KrediBorcu.net

Tüketici Kredi Vadeleri Ne Kadar?

Yazar: - 03 Ekim 2021
4
0

Tüketici Kredi Vadeleri Ne Kadar? Tüketici kredisi ya da ihtiyaç kredisi, genel anlamda bir kişinin bireysel gereksinimlerine yönelik olarak başvurmuş ve çekmiş olduğu kredi türleridir. Bunlarla birlikte farklı kredi türleri de bulunacaktır. Bu kredi türleri ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Konut Kredisi
  • Taşıt Kredisi
  • Kurumsal Kredi
  • Ticari Kredi

Her bir kredi çeşidinin kendine özgü değişkenleri bulunacaktır. Bununla birlikte hangi krediyi çekeceğiniz konusu da direkt olarak krediyi nereye harcayacağınız veya hangi kurum adına çektiğinize göre değişiklik gösterecektir.

Tuketici Kredi Vadeleri Ne Kadar

Her bir kredi çeşidi için size verilebilecek üst limitte ücret ve aynı zamanda faiz oranı ve geri ödemeniz gereken vadenin süresi de değişiklik gösterecektir. Ancak bu etkenler, farklı bankalar içerisinde farklı bir biçimde düzenlenebileceğinden dolayı öncelikle iyi bir araştırma yapmanız ve sizin için en uygun olacak kredi türünü ve kredi çekeceğiniz bankayı saçmanız gerekecektir.

Tüketici Kredisi Çekmek İçin Uyulması Gereken Şartlar Nelerdir?

Tüketici kredisi çekebilmek adına uygunluk sağlamanız gereken birtakım şartlar bulunmaktadır. Bu anlamda bir kişinin tüketici kredisi çekebilmesi için öncelikle 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Aynı şekilde belirlenen kredi notunun da en az 1099 olması istenecektir. 1099 notu altında kredi notu bulunan kişilere bankalar kredi vermekte tereddüt edecektir.

Kredi notunuz ise direkt olarak daha önce çektiğiniz krediler, ödeme durumlarınız ve gelir giderlerinize bağlı olarak belirlenmektedir. Elbette çekmek istediğiniz kredi miktarının da bankaların size vermesi için uygun olması gerekir.

Aynı şekilde farklı türde bir kredi için de bu ve benzeri koşullar sunulacaktır. Örneğin bir otomobil almak için doğrudan taşıt kredisine başvuru ve bu şartları sağladığınız takdirde krediyi alabilirsiniz.

Tuketici Kredi Vadeleri Ne Kadarr

Tüketici Kredisi Çekmek İçin Yanınızda Bulundurmanız Gereken Belgeler Nelerdir?

Tüketici kredisi çekmek için başvuru yaptığınızda yanınızda bulunması gereken bazı belgeler ve evraklar da sizden istenecektir. Bu evraklar genel anlamda sizin kimliğinizi kanıtlayacak ve gelir düzeyinizi gözler önüne serecek niteliktedir. Buna göre yanınızda bulundurmanız gerekli olan evraklar şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • T.C. Kimlik Kartı, Nüfus Cüzdanı veya Pasaport
  • Adres, İkametgah Belgesi
  • En son ödenmiş olan elektrik, su ve doğalgaz faturaları
  • Gelir Belgesi

Gelir belgesi, farklı meslek gruplarına sahip kişiler için farklı şekilde düzenlenmeli ve sunulmaktadır. Buna göre ilk olarak bir kamu çalışanı iseniz güncel kamu çalışma belgeniz, ücretli çalışan iseniz SGK hizmet dökümü ve prim belgesinin yanında ayrıca son aya ait maaş bordronuz gerekir. Bunun yanında serbest çalışanlar için son 1 yıl için vergi levhası ve bilanço, oda kayıt belgesi, işletme hesap özeti gibi belgeler şeklinde sunulabilir. Son olarak menkulden gelir elde eden adaylar için ise faiz geliri gösterimi gerekecektir.

Tüm bu evrak veya belgeleri elinizde bulundurduğunuz takdirde kredi çekme başvurusu için hazır olmuş olacaksınız. Böylece kredi başvurunuz da pürüzsüz ilerleyecektir.

Tuketici Kredi Vadeleri Ne Kadarrr

Tüketici Kredisi Kullanma Şartları Nelerdir?

Tüketici kredisini çekmek için istenmekte olan şartlardan sonra ise çektiğiniz bu krediyi nereye kullanabileceğinizi belirleyecek birtakım şartlar da gün yüzüne çıkacaktır. Bu anlamda ihtiyaç kredisi çektiğinizde bu krediyi eğitim, evlilik, çeyiz, tadilat ve bunun gibi alanlarda kullanabilirsiniz ancak otomobil veya ev satın almak için daha uygun olacak taşıt veya konut kredisi çekmeniz daha iyi bir tercih olacaktır. Bununla birlikte birçok kişinin ihtiyaç kredisi çektiğinden ve kullandığından bahsedebiliriz.

Tüketici Kredisi Çekmek İçin Aylık Gelir Nasıl Belirlenmektedir?

Tüketici kredisi çekebilmek adına aylık gelirinizi belirtmeniz gerekecektir. Bu durum, bankaların sizin ödeme durumunuzu öngörmesini sağlayacaktır. Bir ay içerisinde elde ettiğiniz gelire bağlı olarak size verilmesi uygun görülen kredi miktarında da bazı değişiklikler görülecektir. Bununla birlikte konut kredisi gibi türlerde evin toplam aylık geliri göz önünde bulundurulurken ihtiyaç kredisi çekmek için krediyi çekmek isteyen kişinin kendi kişisel geliri kabul edilmektedir.

Vade Nedir ve Neden Değişiklik Gösterir?

Vade, genel anlamda çekmiş olduğunuz krediye göre değişiklik gösteren, faiz ile birlikte ödeme zamanınız olarak geçmektedir. Bu anlamda çekmiş olduğunuz kredi ne kadar fazla ise o kadar faiz uygulanacak, ancak ödeme zamanınız yani vadeniz de bir o kadar artacaktır. Vadenin fazla olması, bir ay içerisinde ödemeniz gereken miktarın düşeceğine işaret eder. Farklı tüketici kredisi türleri içerisinde size en uygun olanını seçtikten sonra direkt olarak banka ile vadeyi anlaşmanız mümkündür.
Tüketici Kredisi Vadeleri Ne Kadardır?

Tüketici kredisi vadeleri ne kadar olur sorusu yöneltildiğinde öncelikle çekmiş olduğunuz kredi miktarı öne çıkacaktır. Bu anlamda çektiğiniz paraya göre ödemeniz gereken süre uzayabilir veya kısalabilir.

En son gündeme gelen gelişmeler ışığında tüketici kredisi vadeleri 36 ay olarak belirlenmiştir. Ancak 50.000 TL üstünde çekilmiş olan krediler için 36 aylık olan vadeler kısaltılarak 24 aya düşürülmüştür. Buna göre bankaların doğrudan doğruya kredi türünüze ve miktarınıza ilişkin olarak vade ve faiz düzenlemesi yapacağını söyleyebiliriz.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ