KrediBorcu.net

Kredi Skorunu Nasıl Yükseltebilirim?

Yazar: - 20 Eylül 2021
10
0

Kredi skorunu nasıl yükseltebilirim? Kredi skoru bir diğer ifade ile kredi notu pek çok banka müşterisini ilgilendiren bir konudur. Kredi skoru genel olarak kişilerin bankadan kredi kartı ya da kredi almak için sağlaması gereken alt koşulu belirten puanlamadır.

Dolayısıyla bankalar kredi notları üzerinden kişilerin ödeme noktasında ne kadar güvenilir olduğunu ölçmeyi amaçlar. Kredi notu düşük olması durumunda bankalara yapılan başvurular reddedilebilir. Ancak kredi notu düşük olan kişilerin daha sonraki başvurularının olumlu olması için yapılabilecek bazı uygulamalar mevcuttur.

Kredi Skorunu Nasil Yukseltebilir

Kredi Notunuzu Hızlı Yükseltme

Kredi notunuzu hızlı yükseltme yöntemleri ile hızlı ve kolay bir biçimde bankaların istediği kredi puanlamasına ulaşmak mümkün. Bir diğer adıyla Findeks notu olarak geçen kredi notu sağlamak için belli yöntemler vardır ancak; ilk olarak yüksek kredi notuna sahip olmanın ne gibi avantajları olduğundan bahsedelim.

Yüksek kredi sahip olmak farklı bankalar aracılığı ile kredi kullanabilme imkanı, isteğe göre birden çok kredi kartı alabilme imkanı, düşük faizle kredi kullanımının sağlanması ve kolay bir şekilde kredi kullanımı gibi olumlu dönüşler sağlar. Findex notu; kredi notu kavramı ile aynı anlamda kullanıldığı için puanlaması önemlidir.

Kredi Notu 1 Ayda Kaç Puan Yükselir?

Kredi notu 1 ayda kaç puan yükselir? Kredi puanı ile ilgili araştırma yapan pek çok kişinin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Bu puanlama durumu tamamen kişiye özgüdür ve aşağıdaki adımları uygulandığı takdirde istenilen aşamaya gelebileceği düşünülmektedir. Peki kredi notu değerlendirme işlemi nasıl yapılır?

Kredi Skorunu Nasil Yukseltebiliri

Bankalar tarafından kredi kartı ya da kredi verilmeden önce değerlendirilen bir puanlama sistemi olan kredi skoru, Findeks risk grupları olarak ifade edilen 5 adet grup içerisinde ve puanlama dahilinde değerlendirilir. Risk grubu şemasının kullanımı ile bankalar başvuruları hızlı şekilde cevap vermeyi amaçlar. Peki bu 5 risk grubu ne anlama gelir inceleyelim:

 • 1 ve 699 puan arası düşük olarak nitelendirilir ve en riskli grupta yer alır.
 • 700 ve 1099 puan arası kredi notuna sahip olan kişiler orta riskli gruptadır.
 • 1100 ve 1499 puan arası kredi notuna sahip olan müşteriler ise az riskli grupta yer alır.
 • 1500 ve 1699 kredi notuna sahip olan kişiler iyi, 1700 ve 1900 arası kredi notu bulunan müşteriler çok iyi Findeks grubu içinde yer alır.

Yukarıdaki risk grupları bankalar tarafından temel olarak kullanılan bir sistemdir. Bu aşamada en riskli olarak nitelendirilen gruptaki kişilerin kredi alması çok zor görünür. Öyle ki bankalar en riskli grupta görülen müşterilerin kredi kartı ya da kredi başvurularını hemen reddedebilirler.

Orta riskli grup söz konusu olduğundan kredi kartı ve kredi başvurusunun reddedilmesi ihtimali çok yüksek olmaktadır. Az riskli olarak değerlendirilen grupta kredi kartı ya da kredi başvurularının kabul edilme ihtimali yüksektir. İyi grubunda yer alan müşterilerin başvurusu kabul edileceği gibi çok iyi grubunda yer alan müşterilerin başvuru durumunda düşük faizli krediler verilmesi söz konusu olur.

Kredi Skorunu Nasil Yukseltebilirim

Az Riskli Kredi Notu

Az riskli kredi notu gibi ayrıntıları yukarıda sunulan konuda aynı de merak edilen içeriklerden bir diğeri de kredi notunun dışında kalan herhangi bir etkeni kredi kartı ya da kredi alımını belirleyip belirlemediğidir. Tüm bankalar öncelikle kredi skoru üzerinden kredi kartı ya da kredi verme uygulamasını gerçekleştirir. Ancak belirli istisnalar mevcut olabilmektedir. Bu sebeple en riskli grupta da olsa kişiye kredi çıkabilir ya da en az riskli grupta olsa dahi kredi onaylanmayabilir.

 Peki kredi notu yükseltme yöntemleri nelerdir? Temel olarak aşağıdaki şekilde ifade edilebilir:

 • Kredi çekme sıklığı bu noktada önemli unsurlardan birisidir. Çok fazla kredi çekmek düşünülenin aksine kredi notu düşmesinde etkili olabilir.
 • Bununla birlikte bir diğer önemli unsur da özellikle aynı zamanda birden çok bankaya kredi başvurusu yapılmaması gerektiğidir.
 • Kredi çekme işleminden evvel banka hesabında toplu şekilde para tutulması kredi notunu yükselten unsurlardan bir diğeridir.
 • Vadesiz hesapta para giriş çıkış hareketinin olması; kredi notunu yükselmesini sağlayan önemli unsurlar arasında yer alır.
 • Otomatik ödeme talimatı kredi notunu yükseltir mi yönünde çok fazla soru gelmektedir. Çeşitli faturaların ödemesinin düzenli olması bu noktada oldukça önemlidir. Otomatik ödeme talimatı da belli bir noktaya kadar faydalı olabilir.
 • Kredi kartı limitlerini çok yüksek olması olumlu bir özellik arz etmez nokta kredi notunu yükseltecek etken kart ödemesini düzenli yapmaktır.
 • Bankalara dair sunulan ürünlerden hiçbirisi kullanılmadığında; kredi notu açısından düşük limitli de olsa kredi kartı çıkarmak da fayda vardır. Çünkü bankacılık ürünlerini kullanmamak demek kredi notunun oluşmaması demektir.

Temel olarak yukarıda sayıldığı şekilde ifade edilen kredi notu yükseltme aşamaları uygulanabilir.   Kredi notuna göre kredi hesaplama konusu da sıklıkla sorulmakla beraber başka bir yazının konusu olarak değerlendirmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ