KrediBorcu.net

Kredi Borcu Olan Bir Kişi Kefil Olarak Gösterilebilir Mi?

Yazar: - 20 Eylül 2021
10
0

Kredi borcu olan bir kişi kefil olarak gösterilebilir mi?  Kredi borcu durumunda kefalet şartlarına bakmadan evvel, kredi borcu için ya da farklı herhangi bir borç durumunda kefil olma işlemi nedir ayrıntılar nelerdir, birlikte bakalım:

 Birine Kefil Olmak Ne Demek?

 Birine kefil olmak ne demek?  Kefil olmak bir gün bir kimsenin alım ya da satım işleminde alım yapan kişinin gerekli miktarı ödememesi veya gerekli olan koşulları yerine getirmemesi gibi durumlar söz konusu olduğunda, asıl borçlunun yerine ödeme yapabileceğini ifade eden kişidir.

Kefalet durumu; hazırlanan belgede borçluya borcunu ödeyeceğine dair teminat olmak; ödeyemezse kendisinin gerekli şartları yerine getireceğine dair teminat sunmak anlamına gelir. Bununla birlikte merak edilen içeriklerden birisi de bir kefalet sözleşmesinin geçerli sayılması için gereken şartlardır.

Kredi borcu olan bir kisi kefil olarak gosterilebilir

Kefalet sözleşmelerine dair ayrıntılar Borçlar Kanunu maddelerinde açıklanır. Kefile ait sorumluluk oluşması ve kredi sözleşmeleri üzerinden gerekli kefaletin geçerli sayılması için; öncelikle borçlu için kefalet edilmiş olan miktarı açık bir biçimde sözleşmede ifade edilmesi gerekir. Bir diğer önemli husus da kefaletin mutlaka yazılı bir sözleşme eşliğinde yapılması gerektiğidir. Her iki noktada yasal unsurlardır ve bu iki şartları taşımayan kefalet sözleşmeleri geçerli sayılmaz.

Kefilli Kredi Çekme Şartları

Kefilli kredi çekme şartları söz konusu olduğunda birkaç etken devreye girer. Öncelikle kefil olma koşullarına göz atalım. Kefil olma koşullarından ilki kefil olarak gösterilmiş olan kişinin kefillik işlemine dair şartları belirten belgeleri imzalaması gerektiğidir. Bir diğer unsur KKB düzeni ve yeterli gelirim mevcut olmasıdır. Kefil olma koşullarına sonuncusu ise aynı il içerisinde ikamet edilmesi durumudur. Bazı şartlarda esnetilebilir bir özelliktir.

Peki kefir ile birlikte kredi çekme şartları nasıl ilerler ve ülkemizde banka kredileri söz konusu olduğunda kefalet sistemi nasıl işler? Banka kredileri söz konusu olduğunda kefalet türleri temel olarak şu şekildedir:

Müteselsil kefalet, müşterek kefalet ve adi kefalet olarak tanımlanabilir. Sözleşmeye bağlanan bu kefalet türlerinde tüm çeşitlerde süresiz ya da süreli bir biçimde sözleşme düzenlemek mümkündür. Peki kefil türlerinin farkı nelerdir? Yazımızın devamında ayrıntılı olarak inceliyor olacağız:

Kredi borcu olan bir kisi kefil olarak gosterilebilir mi

 Müteselsil kefil durumunda; kefil olan kişi ilk olarak esas borçluya yönlendirilmesi gerektiğini söyleme şansına sahip değildir. Aynı zamanda müteselsil kefalet ya da müşterek borçlu tanımı ile kefil olma durumu söz konusu ise, banka alacağı miktarı asıl borçludan talep edebileceği gibi doğrudan kefilden de talep edebilir.

Ülkemizde yer alan banka kredileri sözleşmesi söz konusu olduğunda, genel olarak müteselsil kefalet sistemi uygulanır. Bu nedenle kefil sisteminde kişiler aslında büyük bir sorumluluk almış olur. Bu kefali üzerinde önemli noktaların başında şu durum gelmektedir:

Banka kredi ödemeleri noktasında esas borçlu yerine doğrudan kefilden tahsilat talebinde bulunabilir. Dolayısıyla bir öncelik sorunu olduğunu söylemek mümkün. Bu nedenle müteselsil kefalet genel olarak kefil olan kişiye çok fazla sorumluluk yükleyen bir türdür.

Banka kefil şartları başlığı altında incelenen bir diğer kefalet biçimi ise adi kefir türüdür. Kefil özelliğinde alacaklı banka, borçlar için esas borçlu yerine doğrudan kefile müracaat ederse; ilk olarak alacaklılarının borçlu kişi  ile iletişim kurması gerektiğine dair beyan ya da itirazda bulunma hakkı vardır.

Kredi borcu olan bir kisi kefil olarak gosterilebilir miii

Aynı zamanda esas borçlu kişinin kefilden daha fazla sorumluluğunun olduğu bir kefalet biçimidir. Örnek olarak banka kredi sözleşmesi dahilinde adi kefil unvanı ile imza atılması durumunda alacaklı olan banka alacağını esas borçludan talep edebilir ve yine bu borçluyu takip edebilir. Dolayısıyla müteselsil kefillik türünde olduğu gibi; borçlu ile kefilin sorumlulukları eşit olmaktan ziyade asıl sorumluluk borçluya ait olur.

Bununla birlikte esas borçlu takip ya da talep karşısında gösterilen vade süresi içinde borcunu ödemediği takdirde, alacaklı bankanın adı kefil üzerinde takip hakkı oluşabilir ve kefil de belli bir sorumluluk altına gider. Her iki kefalet durumunda da; kefil olan kişi borç miktarını ödemek durumunda kalır ise, genel hükümler gereğince ödemiş olduğu parayı esas borçlu kişiden talep etme hakkına sahiptir.

Kefillik Kaç Yılda Düşer?

 Kefillik kaç yılda düşer? Esas borcun bitmesinin ardından kefilin borcu sonlanmış olur. Bununla birlikte gerçek bir kişi tarafından verilmiş olan her çeşit kefalet biçimi, toplam 10 yılın ardından doğrudan sona ermektedir. Bununla ilgili düzenlemeler borçlar kanununun 598. maddesine bağlıdır.

Kefil olma işlemi temelde; neredeyse borçlu kadar sorumluluk yüklenmek anlamına gelir. Bu nedenle dikkatli karar verilmesi gereken ve doğru adımlar eşliğinde uygulanması gereken bir süreçtir.

Kredi ödemeleri noktasından aksama olması ya da borçların ödenemediği durumlarda da esas borçlunun yerine borcu ödemeyi kabul eden kişi yine kefildir. Dolayısıyla kefil olunduğu takdirde de kredi ile ilgili ödeme takibinin yapılması önem arz eden konular arasında yer almaktadır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ