KrediBorcu.net

Kredi Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

Yazar: - 13 Eylül 2021
9
0

Kredi gecikme faizi nasıl hesaplanır? diye merak ediyorsanız, aklınızda yer alan tüm soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz. İlk olarak kredi gecikme faizi nedir sorusuyla başlayalım: Kredi gecikme faizi nasıl hesaplanır ? Bankalardan almış olduğunuz kredilerin taksit ödemelerini eğer son ödeme gününe kadar yapmazsanız banka belirli bir oranda gecikme cezası uygular. Bu gecikme cezasının oranı bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Ancak faiz oranı genel olarak kullanmış olduğunuz kredi faizinin %30’unun tekrardan bu orana eklenmesiyle bulunmaktadır. Bu durumu bir örnek üzerinden açıklayacak olursak, faiz oranı aylık %1 ise gecikme cezası sonunda ödeyeceğiniz faiz oranı %1,30 üzerinden hesaplanmaktadır. peki ya Kredi gecikme faizi nasıl hesaplanır?

Kredi Gecikme Faizi Nasil 1 1

Kredi Gecikme Faizi Geciken Gün Sayısı

Kredi gecikme faizi geciken gün sayısı ödemenin gecikmiş olduğu ilk günden başlar ve ödemenin yapılmış olduğu gün de dahil olmak üzere hesaplanır. Bu durumu da bir örnekle açıklayacak olursak, son ödeme tarihi 01.12.2021 olan bir taksit, 20.12.2021 tarihinde ödendiyse gecikme süresi 20 gün olarak hesaplanmaktadır.

Temerrüt Faizi

Temerrüt faizi kredi gecikme faizinin bir diğer adıdır. Konut vergisi hariç olarak gecikme faizi, tutar üzerinden %15 Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi ve %5 de Kaynak Kullanma Destekleme Fonu faizi olarak hesaplanmaktadır. Örneğin temerrüt faiz oranı 10 lira olduysa bunun 2 lirası için de bir vergi ödemesi yapılır.

Kredi Gecikme Faizi Nasil Hesaplani 1

Kredi Gecikme Faizi Hesaplama Formülü

Kredi gecikme faizi hesaplama formülü Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği içerisindeki maddelerde açık bir şekilde belirtilmiştir. Buna göre temerrüt faizi hesaplama formülü şu şekildedir:

  • “Geciken anapara tutarı* Geciken Gün Sayısı* Gecikme Faizi/30= Gecikme Faizi Tutarı”

Birden fazla taksitin ödenmemesi halindeyse bu hesaplama her bir taksit için ayrı ayrı uygulanır. Bunu da bir örnek üzerinden açıklayacak olursak, bir kişi çekmiş olduğu kredinin ödemesini 70 gün yani 3 taksit geçirmişse:

  • 1. Taksit için ödeme tutarı: “1.Taksitin gecikmiş anapara tutarı*70*temerrüt faizi/30= 1.taksitin gecikme faizi tutarı”
  • 2.Taksit için ödeme tutarı: “ 2.Taksitin gecikmiş anapara tutarı*40*temerrüt faizi/30= 2.taksitin gecikme faizi tutarı”
  • 3.Taksit için ödeme tutarı: “3.Taksitin gecikmiş anapara tutarı*10*temerrüt faizi/30= 3.taksitin gecikme faizi tutarı”

Geciken Anapara Hesaplaması

Geciken anapara hesaplaması için de bir formül bulunmaktadır. Buna göre eğer bir taksitin son ödeme günü geçmesine rağmen herhangi bir ödeme yapmadıysanız, “ödenecek taksitin anaparası” gecikmiş olan anaparadır. Bu durumu biraz daha açacak olursak, kredinin 4.taksidi ödendiyse yine ödeme planı içerisinde bulunan 5. taksitin anaparası, geciken anapara tutarı olmaktadır. Eğer birden fazla taksitin son ödeme tarihi geçirildiyse, bütün taksitlerin anapara toplamları gecikmiş olan anapara tutarı olmaktadır.

Kredi Gecikme Faizi Nasil Hesaplani
Kredi Ödeme Planı

Kredi ödeme planı çekmiş olduğunuz kredi tutarını vade faiz oranına göre belirli aralıklara bölen bir ve sizin yapacağınız ödemeleri daha iyi takip edebilmeniz için mutlaka oluşturmanız gereken bir plandır. Belirli aralıklarla yani aylık, 3 aylık ya da yıllık olarak oluşturulan bu plan; taksit, anapara ve faiz gibi detayları gösterir. İsteğe göre azalan, artan ya da özel bir şekilde de oluşturulması mümkündür.

Temerrüt faizi hesaplanırken kredi ödeme planı üzerinden yola çıkılacağı için ilk başta yani krediyi çekerken bu planı doğru bir şekilde kurmanız, herhangi bir taksitin geri ödemesini geciktirmeniz durumunda size bazı avantajlar sağlayabilir.

Kredi Kartı Faiz Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi kartı faiz hesaplaması nasıl yapılır sorusunun cevabı kredi gecikme faizi oranı hesaplamasına benziyor olsa da arada bazı detaylar bulunur. Eğer kredi kartı ekstrenizin son ödeme tarihini geçirdiyseniz, tıpkı kredilerde olduğu gibi bir gecikme faizi uygulanırken aynı zamanda bir akdi faiz de uygulanır. Eğer kredi kartı borcunuzun yalnızca bir bölümü ödediyseniz bu durumda sadece kalan borcunuz için bir faiz işlemesi söz konusudur. Eğer kalan hesap bakiyesi için asgari tutar oranında ya da bunun üzerinde bir ödeme yaptıysanız, %1,98 oranında bir akdi faiz işlenir. Eğer asgari tutarın altında bir ödeme yaparsanız bu durumda %2,28 oranında temerrüt (gecikme) faizi uygulanmaktadır.

Kredi Gecikme Faizi Nasil

Kredi Kartında Faiz Üzerine Faiz İşler mi?

Kredi kartında faiz üzerine faiz işler mi sorusu pek çok insanın aklını karıştırmaktadır. Bu konuyla ilgili çıkarılmış olan Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu 20.Maddesine göre “Temerrüt hali de dahil olmak üzere kart uygulamalarından meydana gelen borçlar için kesinlikle bileşik faiz uygulanamaz” diye bir hüküm bulunmaktadır. Yani kredi ya da kredi kartı borcu, son ödeme tarihi geçtikten sonra hala ödenmediyse yalnızca anapara üzerinden bir faiz işlenmesi söz konusudur. Hiçbir banka, kurum ya da kuruluş faiz üzerine faiz işleyemez.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama

Kredi kartı gecikme faizi hesaplama formülünü bir örnek üzerinden anlatacak olursak dönem borcu 5000 TL olan birisinin borcun 1000 TL’lik kısmını ödediğini varsayalım. Bu noktada işletilecek olan faiz oranı 79 TL olacaktır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ