera kurma hibesi şartları bulunur. Bu şartları sıralayacak olursak:

 • Seracılık ile uğraşan girişimciler 100 bin liralık krediyi işletmelerinin giderleri için kullanabilirler. Böylelikle masraflarını bu kredi üzerinden karşılayabilir ve geri ödeme konusunda da oldukça düşük kredi faizi imkanlarından yararlanabilirsiniz.
 • Seracılıkla uğraşan çiftçilere 50 bin lira ve 100 bin lira arasında destek de veriliyor. Bu destekler, çiftçilerin gelirleri hesaba katılarak oldukça düşük faiz oranlarıyla verilmektedir.
 • Eğer 100 bin liranın üzerinde bir kredi çekmek istiyorsanız buna “modern seracılık kredisi” adı verilir. Gerekli şartları sağladığınız taktirde bu krediyi kolaylıkla alabilirsiniz.
KOSGEB Seracilik Destegi Kredisi 2021 Seracilik Destekleri

KOSGEB Seracılık Kredisi Alma Şartları

KOSGEB Seracılık Kredi Alma Şartları bulunduğunu söylemiştik. Bu şartları taşıyan ve taşıdığını ispatlayan kimseler kolaylıkla kredi alabilirler. KOSGEB’in seracılık kredisi almak isteyenler için öne sürdüğü şartlar aşağıdaki gibidir:

 • İlk olarak seracılık kredisi almak isteyen kimseler 32 saat süren KOSGEB kurslarına katılmalıdır.
 • Kursu başarıyla bitirdikten sonra KOSGEB’in, bu kişilerin projelerini onaylaması gerekir
 • Projesi onaydan geçen girişimciler düşük faizli seracılık kredisinden rahatlıkla yararlanabilirler
 • Bu girişimcilerin hangi amaçla kredi alacaklarını belirleyen bir nace kodu belirlenir
 • Nace koduyla birlikte sera içerisinde yetişen ürünlerin saklanması, pazarlanması ve depolanması gibi konularında KOSGEB tarafından verilen hibeler kullanabilir
 • Bu gibi ihtiyaçlar dışındaki masraflar, KOSGEB kredisiyle karşılanamaz. Böyle bir durum olduğu taktirde krediniz iptal edilir

KOSGEB’in haricinde seracılık işiyle uğraşan kimselere hibe ve kredi veren bazı kurumlar mevcuttur. Bu kurumların başındaysa Finansbank ve Ziraat Bankası gelir.

KOSGEB Seracilik Destegi Kredisi 2021 Seracilik Desteklerii
Sera Hibe Desteği 2021

Sera hibe desteği 2021 yılında sadece KOSGEB tarafından değil yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi farklı kurumlar tarafından da verilmektedir. Eğer yeni bir iş yeri açmıyorsanız ve hali hazırda var olan işletmenizi büyütmek ya da yenilemek istiyorsanız %50 oranında seracılık hibe desteği alabilirsiniz. Sulama, gübreleme ve iklimlendirme için de kullanabileceğiniz bu hibeyi aynı zamanda yenilenebilir enerji kullanımında da kullanabilirsiniz.

Sera Hibe Desteği Alma Şartları

Sera hibe desteği alma şartları hakkında genel bir toparlama yapacak olursak, bu şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Yeni yapılacak olan seraların alanı en az üç dekar olmalıdır
 • Projeye yatırılan miktar en az 250 bin lira olmalıdır
 • Kapasite arttırma ve tamamlama gibi işler için hibe verilmemektedir
 • Sera yatırımlarında yenilenebilir enerji kaynağı olarak rüzgâr enerjisi ve güneş enerjisi kullanılması şarttır. Tesisin harcayacağı enerjinin %51’i ile %110’u arasındaki miktar (Tam oran KOSGEB yetkilileri tarafından belirlenir) desteğin içerisine girer.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ