KrediBorcu.net

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Yazar: - 13 Eylül 2021
8
0

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur hemen icra mı gelir yoksa banka hukuki olarak başka yollara mı başvurur gibi soruların yanıtlarını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazıda aklınızda yer alan tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Hayatımızdaki en önemli şeylerden birisi olan kredi kartları maalesef bazı durumlarda kullananların başına büyük sorunlar açabiliyor. Doğru ve disiplinli bir şekilde kullanıldığı zaman, hayat kurtarıcı etkiye sahip olmasına rağmen yapılan bazı harcamaların geri ödenmemesi halinde bankalar vermiş oldukları parayı geri almak için bazı yollara başvuruyorlar.

Pek çok açıdan kolaylık sağladığından dolayı en çok tercih edilen ödeme araçlarının başında gelen kredi kardı borcunuzu geciktirenlerin yaşayacağı yasal süreci aşağıdaki bulabilirsiniz.

Kredi Karti Borcu Odenmezse Ne Olurr

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Kredi kartı borcu yapılandırma hakkında bilgi vermeden önce niçin buna ihtiyaç duyulduğunu anlatalım. Kredi kartları müşterileri için bazı kampanyalar sunmaktadır. Buy kampanyalar üzerinden yapacağınız alışverişleri daha avantajlı hale getirebilir, para puanlar, taksitlendirmeler ve bazı özel indirimlerden yararlanabilirsiniz. Ne şekilde olursa olsun yapmış olduğunuz bu harcamaların tutarlarını, her ay ekstrenizin kesilmesiyle birlikte bankanıza ödemeniz gerekmektedir. İçinde bulunduğunuz aya ait olan ödeme tutarınız, yapmış olduğunuz harcamalarınız yanı sıra devlete ödemeniz gereken vergileriniz; kredi kartı aidatınız ve faizleriniz hakkında geniş kapsamlı bilgi veren ekstrelerinizde aynı zamanda son ödeme tarihiniz de yazmaktadır. Eğer bu son ödeme tarihini geçirdiyseniz, bankaya olan borcunuz faizlerle birlikte gittikçe büyümeye başlar.

Son ödeme tarihiniz geçtikten sonra size belirtilen süre içerisinde bir ödeme yapmamanız durumunda yasal süreç başlamaktadır. Bu durumda banka, gerekli gördüğü hallerde haciz yoluna bile gidebilmektedir. Şayet böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız, kredi kartı borcunuzu taksitlendirerek geri ödeme imkanına sahipsiniz. Yapılandırma, taksitlendirmenin bir diğer adıdır ve bu yola başvurarak, haciz işlemlerinden ve avukat giderlerinden kurtulmuş olursunuz.

Kredi Karti Borcu Odenmezse Ne Olurrrr

Kredi Kartı Ne Zaman Kullanıma Kapanır?

Kredi kartı ne zaman kullanıma kapanır sorusunun birden fazla cevabı bulunmaktadır. Genellikle geçici olarak kapatılan ve borç biter bitmez tekrar açılan kredi kartlarının kapanma nedenleri ise şu şekildedir:

  • 1 sene içerisinde, 3 ya da daha fazla ekstrenin asgari miktarının ödenmemiş olması
  • 2 ay üst üste sadece asgari meblağın ödenmiş olması
  • Kredi kartına 1 aydan fazla ödemenin yapılmamış olması

Bu gibi durumlar söz konusuyla kartınız kullanıma kapatılabilir.

Kredi Kartı Yasal Takip Süreci

Kredi kartı yasal takip süreci yukarıda saymış olduğumuz üç senaryonun en kötü şekilde sonuçlandığı durumdur. Eğer kredi kartı borcunuzun son ödeme tarihini geciktirdiyseniz banka size yasal olarak 90 gün yani 3 aylık bir süre tanımaktadır. Bu üç aylık süre içerisinde de bir ödeme yapmamanız durumunda banka yasal takip sürecine başlamadan evvel son olarak bir haftalık bir ek süre daha tanır.

Eğer bu 7 gün içerisinde bir ödeme yaparsanız herhangi bir yasal takip süreci başlamaz. Aynı zamanda bu ek süre içerisinde var olan borcunuz için ek bir yapılandırma da talep edebilirsiniz. Ancak bu ek süre içerisinde de bir ödeme yapmamanız durumunda yasla takip süreci başlar ve dosyanız bir hukuk bürosuna veya avukata telsim edilir. Bu noktadan sonra bankayla olan iletişiminiz biter ve dosyanızı devralan hukukçuyla iletişime geçmeye başlarsınız. Burada önemli bir noktaya daha dikkat çekmekte fayda var: Banka, bütün bu avukatlık masraflarını doğrudan doğruya borçluya yansıtmaktadır.

Kredi Karti Borcu Odenmezse Ne Olurrr
Kredi Kartı Borcundan Dolayı Maaşa Haciz Gelir mi?

Kredi kartı borcundan dolayı maaşa haciz gelir mi diye merak ediyorsanız, işin bu noktaya gelmemesi için dosyanızı devralan hukukçular size yeni bir ödeme planı sunarlar. Fakat bu ödeme planına da uyum sağlayamazsanız maaşınıza haciz gelir. Herhangi bir borçtan dolayı maaşınıza getirilebilecek haciz oranı ise en fazla dörtte bir yani maaşınızın %25’i olmaktadır. Bu oranın yukarısında herhangi bir haciz uygulanamayacağı gibi bunu yapmaya kalkışan kimselere de büyük yaptırımlar uygulanmaktadır.

Gecikme Faizi Nedir?

Gecikme faizi nedir sorusu genellikle alışveriş faiziyle gecikme faizi arasındaki farkın ne olduğunu bilmeyen kişiler tarafından sorulmaktadır. Gecikme faizi, ekstrenizde yer alan asgari ödeme tutarını son ödeme tarihine kadar ödememeniz durumunda yalnızca asgari tutara uygulanan bir faizdir. Eğer asgari ödeme tutarınızın bir bölümünü öderseniz, ödemediğiniz oran için de bir gecikme faizi uygulanacaktır.

Sık sık gecikme faiziyle karıştırılan alışveriş faiziyse, son ödeme tarihinde itibaren alışverişlerinizden kalan borcunuz için ödenmekte olan faiz oranıdır. Bu faizin hesaplanmasında, hesap kesim tarihi dikkate alınır. Ayrıca alışveriş faizi oranları ve gecikme faizi oranları belirleyebilme yetkisi yalnızca Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na aittir. Bu kurumun haricinde hiçbir kuruluş ek bir faiz oranı belirleyemez.

Son olarak eğer kredi kartı borcunuzu son ödeme tarihinden sonra öderseniz kredi notunuz bundan etkilenecektir. Bir günlük bir gecikme söz konusu olsa bile KKB tarafından hazırlanan puan tablosundaki yeriniz düşer.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ