KrediBorcu.net

Yıllık Hayat Sigortası Nedir?

Yazar: - 21 Eylül 2021
9
0

Yıllık hayat sigortası nedir? Yıllık hayat sigortası çok sayıda hayat sigortası çeşitlerinden birisidir. Hayatını kaybetme riskine karşılık gerek ailesi gerek geride kalan yakınlarının maddi anlamda korunması maksadıyla gerçekleştirdiği bir sigorta türüdür. Bu sigorta türü aracılığıyla; poliçede yer alan risklerden birisinin gerçekleşmesi durumunda, geride kalacak çocuklar, eş ve aynı zamanda diğer yakınlarının yaşam şartlarının devam ettirilmesi hedeflenir. Yıllık hayat sigortası nedir?

Yıllık hayat sigortası süreyle yapıldığı için bu adı almaktadır. İsteğe göre sigortayı yıllık olarak yenilemek ve devam ettirmek mümkündür. Poliçede bulunan ve belirtilen resimlerden birisinin gerçekleşmesi söz konusu olursa ödeme yapılması gereken kişi ya da kişiler, menfaattar veya lehtar adı ile poliçeye dahil edilir. Sigorta yaptırmış olan kişinin vefat etmesi durumunda; poliçede bulunan tutar menfaattarlara teslim edilir. Yıllık hayat sigortası nedir?

Yillik Hayat Sigortasi Nedir

Hayat Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?

Hayat sigortası nedir, ne işe yarar?  Yukarıda belirtildiği şekilde tanımı yapılan hayat sigortası kapsamında bilinmesi gereken ayrıntılar mevcuttur. Örnek olarak yazımızın konusu olduğu gibi yıllık şekilde yapılabilmekte beraber farklı süre aralıklarında da uygulanabilmektedir. Bunun yanı sıra yıllık hayat sigortası kapsamında prim durumu yaş koşuluna göre farklılık gösterir. Bu farklılık sigorta uzmanları tarafından hesap edilmektedir.

 Konu dahilinde merak eden içeriklerden bir diğeri de yıllık hayat sigortası kapsamında yer alan vergi durumudur. Diğer tüm can sigortalarında olduğu gibi vergi avantajının mevcut olduğunu söylemek mümkündür. Ödenmiş olan primler gelirin yüzde beşi kadarı ve asgari ücret miktarının yıllık toplamını geçmeyen kısmı ise vergi matrahından düşülebilir. Dolayısıyla prim miktarının toplam ödeme anlamında daha düşük tutarlarda olması sağlanabilir.

Hayat Sigortası Aylık Ne Kadar?

Hayat sigortası aylık ne kadar? Hayat sigortalarının farklı süreler için oluşturulabilmesi ve değişik kapsamların da işin içine dahil olması nedeniyle hayat sigortası çeşitlerinin aylık ödeme ücreti değişiklik göstermektedir. Bunun için gerekli mercilerden ayrıntılı bilgi almak ve kişiye özel rakamları öğrenmek daha doğru olacaktır. Hem yıllık hayat sigortasındaki sunulan içerikler bakımından hem de kişinin kendi şartları bakımından fiyat farklılıkları gözlenebilmektedir.

Yillik Hayat Sigortasi Nedirrrr

Yıllık Hayat Sigortası Hesaplama

Yıllık hayat sigortası hesaplama işleme yukarıda belirtildiği şekilde kişiye göre farklılık gösterdiği için uzmana danışmakta fayda vardır. Bunun yanı sıra yıllık hayat sigortası alanında yer alan farklı teminatlar bulunmaktadır.  Bunlar temel olarak aşağıda yer aldığı şekildedir:

  • Vefat teminatı: Vefat teminatı ile sigorta kapsamında yer alan temel ve standart teminat sağlanmış olur. İşlemi yapan sigortalı kişinin bu süreç içerisinde vefat etmesi durumunda poliçe içerisinde belirlenmiş olan toplam tutar lehtara ya da lehtarlara ödenir. Vefat teminatının asıl amacı sigortada kişinin hayatını kaybetmesi durumunda sevdikleri ve ailesi için maddi zorluk yaşamadan yaşam teminatı sunmaktır.
  • Kaza nedeniyle vefat teminatı: Hayat sigortasının özellikleri kapsamında yer alan bir diğer unsur da herhangi bir kaza sonucu gelişen ani ölüm durumunda ailenin geri kalanı için maddi destek sağlamayı amaçlayan teminattır. Kişinin arkasında kalan aile yakınları için bir güvence oluşturulması amacını içerir.
  •  Kaza nedeniyle kısmi ya da tam maluliyet teminatı: Kaza nedeniyle kısmi ya da tam maluliyet durumlarında teminat sağlanması yıllık hayat sigortası anlaşmasına ek olarak hazırlanır. Yani talep edilirse bu özellik sigorta poliçesini eklenir. Böyle bir risk durumunda oluşacak herhangi bir maluliyet için tazminat ödenir. Bu özellik ile sigortalı kişinin çalışacağı süre ve bakım masrafı gibi farklı içerikler için oluşan maddi kaybın önlenmesi amaçlanır.
  • Hastalık nedeniyle maluliyet: Hastalık nedeniyle maluliyet oluşması durumunda sunulan teminat; yıllık hayat sigortası kapsamına ek şekilde hazırlanmaktadır. Bununla birlikte tedavi masraflarının karşılanması ve hastalık nedeniyle oluşan gelir kaybının telafi edilmesi amaçlanır.
Yillik Hayat Sigortasi Nedir 1
  •  Kaza nedeniyle tedavi: Yıllık hayat sigortası içerisinde yeni ek olarak kaleme göre dahil edilebilen kaza nedeniyle tedavi teminatı yapıldığında herhangi bir kaza durumunda oluşacak tedavi masrafı sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. Poliçede yer alan diğer masrafları ek olarak doktor, ilaç ve hastane gibi masraflar bu ek teminat ile karşılanır.
  • Kaza nedeniyle gündelik tazminat: Kredi Hayat sigortası fiyatları 2020 dönemi ile birlikte 2020’de de sıklıkla araştırılan içeriklerden birisi olmaktadır. Hayat sigortası kapsamında yer alan teminat biçimlerinden birisi de kaza nedeniyle oluşacak durumlar için gündelik tazminat çeşididir. Yıllık hayat sigortasına ek olarak dahil edilebilen bu teminat biçimiyle kaza nedeniyle çalışılamayan her bir gün için belli bir tutar belirlenir ve sigortalı kişiye toplam gün sayısınca miktar sigorta tarafından ödenir.
  • Tehlikeli hastalıklar için teminat: Sigortalı kişinin talebine göre yıllık hayat sigortasına eklenebilen teminatlardan birisi de tehlikeli hastalıklar için sunulan teminat poliçe kapsamında ve süresi boyunca herhangi bir nedenden dolayı oluşan belli ciddi hastalıklar söz konusu olması durumunda ya da belli büyük ameliyatlar oluştuğundan belirlenmiş olan tutarda tazminat sigorta şirketi tarafından ödenir.

Yıllık hayat sigortası kapsamında temel olarak sunulan ve ek olarak talebe göre oluşturulabilecek teminatlar yukarıda sayıldığı şekildedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ