KrediBorcu.net

Yapılandırma İle Çiftçi Borçları Da Erteleniyor Mu? 2021 Çiftçi Borçları Ertelenecek Mi?

Yazar: - 20 Eylül 2021
9
0

Yapılandırma ile çiftçi borçları erteleniyor mu? 2021 çiftçi borçları ertelenecek mi? Ülkemizde ve dünyada insanlık açısından en önemli meslekler arasında ve en eski iş kolları arasında yer alan çiftçilik; oldukça meşakkatli ve emek isteyen bir alan. Yapılandırma ile çiftçi borçları erteleniyor mu?

Yapılandırma ile çiftçi borçları erteleniyor mu? Kimi zaman farklı şartlar nedeniyle; örneğin mahsulü bozan hava koşulları ya da ani gelişen afet gibi farklı etkenlerden dolayı çiftçilerin belirli borçları için erteleme yapılması gerekmektedir. Bu anlamda son yapılandırma ile çiftçi borçlarının ertelenip ertelenmediği ve 2021 senesi içindeki durumu merak edilmektedir. Şimdi konunun ayrıntılarına bakalım: Yapılandırma ile çiftçi borçları erteleniyor mu?

Yapilandirma Ile Ciftci Borclari Da Erteleniyor Mu 2021 Ciftci Borclari Ertelenecek Mi

 Son Dakika Çiftçi Borçları

Son dakika çiftçi borçları başlığı altında sıklıkla incelenen konu dahilinde son gelişmeler etkili olmuştur. Özellikle pandemi nedeniyle çiftçi ve esnafa dair belli destekler verileceği Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanmıştı. Peki konunun ayrıntıları nedir?

Üreticiler için pandemi süresi göz önünde bulundurularak borç erteleme gibi bir uygulamanın varlığı ifade edilmişti. Buna bağlı olarak kuraklık gibi çok sayıda farklı etkenden ve pandemiden dolayı işleri etkilenen çiftçilere dair Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası borçlarının ertelenmesi haberi açıklanmıştır.

 Bununla birlikte son dakika çiftçi borçları erteleme  konusunda net bir tarih belirtilmemiştir. Yakın zamanda açıklanması beklenen konu dahilinde kuru tarım bölgeleri için de ayrı bir açıklama yapılmıştır. Özellikle kulaklık durumundan fazlaca etkilenen ve mercimek, nohut, yulaf, çavdar, buğday ve arpa gibi ürün üreticileri verim kayıplarına en aza indirmek için gübre ve mazot desteği gibi nedenler için destek yapılacağı ifade edilmiştir.

Çiftçi Borçları Son Dakika Haberleri 2021

Çiftçi borçları son dakika haberleri 2021 dahilinde gelişmeler devam etmektedir. Özellikle kuraklık nedeniyle 41 il için alınan kredilerin geri ödemesi ile ilgili erteleme veya 5 yıl süre boyunca taksitlendirme gibi açıklamalar söz konusu olmaktadır. Kuraklık sebebiyle anlamaması ve çiftçinin üretim aşamasında satın aldığı pek çok ürünün borcunu ödeyememesi gibi sorunlarla karşılaşmasına neden olan konu dahilinde araştırma yapılması önemlidir.

Yapilandirma Ile Ciftci Borclari Da Erteleniyor Mu 2021 Ciftci Borclari Ertelenecek Min

Aynı zamanda bu alanda çiftçilerin şikayetçi olduğu konulardan bir diğeri de en yüksek faiz oranları ile ödeme yapılmak zorunda kalınmasıdır. Bu noktada çiftçilerin talepleri faiz oranlarının düşürülmesi ve farklı kredi imkânlarının sunulması yönündedir.

Her toplum için geçmişten bu yana çok büyük önem arz eden ve eskiden beri hayatta kalmamızın, sağlıklı beslenmemiz in temel taşlarından birisi olan çiftçilik mesleği; ileriye dönük verimin ve başarılı ürün üretiminin sürdürülmesi açısından oldukça önemlidir.

Bununla birlikte;  Ziraat Bankası çiftçi borçları ertelendi mi tarzındaki sorulara karşılık belli bir erteleme yapıldığı ifade edilebilir. Bu erteleme durumu Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifi borçlarını kapsamaktadır.

Bu alanda çiftçiler için önemli konulardan bir diğeri de 2021 yılındaki alım fiyatları olmaktadır. Çünkü hem kuraklığın hem de pandemi gibi olumsuz şartların etkilediği çiftçilik alanında devlet desteğine ihtiyaç olmaktadır. Bu anlamda en etkili çiftçi destekleme yöntemlerinden birisi alım fiyatlarının; çiftçilerin masraflarını karşılayacak boyutta olmasıdır.

2021 senesi için bir ton için yaklaşık 1.275 olarak ifade edilen arpa fiyatının 1.750 liraya yükseltildiği belirtilmiştir. Örnek olarak nohut fiyatının da 4050 lira olarak belirlendiği ifade edilmiştir. Bununla birlikte merak edilen bir başka alım fiyatı olan yaş çay maliyetleri de araştırılmaktadır. Devlet tarafından yaş çay alım miktarının kilo başına 3.87 liraya yükseltilecek ifade edilmiştir. Destekleme bütçesi ile birlikte 4 lira olacağı ifade edilmektedir.

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Erteleme 2021

Tarım Kredi Kooperatifi borç erteleme 2021 yılında; çiftçilerin yönelik erteleme yapılacak kurumlardan birisi olmuştur. Çiftçilik söz konusu olduğunda ülkedeki pek çok toprağın işlenmesinin ne kadar önemli olduğu göz önünde bulundurularak; bu mesleğin desteklenmesi gerektiği bilinmektedir. Bir toprak ancak işlendiğinde verim alınabilir ve düzenli şekilde çiftçilik yapılması elbette ki tüm toplumun sağlıklı beslenme ve refah düzeyi açısından oldukça etkilidir.

Bu aşamada; verimli Mezopotamya topraklarında bulunduğumuz ve çiftçilik için en uygun ülkelerden birisi olduğumuz bilinen bir gerçek. Bu potansiyel doğru şekilde değerlendirilmeli ve gerek ithalatı azaltarak kaliteyi artırmak ve fiyatı düşürmek için; gerekse de verimli toprakları kullanabilmek için çiftçiliğin desteklenmesi çok önemlidir.

Tarımsal kredi borcu olanlar dikkat edilmesi gereken içeriklerden birisi olarak erteleme haberlerini takip etmektedir. Ürünün ekilme döneminde yüksek maliyetli borçlara girilebildiği bilinmekte ve gübreden, ürünü taşımaya dek sayısız masraf söz konusu olmaktadır.

Ülkemiz insanının en sağlıklı şekilde kendi mahsullerinin tüketilebilmesi için çok kıymetli alanlardan birisi olan çiftçiliğin maddi yük bakımından sorun yaşamamasının sağlanması gerekmektedir. Yazımızda yapılandırmanın çiftçi borçlarının ertelenmesinde etkili olup olmayacağını konu edindik.

Yapılan açıklamalar doğrultusunda 2021 senesi için çiftçi borçlarının ertelendiği duyurulmuştu. Konunun ayrıntıları hakkında bilgi sahibi olmak için içerikle ilgili takipte kalmak önemlidir. Bu borç erteleme sistemine yukarıda sayılan iki kurum dahildir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ