KrediBorcu.net

Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Alabilirim?

Yazar: - 30 Eylül 2021
3
0

Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Alabilirim? Kredi almak isteyen birçok kişinin sorusu ne kadar kredi çekebilirim sorusu olmaktadır. Bu noktada kredi çekme konusunda maksimum kredisi sınırlandırılmıştır. Belirlenen yasalara göre aylık taksit ödemeleri konusunda toplam tutarı belgelenen hane gelirinin %50’sini geçmeyecektir. Bu şekilde düzenlenen kredi ile beraber dönemsel olarak yeni güncellemeler olabilmektedir.

Hane geliri yani kredi başvurusu yapan kişiler ile Maaşa göre kredi hesaplama yapılır ve eşlerin maaşlarına da bakılmaktadır. Eğer evli değilseniz ancak aileniz ile yaşıyorsanız bu durumda sadece sizlerin geliri göz önüne alınmaktadır. Örnek olarak kredileriniz şu şekildedir,

Ne Kadar Ihtiyac Kredisi Alabilirim
 • Aylık geliriniz 4 bin TL olursa ödenebilecek maksimum aylık tutar 2 bin TL olur ve bu noktada çekebilecek kredi aylık tutar 91.198 TL olmaktadır.
 • Eğer aylık geliriniz 4 bin TL olursa farklı kredileriniz varsa ödenebilecek tutarınız 1.500 TL olursa çekebileceğiniz kredi tutarı 68.298 TL olmaktadır.
 • Eğer 4 bin TL maaş ile aylık ödeme tutarının 1000 TL olursa çekebileceğiniz maksimum aylık tutar 45 bin TL civarında olmaktadır.

Kredi Çekmek İçin Gerekli Olan Belgeler

Kredi çekmek için gerekli olan belgeler konusunda genel olarak bankadan bankaya göre değişmektedir. En fazla ihtiyaç kredisi veren bankalar ile bankalar üzerinden veya internet bankacılığı üzerinden rahatlıkla kredi çekebileceksiniz. Kredi kullanmak için gereken belgeler şu şekildedir,

 • Gelir belgesi
 • Nüfus cüzdanı
 • SGK dökümü
 • İkametgâh belgesi veya adres gösteren fatura

Gibi belgeler olmaktadır, bu belgelere ek olarak konu kredisinde alınacak evin tapu fotokopisi, araç kredileri için alınacak aracın proforma faturası ve 2.el araç alacaksanız, 2.el araç kredisinde araç ruhsatı olmaktadır. Ziraat bankası ihtiyaç kredisi gibi bu belgelere ek olarak bankalardan bankaya farklılık göstermektedir.

Ne Kadar Ihtiyac Kredisi Alabilirimm

Kredi Notu Çekilecek Kredi Tutarını Etkiler mi?

Kredi çekme konusunda kredi notu çoğu zaman önemlidir, kredi notu sizlerin finansal geçmişinizi yansıtan sayısal bir değer olmaktadır. 100 bin TL ihtiyaç kredisi veren bankalar veya daha fazla kredi veren bankalar konusunda kredi notu yüksek olursa ödemeler konusunda güvenilir olduğunuzun göstergesi olmaktadır. Kredi notunuzun kredilere etkisi,

 • Kredi notunuz yüksek olursa başvurunuzun genel olarak onaylanma ihtimali artar.
 • Alabileceğiniz maksimum kredi tutarı yasalarla sınırlandırılmıştır fakat kredi notunuz yüksekse daha fazla kredi alabilirsiniz.
 • Kredi notunuz düşükse bankanız talep ettiğiniz çok daha azı için kredi sağlayabilirsiniz.
 • Kredi notunuzu yükseltmek için var olan kredi borcunuzu ödeyebilir ve eğer kredi kartınız yoksa az meblağlarda bir kredi kartı alabilir ve düzenli ödeme yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.
 • Kredi notunuzu yükselttikten sonra birçok kredi imkanından yararlanabilir ve kredilerinizi kullanabilirsiniz.

İşe Yeni Başlayanlara Ne Kadar Kredi Çıkabilir?

Çekilebilecek kredi tutarı yasalar konusunda herkes için aynıdır. Eğer işe yeni başladıysanız ve kredi çekmek istiyorsanız kredi çekmenizdeki engel sigortalılık süresi olmaktadır. Bu krediler bankadan bankaya farklılık göstermektedir ve bazı bankalar minimum 3 ay aralıksız sigorta çalışanı isterler. Daha yüksek krediler için de daha fazla sigortalılık süresi isteyebilirler.

Sigortalılık süreniz 3 aydan kısaysa veya devam eden sigortanız bulunmuyorsa başvurunuzun onaylanmama ihtimali yüksek olacaktır. Bunun yerine çeşitli nakit avanslardan yararlanabilirsiniz. Ziraat Bankası kredi hesaplama konusunda yeni işçi kredilerine bakabilir ve maaşınıza göre hesaplama yapabilirsiniz.

Ne Kadar Ihtiyac Kredisi Alabilirimmm

Emeklilere Kredi Çıkar mı?

Emekliler için çekilebilecek kredi miktarı yasası yine geçerli olmaktadır. Bununla birlikte emekliler için de aylık taksit ödemeleriniz, aylık emekli maaşınıza göre belirlenir ve genelde %50’sine göre verilebilmektedir.

Bununla birlikte emeklilere birçok kredi imkânı sunulmaktadır. Özellikle Denizbank, Vakıfbank ihtiyaç kredisi gibi kredi imkanları birçok kampanya sunmaktadır. Emekliler yüksek miktarda kredi çekme konusunda birçok banka yardımcı olmaktadır bununla birlikte emekliler emekli maaşlarını kredi alacakları bankalara aktarmalıdır.

Ne Kadar Taşıt Kredisi Çekilebilir?

Taşıt krediler, vatandaşların taşıt veya araç almaları için verilen krediler olmaktadır. Taşıt kredilerinizi genellikle araçlarınızın fiyatına göre alırsınız ve her zaman araba fiyatının tamamını karşılamaz. Kasko gibi veya fatura değer 120.000 TL aşan araçlarda bedelin %70’lik kısmı için kredi verilir. Eğer aracınız 120.000 TL üzerindeyse %50’sine kadar kredi imkânından yararlanabileceksiniz.

Ne Kadar Ihtiyac Kredisi Alabilirim 1

Taşıt kredileri sıfır km araçlar, ikinci el otomobiller gibi araçların alın kolaylığı sağlar. Bu kredi türü ile beraber özellikle ikinci el otomobil kredisi ile kredi alınırsa geri ödeme süresi boyunca araç rehine edilmektedir. Garanti kredi hesaplama veya TEB gibi bankalar üzerinden kredi imkanlarını inceleyebilirsiniz. Taşıt kredileri genellikle bankalardan bankalara göre değişmektedir

Ne Kadar Konut Kredisi Çekilebilir?

Konut kredileri, ödemiş olduğunuz kredilerin aylık toplam taksit tutarı ile hane gelirinizin belgelenebilir oranının yüzde ellisini geçmeyecek şekilde sınırlandırılır. Konut kredileri genellikle evli çiftlerin tercihi olduğu için eşlerin gelirleri de hesaplama dahilinde olmaktadır. Konut kredisi kullanım oranı yüksek olan bir kredi türüdür. Alınacak olan evin ekspertiz değerinin maksimum olarak %90’ına kadar kredi kullanılabilecektir.

Kredi çekebilir miyim sorgula üzerinden bankaların resmî sitesi üzerinden sorgulama yapabilir ve faiz, vade oranı gibi pek çok imkanınızı kontrol edebilirsiniz. Tüm kredi çeşitleri için eğer kredi notunuz düşükse, kredi siciliniz bozuksa alabileceğiniz kredi tutarı önemli derecede etkilenebilmektedir. Bununla birlikte çeşitli haciz durumları, bankalarla sorun gibi sorunlar yaşandığı zaman kredi çekme olasılığınız düşmektedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ