KrediBorcu.net

Yurt Dışındaki Bankalar Bize Kredi Verir Mi?

Yazar: - 21 Eylül 2021
8
0

Yurtdışındaki bankalar bize kredi verir mi?  Belli adımlar uygulandığı takdirde yurt dışındaki bankalardan kredi almak mümkün. Kredi ihtiyacı durumunda yurt içindeki bankalar haricinde; yurtdışındaki yerleşik bankaları da tercih etmek söz konusu. Yurtdışındaki bankalar bize kredi verir mi?

Yurtdışındaki bankalar bize kredi verir mi? Belirli şartlar yerine getirildiği takdirde farklı bir ülkeden kredi çekilebilir. Peki hangi türde krediler alınabilir ve hangi bankalar tarafından verilmektedir? Yazımızın devamında yurtdışındaki bankaların kredi verme özelliklerine ve yurtdışı kredilerine dair ayrıntılara değineceğiz: Yurtdışındaki bankalar bize kredi verir mi?

Yurt Disindaki Bankalar Bize Kredi Verir Mi

Kredi Başvurusu

Kredi başvurusu;  dünya üzerindeki çoğu banka tarafından belli koşullar göz önünde bulundurularak yapılabilmektedir. Pek çok türde kredi biçimi bulunmakla beraber ülkemizde, örneğin BBDK kaydına tabi bankalardan örnek olarak kredi notu gibi şartlar nedeniyle; kredi çekilemediği durumda yurt dışı seçeneği devreye girmekte ve farklı finans kuruluşları tercih edilebilmektedir. Yurtdışı kredileri söz konusu olduğunda en çok talep gören kredi çeşitlerinden birisi konut kredisi olmaktadır. Peki yurt dışı kredileri nelerdir ve nasıl başvurulur?

 Yurt dışı kredileri, uluslararası çeşitli anlaşmalara uyulduğu takdirde merkez alanı yurt dışında bulunmakta olan ve ülkemizde hizmet vermeyen çok sayıda finans kuruluşu ya da bankadan alınabilen kredi çeşididir.

Bununla birlikte ülkemizde şubesi bulunmakta olan yabancı menşeli bankalardan da konut, işletme, araç ve bireysel tüketici gibi farklı krediler talep edilebilmektedir. Merkez alanları yurt dışında olmakla birlikte; bu bankaların koşullarına ait ayrıntılar ve faiz oranları gibi şartlar BDDK’nın belirlediği şekilde olmaktadır.

Yurt Dışı Kredi Faiz Oranları

Yurt dışı kredi faiz oranları; konu dahilinde sıklıkla merak edilen içeriklerden bir diğeridir. Ancak bu noktada; banka sayısı de kredi biçimi oldukça farklılık gösterebildiği için yurt dışı kredi faiz oranlarında tek bir rakamdan söz etmek mümkün değildir.

Yurt Disindaki Bankalar Bize Kredi Verir Mii

Bununla birlikte bankalar genelde müşteri portföyüne göre faiz oranı belirleyebilmekte ve bu durumda kişisel oranları meydana getirmektedir. Dolayısıyla yurt dışı kredi faiz oranları konusunda bilgi sahibi olmak için, doğrudan bankalarla iletişim kurmak ve kişiye özel faiz oranları hakkında bilgi edinmek uygun olacaktır.

Yurt Dışından Kredi Sağlayan Firmalar

Yurt dışından kredi sağlayan firmalar;  oldukça çeşitlidir. Bu aşamada farklı pek çok ülke ile bankalar aracılığı ile işlem yapmak mümkün olmaktadır. Aynı zamanda ülkemizde temsilciliği bulunmakta olan yurt dışı bankaları da yer almaktadır.

Ülkemiz BDDK şartlarına uygun şekilde hizmet veren ve yurt dışından kredi çekmeye nazaran daha kolay ve zahmetsiz işlemler yapılabilmesini sağlayan; yabancı menşeli olmakla birlikte ülkemizde temsilciliğe sahip olan bazı bankalar şu şekildedir:

 • The Bank of New York Mellon
 • Wells Fargo
 • Dz Bank
 • Oyak Anker Bank
 • State Bank Of India
 • Export import Bank of Korea
 • Bank Al Habib
 • Bank ABC
 • Near East Bank
 • Bank Of Bahrain And Kuwait
 • Doha Bank
 • Banko Sabadell
 • BNP Paribas
 • UBS
 • Bank of China
 • Dubai İslamic Bank
 • Sumitomo Mitsui Banking Corporation
 • Citibank
 • Intesa Sanpaolo
 • Areal Bank
Yurt Disindaki Bankalar Bize Kredi Verir Miii

Yukarıda sayılan bankalar başta olmak üzere Türkiye’de temsilciliği yer alan farklı banka çeşitleri de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra;  Almanya’dan kredi çekmek tarzında farklı sorular da genelde sorulabilmektedir. Yurt dışında herhangi bir yerden kredi çekmek için farklı adımlar uygulanması gerekebilir. Çünkü, yurt dışındaki banka sistemi ve kredi koşulları değişiklik gösterebileceği için farklı adımlar uygulanması gerekebilir.

 Bununla birlikte; ülkemizde ihracat faaliyetleri göstermekte olan yatırımcılara yönelik; KOBİ ve girişimcilerin faydalanabileceği kredi ile sigorta desteği sağlayan bankalar bulunmaktadır. Şartlar uygun olduğu takdirde buralara başvurmak de mümkündür. İhracat odaklı ülkemiz bankalarına çoğunun kısa, orta ve uzun vadeli kredi çeşitleri bulunmaktadır.

Kısa vadeli olan ihracat kredileri arasında sevk öncesi ihracat kredisi, sevk sonrası reeskont kredisi, katılım bankaları sevk öncesi ihracat kredisi ve reeskont kredisi gibi farklı kredi çeşitleri yer almaktadır. Uzun ve orta vadeli kredi çeşitlerinde ise yatırım, yurt dışı mağazalar, marka, gemi inşa ve ihracatı ile işletme sermayesi gibi farklı kredi çeşitleri yer almaktadır.

Yurt Disindaki Bankalar Bize Kredi Verir Miiii

Bunun yanı sıra; döviz kazandırma hizmetleri krediler de mevcuttur. Örnek olarak yurt dışı müteahhitlik hizmetleri, uluslararası nakliyat ve pazarlama turizm, fuar katılım ve döviz kazandırıcı hizmetler gibi çeşitler mevcuttur.

Bu tarz kredi çeşitleri için ülkemizde ihracat konusunda hizmet veren ve kredi sağlayan bankalarla iletişime geçmek uygun olacaktır. Gerektiğinde bankadan müracaat edilebileceği gibi bölge müdürlükleri ile temasa da geçilebilir.

Avusturya kredi faiz oranları gibi konular alan dahilinde sıklıkla sorulmaktadır. Kredi alınmak istenen ülkede yer alan yerleşik bankalar ile iletişime geçilebilir ve gerekli bilgi edinebilir. Kredi işlemi için ihtiyaç duyulan ayrıntılarla ilgili bilgi alınmasının yanı sıra; ülkemizde yer alan yabancı menşeili ve temsilciliği bulunan farklı ülke bankalarıyla da temas kurulabilir.

Ülkemiz bankacılık sistemine uygun hareket eden bankaların kendilerine has kredi içerikleri ve özellikleri mevcuttur. Bununla birlikte ülkemizde yer alan ve ihracat ile yatırıma dair kredi çekilebilecek banka çeşitleri de mevcuttur.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ