KrediBorcu.net

Yapı Kredi Bankası Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yazar: - 15 Eylül 2021
8
0

Yapı kredi bankası kredi kartı başvurusu nasıl yapılır diye merak ediyorsanız aklınızda yer alan tüm soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz. Yakın bir zamana kadar pek çok kimsenin adını bile duymadığı ancak günümüz dünyasında hayatımızın en önemli parçası haline gelen kredi kartlarına başvurmak, eskisine nazaran daha kolay. Nakit para taşıma derdine son vermesinin yanı sıra, eldeki mevcut nakitle ihtiyaçların karşılanamaması durumunda da hayat kurtarıcı bir role sahip olan kredi kartlarını artık kullanmayan kimse kalmadı.

Bankaların kişilere özel bir şekilde limit tanımladıktan sonra vermiş oldukları bu kartlar, ait oldukları bankanın uyumlu olduğu tüm online alışverişlerde ve POS cihazlarında kullanılabiliyor. Ayrıca ödeme esnasında kredi kartına taksitlendirme yapılarak alınan ürünün karşılığını hemen almaması da bu kartların yararlarından birisidir.

Yapi kredi bankasi kredi karti basvurusu nasil yapilir

Kredi Kartı Almak İçin Gerekenler

Kredi kartı almak için gerekenler listesinin başında kredi notu gelmektedir. Bankalar, kendilerine kredi kartı almak için başvurusunda bulunan kişiler arasından kredi notu en yüksek olanları tercih etmektedir. Eğer kredi notunuz yüksek bir seviyedeyse sizin için kredi kartı almak, notu düşük olanlara nazaran çok daha kolay olacaktır.

Eğer belgeye dökebileceğiniz bir geliriniz bulunuyor ise kartınızın limitini istediğiniz zaman değiştirebilme imkanına da sahipsiniz. Gelişen teknolojiyle birlikte artık şubeye gitmeye gerek kalmadan, mobil bankacılık ve internet üzerinden çok kolay bir şekilde kredi kartı alabilirsiniz.

Kredi Kartı Onayı Kaç Gün Sürer?

Kredi kartı onayı kaç gün sürer sorusuna tek bir cevap vermek mümkün değildir. Bankalar, yapmış olduğunuz kredi kartı başvurularını değerlendirmeye alırlar. Bu değerlendirmenin sonunda da çağrı ya da SMS kanalı üzerinden sizleri bilgilendirirler. Kredi kartının onaylanma süreci, kredi notunuzun değerlendirildiği kısa bir süreçtir. Bunun yanı sıra duruma göre ticari siciliniz ve geçmişiniz de değerlendirmeye alınabilir.

Yapi kredi bankasi kredi karti basvurusu nasil yapilir r

Kredi kartının onaylanma süresi yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi her banka için farklı bir zaman olmaktadır. Ancak ortalama olarak 10 günden daha kısa bir süre içerisinde kartınız onaylanabilir. Onay sürecinden sonra basılan kartınız, bankanın anlaşmalı olduğu kargo ile adresinize gönderilecektir. İkametgâh adresinizin konumuna göre kartınızın elinize geçme süresi de değişkenlik gösterebilir.

Bir bankaya kredi kartı başvurusu yaptığınız zaman online şubeden ya da bankanın müşteri hizmetlerinden onay süreci ve teslimat hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Kredi Kartı Verilir mi?

Ev hanımlarına kredi kartı verilir mi sorusu son zamanlarda cevabı en çok merak edilen soruların başında yer alıyor. Bankacılık mevzuatına göre ev hanımları da kredi kartı başvurusunda bulunabileceği gibi eğer kart almasına mâni bir durum bulunmuyorsa kredi kartı sahibi olabilir.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun yapmış olduğu basın açıklamasına göre ev hanımları 2 bin lira limitli kredi kartı kullanabilmektedir. Ancak ev hanımlarına ya da geliri olmayan kimselere kredi verme yükümlülüğü tamamen bankaya aittir.

Kredi Kartı Başvurusu Şartları

Kredi kartı başvurusu şartları listesinin başında kartı almak isteyen kişinin 18 yaşını doldurmuş olması koşulu bulunmaktadır. Bunun yanı sıra karta başvuran kişinin kredi notunun riskli seviyede olmaması gerekir. Ayrıca kredi kartı limitinin belgelendirilen aylık gelirin dört katını geçmemesi de şarttır. Kredi kartını kullanmak isteyen kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı olması da bankalar tarafından öne sürülen koşullardan birisidir.

Yabancılar Kredi Kartı Alabilir mi?

Yabancılar kredi kartı alabilir mi diye merak ediyorsanız bu durum bazı şartlar altında geçerli olmaktadır. Bankaların tamamı, kredi kartı verecekleri kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasını isterler. Çünkü bankalar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na tabiidir. Bu kurumun çıkardığı mevzuatlar da sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kimseler için uygulanabilir.

Yapi kredi bankasi kredi karti basvurusu nasil yapilir rr

Türk vatandaşlığı olmadığı halde kredi kartı sahibi olmak isteyenler için durum her ne kadar karmaşık gözükse de yabancıların kredi kartı alması imkânsız bir şey değildir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve BDDK’nın yasalarına doğal olarak tabii olan bir kimseyi kefil olarak göstermek suretiyle yabancılar da bankalardan kredi kartı alabilir. Bunun yanı sıra eğer yüklü bir miktarda teminat gösterilirse bankaların operasyon ekipleri, bu kişiyi geri çevirmeyecektir.

Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Kredi kartı nasıl alınır sorusunun cevabı bankadan bankaya farklılık göstermez. Her banka için kart onay süreci aşağı yukarı aynıdır ancak uygulamada bazı değişik faktörler gözlenebilir. Örneğin bir banka kefil talebinde bulunmazken diğer Türk vatandaşları için de bir kefil ya da teminat talebinde bulunabilir. Fakat süreç hemen hemen aynıdır.

Eğer online ortam üzerinden kredi kartı başvurusunda bulunmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey kart başvurusunda bulunacağınız bankanın online sistemine kaydolmaktır. Yapı kredisi bankasından nasıl kredi kartı alınır sorusuna cevap verecek olursak online sistem üzerinden Kart İşlemlerin menüsündeki Kredi Kartı başvurusu butonuna tıklayarak kart sahibi olabilirsiniz. Ayrıca şubeye gidebilir ve banka memuruyla görüşerek kredi kartı talebinde bulunabilirsiniz.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ